Disa Sunete tė Harruara - 1 – Namazi Istihare

Shko poshtė

albmuslim Disa Sunete tė Harruara - 1 – Namazi Istihare

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:45 pm

Transmetohet nga Xhabir Ibėn Abdullahu radijAll-llahu anhu se ka thėnė:
"Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] na mėsonte duanė e istihares pėr ēdo
ēėshtje, sikurse na mėsonte suret e Kur’anit dhe thoshte: "Kur dikush
prej jush dėshiron tė vendos pėr njė punė me rėndėsi, le t’i falė dy
rekate (nafile) namaz dhe pastaj le tė thotė:


"All-llahume innķ estehķruke bi ‘ilmike
ve estakdiruke bi kudretike ve es`eluke min fadlikel-’adhim, fe inneke
takdiru ve la akdiru, ve ta’lemu ve la a’ėlemu ve ente al-lįmul gujśb.
All-llahume in kunte ta’ėlemu enne hadhel emru - (e emėrton nevojėn e
tij) - hajrun lķ fi dinķ ve me’įshķ ve ‘įkibeti emrķ ve ‘įxhilihi ve
įxhilihi fakdirhu lķ ve jessirhu lķ thumme barik lķ fihi. Ve in kunte
ta’ėlemu enne hadhel emru - (e emėrton nevojėn e tij) - sherrun lķ fi
dinķ ve me’įshi ve ‘įkibeti emri ve ‘įxhilihi ve įxhilihi, fasrifhu
annķ vesrifnķ anhu vakdir lķ el-hajre hajthu kane thumme erdinķ bihi."

“O
Zoti im, me diturinė Tėnde kėrkoj mbarėsi. Kėrkoj ndihmė prej fuqisė
Sate; kėrkoj prej tė mirave Tua tė shumta, sepse Ti ke mundėsi; kurse
unė s’kam mundėsi, Ti di ēdo gjė kurse unė nuk di, Ti je Ai qė i di tė
fshehtat. O Zot, nėse kjo punė e imja (e emėrton nevojėn e tij), ėshtė
e dobishme pėr fenė time dhe jetėn time, pėr kohėn e tashme dhe tė
ardhmen, ma mundėso mua qė tė realizohet kjo, ma lehtėso mua kėtė dhe
mė beko nė tė. E nėse kjo punė ėshtė e dėmshme pėr fenė dhe jetėn time
pėr kohėn e tashme dhe tė ardhmen largoje kėtė nga unė dhe mė largo mua
nga kjo e mė pėrcakto mirėsinė (mbarėsinė) kudo qė tė jetė dhe mė bėj
tė jem i kėnaqur me tė)”
------------------------------------------------
Nga ky hadith nėnkuptojmė:
1. Namazi i istiharės ėshtė i preferuar.
2. Nuk ka kohė tė caktuar pėr faljen e namazit tė istiharės.
3.
Gjatė faljes sė namazit tė istiharės nuk ndonjė sure apo ajet i
posaēėm. Kurse thėnia e disa dijetarėve se ėshtė e legjislative tė
lexohet sureja “Kafirun” dhe “Ihlas” ėshtė e pa bazė ngase nuk ka
ndonjė dėshmi apo argument nga Sheriati Islam.
4. Duaja
(lutja) nuk bėhet gjatė faljes sė dy reketėve por pas mbarimit tė tyre.
Argument pėr kėtė ėshtė fjala e tė Dėrguarit [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] “e t’i falė dy rekate (nafile) namaz dhe pastaj le tė thotė”,
ky ėshtė mendimi i shumicės sė dijetarėve islam.
5. Namazi
istihare falėt pėr ēėshtjet e dyshimta, tė pavendosura, tė pasigurta,
tė paqarta, dhe tė papėrcaktuara, gjithashtu falet edhe pėr veprat qė
rezultati i tyre dihet dhe ėshtė i njohur. Themi pėr kėtė tė fundit
ngase realitetin e rezultateve nuk e din askush pėrveē Allahut
[subhanehu ve teala].
6. Namazi i istihares
ėshtė prej shkaqeve tė lumturisė, komoditetit dhe haresė, argument pėr
kėtė ėshtė fjala e tė Dėrguarit tė Allahut [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ku thotė: “Prej lumturisė tė birit tė Ademit ėshtė tė falė
namaz istihare.” Transmeton Ahmedi.
7. Hoxha
i madh i Islamit Ibėn Tejjmije thotė: “Nuk do tė pendohet asnjėherė ai
person, i cili kėrkon ndihmė nga Allahu (falė namaz istihare), poashtu
konsultohet me njerėzit dhe bėhet i vendosur nė pikėsynimin e tij.”
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "Konsultohu me ta pėr tė gjitha
ēėshtjet, e kur tė vendosėsh, atėherė mbėshtetu nė All-llahun."
8. Ēėshtjet
pėr tė cilat falet namazi Istihare janė ato ēėshtje qė janė tė
pėrgjithshme. Ndėrsa pėr Farzet, Sunetet, Haramet, dhe Mekruhet (gjėrat
e papėlqyera) nuk falet namazi istihare.
9. Ky
hadith tregon qartė pėr mėshirėn dhe dhembshurin e tė dėrguarit tė
Allahut Muhamedin a.s pėr umetin e tij dhe tė sugjeruarit dhe
mėsuarit e tyre gjithēka ēka ju bėnė dobi nė kėtė botė dhe Aherit.

Shejh: Sulejman Ibėn Muhemad el Luhejmid
Pėrktheu:
Abdyl Fuga
16 Shkurt 2007
Vazhdon...
2- Thėnia e fjalės “Subhanel melikul kudus” pas faljes sė namazit vitrit.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi