Disa Sunete tė Harruara 4,5

Shko poshtė

albmuslim Disa Sunete tė Harruara 4,5

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:47 pm

4.
Kėrkim mbrojtje nga xhehenemi nėse lexohet ndonjė ajet kėrcėnimi,
gjithashtu madhėrimi i Allahut nėse lexohet ndonjė ajet ku madhėrohej
All-llahu.


5. Tė falurit namaz vullnetar nė shtėpi4. Kėrkim
mbrojtje nga xhehenemi nėse lexohet ndonjė ajet kėrcėnimi, gjithashtu
madhėrimi i Allahut nėse lexohet ndonjė ajet ku madhėrohej All-llahu.
Transmetohet nga Hudhejfja [radijallahu anhu] se ka thėnė:
“Njė
natė jam falur me tė Dėrguarin e Allahut dhe filloi me leximin e sures
Bekare. Nė vetėn time thashė ndoshta do tė benė rukun kur t'i plotėsojė
njėqind ajete, por i Dėrguari i Allahut vazhdoi tė lexojė. Gjatė
leximit kur kalonte nė ndonjė ajet ku u madhėronte Allahu ai e
madhėronte, apo kur lexonte ndonjė ajet ku ka kėrkesė e lutte Allahun
t’ia plotėsojė dhe nėse lexonte ndonjė ajet ku u pėrmende dėnimi i
Allahut kėrkonte mbrojtje nga ai denim.” [Transmeton Muslimi, 772]
Ky
hadith na mėson se ėshtė e pėlqyer tė veprohet kjo vepėr, tė kėrkohet
mbrojtje nga denimi i All-llahut kur tė lexohen ajetet ku pėrmendet
dėnimi i ashpėr i Allahut dhe tė lutet All-llahu dhe tė kėrkohet nga Ai
mirėsi nėse pėrmendet ndonjė ajet ku pėrmendet lutja. Kjo tregon pėr
mėshirėn dhe bujarin e Allahut. Andaj duhet ta pasojmė nė kėtė vepėr tė
Dėrguarin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] e Allahut ngase ai ėshtė
shėmbėlltyra jonė.
Te vepruarit e kėtij
syneti ėshtė edhe argument i fortė se zemra yte ėshtė prezentė nė namaz
dhe se gjatė leximit tė Kurani je i koncentruar dhe mediton rreth
ajeteve qė i lexon.
Kjo vepėr ėshtė Sunet
gjatė faljes sė namazit tė natės: Mirėpo, gjatė faljes sė namazeve farz
lejohet por nuk ėshtė legjislative.
Dijetari
i nderuar Albani [Allahu e mėshiroftė] thotė: “Po tė ishte legjislative
edhe gjatė faljes sė farzeve do ta vepronte i Dėrguari i Allahut, e
sikur ta kishte vepruar do tė transmetohej nė hadithe se ai e ka
vepruar. Bile do tė ishte mė primare tė kishte transmetime se ai e ka
vepruar kėtė nė farz sesa nė sunnete."
Prej dobive tė hadithit ėshtė se lejohet tė falet namazi natės me xhemat por me kusht mos tė bėhet traditė.

5. Tė falurit namaz vullnetar nė shtėpi
Transmetohet nga Abdullah Ibėn Omeri [radijallahu anhu] se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė:
“Faluni edhe nė shtėpitė tuaja, e mos i shndėrroni ata nė varreza!”
Transmetohet
prej Zejd bin Thabitit [radijallahu anhu] se i Dėrguari i All-llahut ka
thėnė: “O ju njerėz, bėni namaz edhe nė shtėpitė tuaja, Namazi mė i
dashur tek All-llahu ėshtė namazi, i cili falėt nė shtėpi, me
pėrjashtim tė namazit farz.”
Tranmsetohet nga Xhabir ibėn Abdullahu [radijallahu anhu] se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė:
“Nėse
dikush e falė namazin nė xhami, le t’ia lenė njė pjesė shtėpisė sė tij
nga namazi, se me tė vėrtet All-llahu do t’i jep mirėsi pėr namazin e
bėrė nė shtėpi.” [Muslimi, 778]
Imam Neveviu [Allahu e mėshiroftė] thotė:
"I
Dėrguari i All-llahut nxiti qė tė falėn nė shtėpi namazet vullnetare
dhe mos tė shndėrrohen shtėpitė si varrezat, tė cilat janė tė shkreta
dhe tė braktisura nga namazi.
Gjithashtu
thotė: “I dėrguari i Allahut nxiti qė namazet nafile tė falen nė
shtėpi, nga aspekti se ėshtė mė larg dyfaqėsisė, dhe mė e mbrojtur prej
negacioneve, dhe tė begatohet shtėpia me faljen e namazit, tė zbret
mėshira e All-llahut mbi atė shtėpi dhe tė largohen shejtanėt. Siē
tregoi i Dėrguari i All-llahut nė fund tė hadithit “...me tė vėrtet
All-llahu do t’i jep mirėsi pėr namazin e bėrė nė shtėpi.”
Imam Ibėn Kajjimi thotė:
“I
Dėrguari i Allahut tė gjitha namazet sunete dhe nafile, tė cilat nuk
janė tė caktuara pėr ndonjė vend apo kohė i falte nė shtėpi, e nė
veēanti sunetet e Akshamit. Nuk transmetohet asnjėherė se i ka falur nė
xhami.

Shkroi:
Sulejman Ibėn Muhemad el Luhejmid
Pėrktheu:
Abdyl Fuga
9 Mars 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi