Pėrse duhet t'i japim rėndėsi njohjes sė Akides--2--

Shko poshtė

albmuslim Pėrse duhet t'i japim rėndėsi njohjes sė Akides--2--

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:11 pm

Tranmsetohet nga Utbani se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė: “All-llahu
[subhanehu ve teala] ia ndaloi zjarrit personin, i cili e tha fjalėn
“La ilahe ilall-llah” me sinqeritet.” [Transmton Buhariu]
Nė kėtė kontekst vlen tė cekim fjalėn e Ibėn Tejjmijes pėr t’i komentuar dhe kuptuar mė mirė kėto Hadithe:

“Kėto hadithe vlejnė pėr ata persona qė e thonė kėtė fjalė dhe vdesin
me kėtė fjalė, punojnė me kėtė fjalė, e thonė me sinqeritet,
bindshmėri pa pasur aspak dyshim dhe mėdyshje dhe me besnikėri.”

Pėr kėtė kur ėshtė pyetur Hasan el Basriu se ka disa persona qė thonė
se ai i cili e shqipton fjalėn “La ilahe il-lall-llah” do tė futet nė
xhenet? U pėrgjigj: “Ai i cili e shqipton fjalėn “La Ilahe
il-lall-llah” i praktikon kushtet dhe i nėnshtrohet urdhėrave tė kėsaj
fjale do tė hyjė nė Xhennet.”
Vehb ibėn
Munebih kur iu pėrgjigj pyetjes: “A ėshtė ēelėsi i Xhennetit fjala “La
ilahe il-lall-llah”? Tha ēdo ēelės i ka edhe dhėmbėt e veta, nėse vjen
me ēelėsin dhe dhembet e saj do tė ēelet dera, pėrndryshe nėse vjen
vetėm me ēelėsin pa dhėmb assesi nuk do tė ēelet.”1

5. Teuhidi ėshtė faktori kryesor pėr tė pasur lumturi dhe hare nė kėtė botė dhe botėn tjetėr
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

الَّذِينَ آمَنُواْ وَلَمْ يَلْبِسُواْ إِيمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلَـئِكَ لَهُمُ الأَمْنُ وَهُم مُّهْتَدُونَ

"Ata qė besuan dhe besimin e tyre nuk e ngatėrruan me besim tė kotė,
atyre u takon tė jenė tė sigurt dhe ata janė nė rrugė tė drejtė."
[El-En'amė, 82]

Saadi nė tefsirin e tij thotė: “Ata tė cilėt nuk e kanė pėrzier besimin
e tyre me shirk do tė jen tė sigurt ka frika, dėnimi dhe pikėllimi, por
pėrkundrazi do tė jenė tė udhėzuar nė rrugėn e drejtė.

Vazhdon dhe thotė “Nėse atė nuk kanė vepruar shirk dhe as mėkate atė e
meritojnė udhėzimin, ndėrsa ata tė cilėn nuk kanė vepruar shirk por
kanė vepruar mėkate e meritojnė vetėm thelbin e udhėzimit."

6. Rreziku i shirkut ėshtė i madh sepse asgjėson teuhidin, andaj duhet tė kujdesemi pėr teuhidin qė mos tė biem nė Shirk
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

إِنَّ
اللّهَ لاَ يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَن
يَشَاء وَمَن يُشْرِكْ بِاللّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا


"S’ka dyshim se All-llahu nuk falė (mėkatin) t’i pėrshkruhet Atij shok
(idhujtarinė), e pėrpos kėtij (mėkati) i falė kujt do. Kush pėrshkruan
All-llahut shok, ai ka trilluar njė mėkat tė madh."
[En-Nisa, 48]

Ibėn Kethiri thotė: “All-llahu [subhanehu ve teala] na lajmėroi se nuk
e fal shirkun, pra nuk e mėshiron njė rrob, i cili vdes duke i bėrė
All-llahut ortak nė adhurim, ndėrsa mėkatet e tjera i falė.2
Nga
ky ajet kuptojmė se Shirku ėshtė mėkati mė i madh, ngase All-llahu
[subhanehu ve teala] tregoi se nuk e falė vetėm se me pendim, ndėrsa
mėkatet nėn gradėn e shirkut futen nėn dėshirėn e All-llahut; nėse do e
falė e nėse jo e dėnon. Andaj ėshtė detyrim pėr muslimanin tė ketė
frikė nga ky mėkat ngase ėshtė padrejtėsia mė e madhe dhe sjellja mė
ēoroditėse, pėrmban nė vetėn e saj cenim dhe nėnvlerėsim pėr All-llahun
[subhanehu ve teala] dhe tentim qė hakun, qė ėshtė vetėm pėr All-llahun
t’ia kushtojė tjetėr kujt, siē thotė All-llahu [subhanehu ve teala]:

وَإِذْ قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ وَهُوَ يَعِظُهُ يَا بُنَيَّ لَا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ
"(Pėrkujtoju
popullit tėnd) Kur Llukmani duke e kėshilluar, birit tė vet i tha: “O
djali im, mos i pėrshkruaj All-llahut shok, sepse idhujtaria ėshtė
padrejtėsi mė e madhe!”
[Lukman, 13]
Nga ky mėkat kishte frikė dhe drojė edhe Pejgamberi i All-llahut, Ibrahimi alejhi selam:
وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ رَبِّ اجْعَلْ هَـذَا الْبَلَدَ آمِنًا وَاجْنُبْنِي وَبَنِيَّ أَن نَّعْبُدَ الأَصْنَامَ
"(Pėrkujto)
Kur Ibrahimi tha: “Zoti im! Bėje kėtė qytet tė sigurt dhe mė mbro mua e
bijtė e mi nga adhurimi i idhujve (statuja gurėsh)."
[Ibrahim, 35]

7.
Pėr rėndėsinė e Teuhidit tregon vet raste se i Dėrguari i All-llahut
[subhanehu ve teala] ka thirrur nė Meke trembėdhjetė vite nė teuhid

8. Kur'ani prej fillimit deri nė mbarim thėrret nė teuhid

Ibėn Kajim El Xheuzije thotė: “Ēdo ajet i Kur'anit pėrmban nė vetvetėn
e tij teuhid, apo argumenton pėr teuhidin, apo thėrret nė tė. Kur'ani
ose lajmėron pėr All-llahun [subhanehu ve teala], emrat dhe cilėsitė e
tij, i cili ėshtė teuhid Esmaa ue Sifaat, ose thėrret nė njėsime
All-llahut nė vepra duke mos i bėrė shok dhe as pėrshkruar ortak, i
cili ėshtė teuhid Uluhije dhe Rububije, ose ka urdhra apo ndalesa tė
cilat janė prej hakut dhe plotėsimit tė teuhidit.

9. I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] i edukonte shokėt e tij nė teuhid prej fėmijėrisė

Transmetohet nga Ebu'l Abbas Abdullah ibn Abbasi, radijall-llahu
anhuma, se ka thėnė: "Njė ditė kam qene pas tė Dėrguarit tė All-llahut,
sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dhe me tha:

"O djalosh, do t'i mėsoj disa fjalė: Kije nė kujtesė All-llahun,
All-llahu do te te ruaje ty. Kije ndėrmend All-llahun, All-llahun do ta
gjesh para teje. Kur tė kėrkosh, kėrko prej All-llahut. Nėse kėrkon
ndihmė, kėrko prej All-llahut. Dije, sikur tėrė populli tubohen qė tė
tė ndihmojnė nė diē, nuk do tė tė ndihmonin, pėrveē atė qė tė ka
caktuar All-llahu. E nėse do tė tuboheshin qė tė tė bėjnė dem, nuk do
tė tė dėmtonin, pėrveē nė atė ēka All-llahu tash mė tė ka caktuar. Janė
ngritur lart pendėt dhe janė thare faqet (d.m.th. ēdo gjė ėshtė caktuar
dhe mbaruar)." [Tirmidhiu thotė se hadithi ėshtė hasen sahih]
Nė trasmetimet e tjera, pėrveē tė Tirmidhiut shėnohet nė formėn siē vijon:

"Ke ndėrmend All-llahun, do ta gjesh para vetės. Njihe All-llahun kur
je nė bollėk, All-llahu do tė njeh ty nė vėshtirėsi. Dhe dije, ajo qe
nuk tė ka goditur, as qė ka mundur tė tė godasė, kurse ajo qė tė ka
goditur, nuk ka mundur tė mos tė godasė. Dije se vėrtet ndihma ėshtė me
durim, gėzimi me dėshpėrim, kurse ne ēdo vėshtirėsi ka lehtėsi."

10.
I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] i mėsonte
Shokėt e tij se gjėja e parė qė duhet t’i thėrrasin njerėzit ėshtė
teuhidi

I dėrguari i All-llahut
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kur e dėrgoi Muadhin nė Jemen si
thirrės i tha: “O Muadh, je duke shkuar tek njė popull qė janė pasues
tė librit, gjeja e parė qė do t'i thirrėsh le tė jetė dėshmia “La
ilahe il-la ll-llah”! Kurse nė njė transmetim tjetėr qėndron: “Qė ta
njėsojnė All-llahun [subhanehu ve teala].”

Ibėn Tejjmija thotė: “Ėshtė e njohur prej fesė sė Pejgamberėve se janė
pajtuar i gjithė ummeti se gjeja e parė qė urdhėrohet njeriu ėshtė
fjala “La ilahe il-la All-llah ue enne Muhamed resulull-llah.”
(Vijon inshallah: "Dėmėt e injorances ndaj Akides")

Pėrgatiti:
Abdyl Fuga
29 Maj 2007
------------------------------------
Fusnota:
1. Tejsir el Aziz el Hamid
2. Tefsir Ibėn Kethir

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi