Vlera e Sahabėve, All-llahu qoftė i Kėnaqur me ta!--1--

Shko poshtė

albmuslim Vlera e Sahabėve, All-llahu qoftė i Kėnaqur me ta!--1--

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:07 pm


Elhamdulilah, tė gjitha falėnderimet janė vetėm pėr All-llahun
[subhanehu ve teala] ndėrsa salavatet dhe selamet qofshin mbi
Pejgamberin tonė, pas tė cilit nuk ka tjetėr tė dėrguar, [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem].
Gjėja e parė pas Librit tė All-llahut –
Kur'anit, tė cilėn e kėrkon syri i ēdo nxėnėsi islam apo dijetari ėshtė
sunneti i Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].Sunnetėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem] janė ato, qė i qartėsojnė, komentojnė, shpjegojnė kutpimet
e pėrgjithshme tė Fjalėve tė All-llahut nė Kur'an dhe tregojnė parimet
dhe urdhėrat e Tija. Sunneti ėshtė udhėzues nė rrugėn e drejtė, kush e
pason atė ėshtė udhėzuar, e kush ia kthen shpindėn ka devijuar dhe
dėshtuar.

Ata qė i ruajtėn kėto sunnete,
qė flijuan shumė pėr t'i ruajtur dhe pėr t'i transmetuar tek tė gjithė
njerėzit ashtu siē i pat thėnė i Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] janė shokėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem], ndihmuesit e tij, tė cilėt i bartėn kėto sunnete me pėrpikėri.


Me mund dhe sakrificė tė madhe i bartėn dhe i pėrcollėn mė tutje derisa
feja u pėrcoll, u ruajt dhe mori gjėrėsi pėrmes asaj qė ata
transmetuan. Me ta u ruajtėn argumentėt e All-llahut, ata janė brezi mė
i mirė, populli mė i mirė, tė cilėt u shfaqėn tek njerėzit.

Drejtėsia
e tė gjithė atyre u vėrtetua nga ana e All-llahut [subhanehu ve teala].
Ata i lavdėroi edhe Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. S'ka mė
tė drejtė se ata qė i zgjodhi All-llahu shoqėri dhe ndihmues tė
Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe s'ka lavdatė mė tė mirė
sėsa i lavdėroi All-llahut i Madhėruar:

مُّحَمَّدٌ
رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ
رُحَمَاء بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلًا
مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ
السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِي
الْإِنجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ
فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ
الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ
مِنْهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا"Muhammedi ([sal-lallahu alejhi ve sel-lem]) ėshtė i Dėrguari i Allahut
dhe ata qė janė me tė janė tė ashpėr ndaj mohuesve (tė Allahut) dhe tė
mėshirshėm ndėrmjet veti. I sheh ata duke u pėrkulur (nė Ruku) dhe duke
rėnė me fytyrė nė tokė (nė Sexhde), duke kėrkuar Begati nga Allahu dhe
Kėnaqėsinė e Tij. Shenja e tyre (e Besimit tė tyre) ėshtė nė fytyrat e
tyre nga gjurmėt e sexhdes (gjatė faljes). Ky ėshtė pėrshkrimi i tyre
nė Teurat, ndėrsa shembulli i tyre nė Inxhil pėrshkruhet si njė farė (e
mbjellė) e cila lėshon filizin, pastaj e forcon atė dhe ai pastaj
qėndron vetė nė trungun e vet duke i mahnitur mbjellėsit, qė Ai t’i
tėrbojė mosbesimtarėt me anė tė tyre. Allahu u ka premtuar atyre tė
cilėt besojnė (nė Njėsinė e Allahut, nė tė Dėrguarin e Tij, Muhammedin
a.s. dhe e ndjekin Fenė e Allahut, Islamin deri nė Ditėn e Fundit) dhe
punojnė mirėsi e drejtėsi (sipas kėtij Besimi) falje dhe shpėrblim
tepėr tė madh (Kopshtet e Begatė tė Xhennetit tė Pafund)."
[Fet'h, 29] 1


Sahabėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ishin njerėzit qė
patėn zemrat mė tė mira nga i gjithė ummeti, ishin mė tė diturit, mė tė
udhėzuarit, ishin mė tė mirėt qė All-llahu i zgjodhi pėr shoqėrimin e
Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe pėr pėrcjelljen e kėsaj
feje.

Ibėn Mes'udi [radijallahu anhu] thotė 2 :
"Dashuria ndaj tyre ėshtė sunnet, tė bėjmė dua pėr ta ėshtė adhurim, tė
pasuarit e tyre ėshtė shpėtim dhe trasimi i gjurmėve tė tyre ėshtė
mirėsi." 3

Ata janė krijesat
mė tė zgjedhura pas Pejgamberėve tė All-llahut [sal-lallahu alejhim ve
sel-lem]. Ibėn Abbasi [radijallahu anhuma] nė komentim tė fjalės sė
All-llahut:

قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسَلامٌ عَلَى عِبَادِهِ الَّذِينَ اصْطَفَى


"Thuaj (O Muhammed): “Gjithė Lavdėrimet dhe Falėnderimet qofshin pėr
Allahun dhe paqja qoftė mbi robėt e Tij tė cilėt Ai i ka zgjedhur (pėr
Mesazhin e Tij)!"
[En-Neml, 59] Ata janė Sahabėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. 4

Thotė Sufjani nė komentim tė fjalės sė All-llahut:

الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ

"Ata
qė besuan (nė Njėsinė e Allahut, nė tė Dėrguarin e Tij, nė Islam) dhe
zemrat e tė cilėve gjejnė prehje duke pėrkujtuar Allahun; Nuk ka dyshim
se nė pėrkujtimin e Allahut vertet qė zemrat gjejnė prehje."
[Er-Rad, 28] Ata janė Sahabėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. 5

Transmetohet se Vehb ibėn Munebih [Allahu e mėshiroftė] nė komentim tė fjalės sė All-llahut:

بِأَيْدِي سَفَرَةٍ (15) كِرَامٍ بَرَرَةٍ

"(Kur'ani ėshtė) I lartėsuar (nė vendin mė tė lartė), i pastruar, 15. Nė duar tė shkruesve. 16. Tė nderuar e tė bindur." [Abese, 15-16] Ka thėnė nė duar tė Sahabėve tė Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. 6

Katade [Allahu e mėshiroftė] nė komentim tė fjalės sė All-llahut:

يَتْلُونَهُ حَقَّ تِلاوَتِه

"Ata
tė cilėve Ne u dhamė Librin, e tė cilėt e lexojnė atė (u binden
urdhrave tė tij dhe e ndjekin atė) drejt siē ėshtė pėr ta lexuar (e
ndjekur), kėta janė ata tė cilėt vėrtet besojnė nė tė (nė Kur’an). Dhe
kushdo qė e mohon atė, kėta janė tė humburit."
[El-Bekare,
121], ka thėnė ata janė Sahabėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem], qė i besuan Librit tė All-llahut dhe punuan me te. 7

Ibėn
Mes'udi ka thėnė: "All-llahu i ka shikuar tė gjitha zemrat e robėve tė
Tij dhe zemrėn mė tė mirė e gjetė zemrėn e Pejgamberit [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] dhe e zgjodhi pėr Vete dhe ia dha pejgamberllekun.
Pastaj, pėrseri i ka shikuar zemrat e robėve pasi e zgjodhi zemrėn e
Muhamedit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe gjeti zemrat e sahabėve
zemrat mė tė mira nga tė gjithė robėrit dhe i bėri pėrkrahėsa tė
Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], tė cilėt edhe do tė vritėn
pėr fenė e Tij." 8

Sahabij
apo shok i Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ėshtė ai pėrson,
i cili e ka takuar Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] duke
qenė besimtarė dhe ka vdekur duke qenė nė kėtė gjendje.

Pėr vlerėn dhe mirėsitė e Sahabėve aludojnė ajete dhe hadithe tė shumta. Nga to janė:

وَالسَّابِقُونَ
الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنْصَارِ وَالَّذِينَ
اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسَانٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ
وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ
فِيهَا أَبَداً ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ


"Me
ata tė cilėt tė parėt pėrqafuan Islamin nga Muhaxhirunėt (besimtarėt qė
u shpėrngulėn nga Meka nė Medinė) dhe Ansarėt (besimtarėt e Medinės qė
i strehuan dhe i ndihmuan ata) si dhe ata qė i ndoqėn besnikėrisht ata
(nė Besim), me kėta Allahu ėshtė mjaft i kėnaqur dhe ata janė mė se tė
kėnaqur me Tė. Ai ka pėrgatitur pėr ta Kopshte tė Begatė nėn tė cilėt
rrjedhin lumenj pėr tė banuar atje pėrgjithmonė. Ky ėshtė ngadhėnjimi
madhėshtor."
[Et-Tevbe, 100]

لَقَدْ
رَضِيَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ إِذْ يُبَايِعُونَكَ تَحْتَ
الشَّجَرَةِ فَعَلِمَ مَا فِي قُلُوبِهِمْ فَأَنْزَلَ السَّكِينَةَ
عَلَيْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحاً قَرِيباً

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi