Vlera e Sahabėve, All-llahu qoftė i Kėnaqur me ta!--2--

Shko poshtė

albmuslim Vlera e Sahabėve, All-llahu qoftė i Kėnaqur me ta!--2--

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:06 pm

"Sigurisht
qė Allahu ishte i kėnaqur me besimtarėt kur ata tė dhanė besėn ty (O
Muhammed) nėn pemė. Ai e dinte mirė se ē’farė kishte nė zemrat e tyre,
pra Ai zbriti Es-Sekineh (butėsinė, gjakftohtėsinė e qetėsinė) mbi ta
dhe Ai i shpėrbleu ata me fitore tė afėrt."
[El-Fet'h, 18]

مُحَمَّدٌ
رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ
رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعاً سُجَّداً يَبْتَغُونَ فَضْلاً
مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَاناً سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ
السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِي
الْأِنْجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ
فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ
الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ
مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِيماً


"Muhammedi ([sal-lallahu alejhi ve sel-lem]) ėshtė
i Dėrguari i Allahut dhe ata qė janė me tė janė tė ashpėr ndaj mohuesve
(tė Allahut) dhe tė mėshirshėm ndėrmjet veti. I sheh ata duke u
pėrkulur (nė Ruku) dhe duke rėnė me fytyrė nė tokė (nė Sexhde), duke
kėrkuar Begati nga Allahu dhe Kėnaqėsinė e Tij. Shenja e tyre (e
Besimit tė tyre) ėshtė nė fytyrat e tyre nga gjurmėt e sexhdes (gjatė
faljes). Ky ėshtė pėrshkrimi i tyre nė Teurat, ndėrsa shembulli i tyre
nė Inxhil pėrshkruhet si njė farė (e mbjellė) e cila lėshon filizin,
pastaj e forcon atė dhe ai pastaj qėndron vetė nė trungun e vet duke i
mahnitur mbjellėsit, qė Ai t’i tėrbojė mosbesimtarėt me anė tė tyre.
Allahu u ka premtuar atyre tė cilėt besojnė (nė Njėsinė e Allahut, nė
tė Dėrguarin e Tij, Muhammedin a.s. dhe e ndjekin Fenė e Allahut,
Islamin deri nė Ditėn e Fundit) dhe punojnė mirėsi e drejtėsi (sipas
kėtij Besimi) falje dhe shpėrblim tepėr tė madh (Kopshtet e Begatė tė
Xhennetit tė Pafund)."
[El-Fet'h, 29]


Kėto dhe Ajete tė shumta qė All-llahu i lavdėron dhe shpreh kėnaqėsin e Tij ndaj tyre.
Ndėrsa nga hadithet e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]:

Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se ka thėnė: Ka thėnė i
Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Mos i shani
shokėt e mi, mos i shani shokėt e mi! Pasha Atė, nė dorėn e tė Cilit
ėshtė shpirti im, sikur njėri nga ju do tė shpėnzojė njė sasi tė arit
sa kodra e Uhudit nuk do tė ketė mundėsi ta arrijė atė qė ata kanė
dhėnė, e as gjysmėn e saj." 9

Shkaku qė sakrifica dhe mundi i tyre ishte mė i vlefshėm ėshtė se ishte
nė kohėn mė tė nėvojshme, nė kohėn kur gjendja ishte shumė e ngushtuar
qė kjo gjėndje nuk ishte tek tė tjerėt. Dhe shpėnzimet e tyre ishin nė
ndihmė dhe mbrojtė tė Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], gjė
qė mė pas nuk mund tė jetė.
Gjithashtu ishin tė gatshėm ēdoherė pėr xhihad dhe adhurim ndaj All-llahut [subhanehu ve teala].
All-llahu i Madhėruar thotė:
لا يَسْتَوِي مِنْكُمْ مَنْ أَنْفَقَ مِنْ قَبْلِ الْفَتْحِ وَقَاتَلَ أُولَئِكَ أَعْظَمُ دَرَجَةً
"Nuk
janė njėsoj ndėrmjet jush ata qė shpenzuan dhe luftuan para ēlirimit
(tė Mekės). Tė tillėt janė nė gradė mė tė lartė se ata qė shpenzuan dhe
luftuan mė pas."
[El-Hadid, 10]

Kjo sepse ata u ballafaquan me vėshtirėsi tė shumta, dhe nė tė njėjtėn
kohė ishin tė dashur, tė devotshėm, modestė, i jepshtin pėrparėsi tė
tjerėve para vetės sė tyre, luftuan nė xhihad ashtu siē ėshtė mė sė
miri. Andaj, vlerat e Sahabėve nuk arrihen dot as pėr njė ēast tė
vetėm, e as nuk arrihet pozita e tyre me asnjė gjė. Vlera nuk arrihen
me krahasime, kjo ėshtė njė mirėsi e All-llahut, ia jep Ai kujt tė
dėshirojė." 10
Bejdavi
[Allahu e mėshiroftė] thotė: "Kuptimi i hadithit tė Pejgamberit
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] "... sikur njėri nga ju do tė shpėnzojė
njė sasi tė arit sa kodra e Uhudit nuk do tė ketė mundėsi ta arrijė atė
qė ata kanė dhėnė, e as gjysmėn e saj." Do tė thotė se vlera dhe pozita
e tyre qė e arritėn ata, qoftė edhe me dhėnien e njė ushqimit apo
gjysmėn e tij, nuk do tė mund ta arrij kush edhe nėse e jep njė sasi tė
arit sa kodra e Uhudit. Esenca qė i sistemon kėto kategori ėshtė
sinqeriteti i pastėr dhe qėllimi i lartė. 11 Sepse ata ishin pakicė dhe nevoja pėr ta ishte shumė e madhe." 12

Gjithashtu thuhet se arsyeja e pozitės sė tyre tė paarritshme ėshtė nga
fakti se mundi dhe sakrifica e tyre ėshtė sebeb, shkak qė Islami mori
gjėrėsinė e tokės dhe qė u ngrit lartė Fjala e All-llahut tė Fuqishėm.
E gjithashtu edhe xhihadin e tyre nuk mund dotė ta arrijė dikush pas
tyre siē e bėnė ata. Ata ishin pakicė dhe bėnė punė tė madhe. Sepse tė
luftosh duke shpresuar prap jetėn nuk ėshtė njėsoj sikur tė luftosh
duke mos e dashur mė atė. 13

Transmeton Ibėn Mes'udi [radijallahu anhu] nga Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] se ka thėnė: "Njerėzit mė tė mirė janė njerėzit e
brezit tim, pastaj ata qė vijnė mė pas, pastaj ata qė vijnė mė pas." 14

Ata u bėnė brezi mė i mirė ngase i besuan Pejgamberit [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] atėherė kur njerėzit e mohuan, ia besuan fjalėt
atėherė kur njerėzit e pėrgėnjėshtruan. E nderuan dhe e rrespektuan, i
ndihmuan dhe e dėgjuan dhe tė gatshėm pėr te ishin ēdoherė me pasurin
dhe shpirtin e tyre dhe nuk u zmbrapsen nga xhihadi derisa Islami mori
shtresė." 15
Transmetohet
nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se ka thėnė: Ka thėnė i Dėrguari i
All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Yjet janė siguruesit e
qiellit, nėse ata zhdukėn, qiellit i vijnė kanosjet. Dhe unė jam
sigurues pėr Sahabėt e mi, nėse unė largohem, Sahabėt kanosėn, ndėrsa
Sahabėt janė sigurues tė ummetit tim, nėse ata shkojnė ummetit tim i
vijnė kanosjet." 16
Ky hadith
aludon nė fitnet dhe trazirat qė u bėnė pas brezit tė Sahabėve, atėherė
kur filloi tė humbet sunneti dhe tė ngjallėn bidatėt dhe tė pėrhapėn
veprat e liga mbi fyryrėn e tokės." 17

Transmeton Ebu Rakeh se ka thėnė: Njėherė kam falur namazin e sabahut
pas Aliut [radijallahu anhu], dhe kur dha selam u mėnjanua nė anė tė
djathtė. Vazhoi tė qėndrojė aty derisa dielli u ngrit nga muri i
xhamisė njė shtizė, nga ai vėrehetj njė pikėllim dhe mėrzi shpirtėrore.
Pastaj tha: "I kam parė Sahabėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] qė sot nuk shoh asgjė tė ngjajshėm si ata. U zgjonin tė lodhur
e tė dėrmuar, nė sytė e tyre kishte shenja sikur ata qė ngushėllojnė nė
rastet e vdekjes. E kaluan natėn duke qėndruan nė kėmbe nė namaz dhe me
kokė nė sexhde dhe lexojshin Librin e All-llahut. E kur u zgjonin
pėrseri pėrmendnin dhe kujtonin All-llahun dhe sytė e tyre lotojshin
derisa i lagnin edhe rrobat e tyre." 18

Dr. Najif bin Ahmed El-Hamd
Pėrktheu:
Ankebut.com
14 Prill 2007
----------------------------------
Fusnota:1. El-Istiab, 1/1
2. Tefsir Kurtubi, f. 60, vol. 1
3. El-Akide, 81/1
4.
Transmeton Taberiu 20/2, Bezari, Tefsir Ibėn Kethiri, 370/3, El-Istiab,
13/1, Kurtubij, 220/13. Kėshtu e ka komentuar edhe Sufjan Eth-Thevriu,
qė e transmeton Ebu Neim, nė Hilje, 77/7 dhe Ibėn Asakiri, 463/23
5. Transmeton Seid bin Mensur, 435/5
6. Transmeton Abd ibėn Hamid dhe Ibėn Mundhiri. Tefsir Ibėn Kethir, 427/4. Ed-Dur El-Menthur, 418/8
7. Fet-hu El-Bari, 508/13
8. Transmeton Ahmedi, 379/1. Tajalisi me isnad tė mirė, 246.
9. Transmeton Buhariu, 3470 dhe Muslimi 2540.
10. Sherhu Muslimin, En-Nevevij, 93/16. Sherhu Sunen Ibni Maxheh, 15/1. Tuhfetu El-Afedhijeh, 246/10.
11. Fet-hu El-Bari, 34/7.
12. Auvnu El-Ma'bud, 269/12
13. Tuhfetu El-Ahfedhijeh, 388/8
14. Bahuariu, 2509. Muslimi, 2533.
15. Et-Temhid, 251/20. Fejdu El-Kadir, 478/3.
16. Muslimi, 2531.
17. Tuhfetu El-Ahfedhijeh, 156/10. Fejdu El-Kadir, 296/6.
18.
Transmeton Ebu Neim nė librin Hilje, 76/1. Dhe Ibėn Ebi Dunja nė
Tehexhud ve Kijamu El-lejl, 272, dhe nė librin El-Hatib fil-Muvadih,
330/2. Dhe Ibėn Asakir, 492/42

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi