Disa Sunete tė Harruara 2,3

Shko poshtė

albmuslim Disa Sunete tė Harruara 2,3

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:46 pm
2- Thėnia e fjalės “Subhanel Melikil Kudus” pas faljes sė namazit tė vitrit

3. Namazi pas kthimit nga udhėtimi
2- Thėnia e fjalės “Subhanel Melikil Kudus” pas faljes sė namazit tė vitrit

Transmetohet nga Ubej Ibėn Kabi [radijallahu anhu] se i Dėrguari i
Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] gjatė faljes sė vitrit nė
rekatin e parė lexonte “Suren A’la”, nė rekatin e dytė “Kul ja ejjuhel
Kafirun”, suren “El Kafirun” kurse nė rekatin e tretė e lexonte “ Kul
huvallahu Ehad”, suren “Ihlas”. E pasi qė mbaronte namazin dhe jepte
selam thoshte tri herė: “Subhanel Melikil Kudus” I madhėruar qoftė
Sunduesi i Pastėr nga ēdo tė metė” . [Transmeton Nesaiu, 1702]

Kurse nė hadithin qė transmeton Abdurahman ibėn Ebzi [radijallahu anhu]
thotė: “I Dėrguari i Allahut, pasi falte namazin e vitrit, thoshte tri
herė: “Subhanel Melikil Kudus” - I madhėruar qoftė Sunduesi i Pastėr
nga ēdo tė metė”. Kurse nė herėn e fundit e thoshte me zė tė
dėgjueshėm duke e zgjatur zėrin.” [Transmeton Nesaiu, 1700]

3. Namazi pas kthimit nga udhėtimi
Transmetohet nga Ka’b ibėn Maliku [radijallahu anhu] se ka thėnė:

“I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], kur u kthente
prej udhėtimit, gjėja e parė qė bėnte ishte tė shkojė nė xhami dhe t'i
falė dy regate namaz.” [Tranmston Buhariu, 3088 dhe Muslimi, 2769]

Ky hadith jep tė kuptojmė se ėshtė legjislative pėr njeriun nėse
kthehet prej udhėtimit tė shkojė nė xhami para se tė shkojė tek familja
e vet dhe t’i falė dy rekate namaz, ngase ky sunet ėshtė qė e ka
vepruar pikėrisht i Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]
dhe poashtu ka urdhėruar pėr ta vepruar.
Rastin qė e ka
vepruar i Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] e cekėm.
Ndėrsa rastin qė ka urdhėruar i Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem] ėshtė ky: Tregon Xhabiri [radijallahu anhu] se ishte me tė
Dėrguarin e Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] me njė ekspeditė
ushtarake. I dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] u kthye
nė Medine nė mėngjes kurse unė nė drekė. E takova tė Dėrguarin e
Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tek dera e xhamisė.
Mė pyeti i Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]:
- "A tash po kthehesh?"
Iu pėrgjigja:
-"Po."
I Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] mė tha:
"Lidhe devenė, futu nė xhami dhe fali dy rekate.” [Transmeton Buhariu]
Hoxha i nderuar Ibėn Uthejmini [Allahu e mėshiroftė] thotė:

"Shumica e njerėzve sot nuk e veprojnė kėtė sunet. E gjithė kjo ndodh
nga injoranca edhe pse veprimi i kėtij suneti nė ditėt e sodit ėshtė
shumė i lehtė, ngase nė ēdo vend dhe nė ēdo lagje ka xhami dhe mund tė
veprohet nė cilėn do xhami tė qytetit."
Imam Neveviu [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: "Ky namaz ėshtė pėr qėllim tė ardhjes nė shtėpi.” Shkroi:
Sulejman Ibėn Muhemad el Luhejmid
Pėrktheu:
Abdyl Fuga
23 Shkurt 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi