Pėrse duhet t'i japim rėndėsi njohjes sė Akides--1--

Shko poshtė

albmuslim Pėrse duhet t'i japim rėndėsi njohjes sė Akides--1--

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:12 pm

1. Teuhidi ėshtė qėllimi kryesor pėr tė cilin u krijuan xhindet dhe njerėzit
Dėshmi pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut:
وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ
"Dhe Unė (Allahu) nuk i krijova njerėzit dhe xhindet, veēse qė ata tė mė adhurojnė vetėm Mua." [Edh-Dharijat, 56]


Ibėn Tejmijeh, Allahu e mėshiroftė, e
definon Adhurimin dhe thotė: “Adhurim ėshtė emėr i pėrgjithshėm i ēdo
vepre qė e do All-llahu dhe ėshtė i kėnaqur me atė, prej veprave,
fjalėve, qofshin tė dukshme apo tė fshehura.”
Ibėn Kethiri thotė: “Emėr i pėrgjithshėm qė i bashkon dashurin, nėnshtrimin dhe frikėn e ēiltėr.”

2. Teuhidi ishte qėllim pėrse u dėrguan Pejgamberėt
وَلَقَدْ
بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولاً أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ
وَاجْتَنِبُواْ الطَّاغُوتَ فَمِنْهُم مَّنْ هَدَى اللّهُ َمِنْهُم مَّنْ
حَقَّتْ عَلَيْهِ الضَّلالَةُ فَسِيرُواْ فِي الأَرْضِ فَانظُرُواْ كَيْفَ
كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ

"Dhe
me tė vėrtetė qė Ne kemi dėrguar te ēdo Ummet (bashkėsi njerėzish,
popull, komb) tė Dėrguar (duke shpallur): “Adhuroni vetėm Allahun dhe
shmanguni dhe i rrini larg Tagutit (shejtanėve ose ēdo gjėje tjetėr qė
adhurohet pos Allahut).” Pastaj, pati prej atyre popujve tė cilėt
Allahu i drejtoi, pati edhe tė tjerė tė cilėt e merituan dhe iu bė e
pashmangshme rruga e gabuar. Udhėtoni pra nėpėr tokė dhe shikoni se si
ishte fundi i atyre tė cilėt pėrgėnjeshtruan (tė vėrtetėn)."
[En-Nahl, 36]

Autori i librit "Tejsir El Aziz El Hamid thotė: “All-llahu [subhanehu
ve teala] na lajmėroi se tek ēdo popull ka dėrguar Pejgamber me kėtė
fjalė "Adhuroni vetėm All-llahun dhe askėnd tjetėr, pėr kėtė fjalė u
krijuan krijesat, u dėrguan Pejgamber, mu ashtu siē thotė All-llahu
[subhanehu ve teala]:

وَمَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِكَ مِن رَّسُولٍ إِلَّا نُوحِي إِلَيْهِ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدُونِ
"Dhe
Ne nuk kemi sjellė ndonjė tė Dėrguar para teje (O Muhammed) e qė tė mos
e kemi frymėzuar Ne (duke i thėnė): “La ilahe il-la Ene (nuk ka tė
adhuruar tjetėr tė merituar veē Meje - Allahu), pra mė adhuroni Mua tė
Vetėm.”
[El-Enbija, 25]
Ky ajet
pėrmban tė njėjtin kuptim si tė fjalės “La Ilahe ilall-llah”, pra
pėmban pohim dhe mohim. Pohon se nuk meriton tė adhurohet askush tjeter
pėrpos Allahut “ubudullahe” (Adhuronie All-llahun) dhe mohimi nė fjalėn
“Ixhtenibu Et-Tagut” – largonu, mohoni tagutėt (ēdo gjė qė adhurohet
pos All-llahut).
Ajeti sinjalizon se pėr
tė qenė islami i njeriut i justifikuar dhe valid patjetėr duhet ta
pėrmbush kėtė kusht “mohim dhe pohim”, pra pohon se i vetmi qė meriton
tė Adhurohet ėshtė Allahu dhe mohon ēdo gjė qė adhurohet pos
All-llahut, ky ėshtė teuhidi qė e pėrmban Sureja Kafirun:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
قُلْ
يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ {1} لَا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ {2} وَلَا
أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ {3} وَلَا أَنَا عَابِدٌ مَّا عَبَدتُّمْ
{4} وَلَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (5} لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ
دِينِ (6

Bismil-lahir Rrahmanir Rrahim
1. Thuaj: “O ju mosbesimtarė!
2. Unė nuk adhuroj ēfarė ju adhuroni,
3. Dhe as ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė adhuroj,
4. Dhe as unė nuk do tė jem adhurues i atyre qė ju po i adhuroni,
5. Dhe as ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė adhuroj.
6. Ju keni fenė tuaj dhe unė kam Fenė time (Islamin).


3. Teuhidi ėshtė vetė kuptimi i fjalės “La Ilahe il-lall-llah”

Sulejman ibėn Abdullah Ala esh-Shejkh thotė “Teuhidi ėshtė vetė kuptimi
i fjalės “La ilahe il-lall-llah” nga e cila nėnkuptojmė se nuk
meriton tė adhurohet askush tjetėr krahas Allahut, as meleqet e afėrta,
dhe as pejgambert e mos tė flasim pėr tė tjerėt.

4. Teuhidi ėshtė shkaku kryesorė pėr t'u futur njeriu nė Xhennet

Transmetohet nga Ubadeh ibėn Samit [radijallahu anhu] se i Dėrguari i
All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush dėshmon se
nuk ka tė adhuruar tjetėr pos All-llahut, i cili ėshtė pa rival dhe
ortak, dhe se Muhamedi ėshtė i dėrguar i tij, dhe se xheneti dhe zjari
janė hak-realitet, do ta fut All-llahu [subhanehu ve teala] nė
Xhennet.” [Transmeton Buhariu]

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi