Islami qė i ndan muslimanėt nga pabesimtarėt

Shko poshtė

albmuslim Islami qė i ndan muslimanėt nga pabesimtarėt

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:04 pm


All-llahu i Madhėruar na urdhėron qė ta njohim fenė tonė dhe tė kemi
njohuri pėr disa parime esenciale tė besimit, e tė mos mashtrohemi e tė
mbesim nė injorancen, qė na dėrgon nė devijim e pastaj tė mos kemi arsy
nė Ditėn e Gjykimit para Tij.
فَاعْلَمْ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ
"Dije pra, se La ilahe il-lallah (Nuk ka tė adhuruar tjetėr tė merituar pos Allahut)!" [Muhamed, 19]


Ka thėnė dijetari i mirėnjohur Muhamed bin
Abdul Vehabi duke e njohur Islamin: "Islam ėshtė t'i dorrėzohesh
All-llahut duke e njėsuar vetėm Atė, t'i nėnshtrohesh vetėm Atij me
adhurim dhe duke u larguar nga shirku dhe pjestarėt e tij." 1
Gjithashtu thotė:

"Esenca e Islamit ėshtė adhurimi qė i kushtohet vetėm All-llahut duke
mos i shoqėruar atij nė adhurim asgjė, duke shprehur dashuri pėr
pjestarėt e Islamit dhe duke i konsideruar pabesimtarė ata qė tėrhiqėn
nga ai, duke tėrhequr vėrejtjen rrept qė mos t'i bėhėt atij shirk nė
ibadet dhe duke shprehur armiqėsi dhe urrejtje pėr ata qė i bėjnė atij
shirk dhe duke i konsideruar pabesimtarė ata qė e bėjnė kėtė." 2
Ka thėnė dijetari Abdurrahman bin Hasen [Allahu e mėshiroftė]:

"Askuj nuk i vlen Islami derisa mos ta njohin dhe ta dijnė se ēdo tė
thotė kjo fjalė (fjala e Tevhidit-njejshmėrisė sė All-llahut). Fjala e
Tevhidit ėshtė ta mohosh ēdo shirk nė Ibadet dhe tė distancohesh nga ai
shirk dhe nga ata qė e bėjnė dhe t'i urresh ata, dhe t'ia drejtosh
vetėm All-llahut ibadetin me sinqeritet duke mos i bėrė Atij shirk dhe
duke shprehur dashuri pėr pjestarėt e Islamit." 3
Abdullah
ibėn Abdul-latif dhe Ibrahim ibėn Abdul-latif (dy djemt e
Abdul-latifit) dhe Sulejman bin Semhan [Allahu i mėshiroftė tė gjithė]
kanė thėnė:
"E vėrteta e Islamit, me tė
cilėn All-llahu i dėrgoi tė Dėrguarit e Tij tė ndershėm dhe qė thirrėn
nė tė, ėshtė: Domosdoshmeria e tė nėnshtruarit vetėm All-llahut me
Ibadet sinqerisht dhe duke mos i shoqėruar atij rival nė hakun e Tij.
Tė cilėsohet dhe emrohet me atribute dhe emra tė mirė, qė Ai Vet e ka
cilėsuar dhe emėruar Vetėn e Tij, me emrat dhe atributet mė tė larta
dhe tė plota, ashtu siē i takon.
E kush e
kundėrshton mesazhin e tyre (tė Dėrguarve) dhe e mohon atė dhe e
ē'vlerėson ai ėshtė pabesimtar, i humbur, edhe nėse thotė LA ILAHE
IL-LALLAH dhe pretėndon se ėshtė musliman. Sepse ai mė kėtė vepėr tė
shirkut e ka ē'vlerėsuar fjalėn LA ILAHE IL-LALLAH. Andaj, nuk i bėn
dobi kjo fjalė, sepse ai nuk veproi sipas parimit tė kėsaj fjale dhe
nuk iu bind domėthėnies sė saj." 4
Is-hak bin Abdurrahman bin Hasen [Allahu e mėshiroftė], thotė:

"Ka thėnė Muhamed bin Abdul Vehabi [Allahu e mėshiroftė] se vetėm tė
shqiptuarit e shahadetit (fjalės LA ILAHE IL-LALLAH MUHAMEDUN
RESULULLAH) duke mos ia ditur kuptimin e kėsaj fjale e as duke mos
vepruar me parimet e saja nuk mund tė jetė njė pėrson musliman. Madje
ky shqiptim do tė jetė argument kundėr tij. Islami nuk ėshtė vetėm
shqiptim siē pretėndojnė disa." 5
Dijetari dhe Muftia i Nexhdit nė kohėn e vet, Muhamed bin Ibrahim bin Abdul-Latif [Allahu e mėshiroftė] thotė:

"Shumica e njerėzve pretėndojnė se i pėrkasin Islamit dhe shqiptojnė
shahadetin dhe i praktikojnė shtyllat e dukshme tė Islamit. Mirėpo, kjo
nuk mjafton qė ai tė konsiderohet musliman dhe nuk ėshtė e lejuar tė
hahet therja e tyre, ngase ata i bėjnė rival-shok Allahut nė ibadet.
Ata kėrkojnė dhe ua drejtojnė duan Pejgamberėve dhe njerėzve tė mirė
dhe kėrkojnė ndihmė dhe shpėtim nga ata dhe bėjnė vepra tė tjera qė i
qet ata nga Islami. Kjo ndarje mes pjestarėve tė Islamit ėshtė ēėshtje
e ditur me argumente Kur'anore, sunnete tė Pejgamberit [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] dhe ixhma (pajtim i njėzėshėm) i dijetarėve tė
gjėnėratave tė para." 6

Kushtet qė Islamin e bėjnė tė vlefshėm tek njė musliman
Dijetari Muhamed bin Abdul Vehab [Allahu e mėshiroftė] thotė:

"Dije, Allahu tė mėshiroftė, se feja e All-llahut ėshtė nė zemėr duke
pas besim; duke dashur pėr hir tė All-llahut dhe duke urrejtur pėr hir
tė All-llahut, ėshtė me gjuhė; duke shqiptuar besimin dhe duke iu
shmangur shprehjeve tė kufrit, dhe ėshtė me vepra trupore; duke i
praktikuar shtyllat e Islamit dhe duke iu shmangur veprave te kufrit. E
nėse njėra nga kėto tė trija qė i cekėm mungon, pėrsoni del nga Islami
dhe konsiderohet pabesimtar." 7
Abdullah bin Abdurrahman Ebu Batin [Allahu e mėshiroftė] thotė:

"Tė dėshmuarit e Tevhidit Rrububijeh ėshtė tė keshė bindjen dhe besimin
se All-llahu [subhanehu ve teala] ėshtė Krijues i ēdo sendi, Zotėrues i
ēdo sendi dhe Rregullues e Drejtues i ēdo gjėjė. Kėtė patjetėr e
dėshmon muslimani dhe qafiri. Mirėpo, mė kėtė besim dhe bindje nuk
bėhėt njeriu musliman deri sa ta plotėsojė besimin e tij me Tevhidin
Uluhijeh (tė drejtuarit e ēdo ibadetit vetėm All-llahut), tek i cili
kanė thirrur tė gjithė Pejgamberėt, e kėtė nuk e praktikuan e as e
besuan mushrikėt. Me kėtė dallohet muslimani nga mushriku dhe banorėt e
xhennetit nga banorėt e zjarrit." 8
Sulejman bin Abdullah [Allahu e mėshiroftė] thotė:

"Dije se tė gjithė dijetarėt islam janė tė pajtimit se kush ia kushton
dikujt tjetėr pos All-llahut ndonjė dua apo kėrkesė ai ėshtė mushrik,
edhe nėse thotė LA ILAHE IL-LALLAH, MUHAMEDUN RESULULLAH, edhe nėse
agjėron. Sepse Islami e ka kushtėzuar pėrmes fjalės LA ILAHE IL-LALLAH,
MUHAMEDUN RESULULLAH qė mos tė adhurohet askush tjetėr pos All-llahut.
E kush e shqipton shehadetin dhe ia drejton ibadetin dikujt tjetėr pos
All-llahut ai nuk e ka realizuar kėtė shehadet. Kėshtu ėshtė shembulli
i Jehudėve, tė cilėt thojnė se nuk ka zot tjetėr, mirėpo ata i bėjn
rival All-llahut tė Madhėruar. Andaj, vetėm tė shqiptohet kjo fjalė me
gjuhė, pa vepruar parimet e kėsaj fjale e as besuar nė bazat e saja,
nuk mjafton pėr tė qenė njė pėrson pjestar i Islamit. Ky ėshtė mendimi
i tė gjithė dijetarėve." 9
Dijetari Abdurrahman bin Hasen [Allahu e mėshiroftė] thotė:

"LA ILAHE IL-LALLAH, MUHAMEDUN RESULULLAH, ėshtė ēelėsi i Islamit. Nuk
i ka vlerė askujt Islami nėse nuk ka dituri pėr domėthėnien e kėsaj
fjale dhe nėse nuk punon sipas udhėzimėve tė saja. Ajo ėshtė qė buron
me sinqeritet ndaj All-llahut dhe duke mohuar ēdo shirk. Ajo ėshtė
fjalė e takvallekut – devotshmerisė." 10

Njė fetva nga Komisioni i Pėrhershėm pėr Studime Islame dhe Fetva
Pyetja nr: 10684:

Cili ėshtė kufiri ndarės mes mosbesimit dhe Islamit? Dhe A konsiderohet
nė rradhėt e muslimanėve ēdokush qė e shqipton shehadetin dhe falėt
pastaj bėn vepra qė e kundėrshtojnė kėtė fjalė (shehadetin)?
Pėrgjigja:

Elhamdulilah, falėnderimet qofshin vetėm pėr All-llahun. Ndėrsa salavat
dhe selam mbi Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi familjėn
e tij dhe mbi shokėt e tij.
Kufiri qė e
ndan Islamin nga mosbesimi ėshtė shqiptimi i shehadetit me dėlirėsi dhe
sinqeritet dhe tė punuarit me kėtė fjalė. E kush i realizon parimet e
kėsaj fjalė ai ėshtė musliman, besimtar. Ndėrsa kush bėn hipokrizi dhe
nuk ka sinqeritet ndaj kėsaj fjale nuk ėshtė musliman. Gjithashtu, edhe
ai i cili e shqipton kėtė fjalė pastaj bėn vepra tė shirkut, qė janė nė
kundėrshtim me kėtė fjalė, p.sh.: Ai i cili kėrkon ndihmė nga tė
vdekurit kur ėshtė nė telashe apo kur ėshtė nė rehati, ai i cili u jep
pėrparėsi ligjėve tė vėnė nga njerėzit para Ligjėve tė All-llahut tė
Lartė, tė cilat i ka zbritur, apo ai i cili tallėt me Kur'anin apo
diēka nga sunneti i Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], kėta
tė gjithė janė qafira-pabesimtarė, edhe nėse e shqiptojnė shehadetin,
apo falin namaz e agjėrojnė.
Kaq, nga
All-llahu ėshtė suksesi. E lusim All-llahun qė tė dėrgojė salavate dhe
selame mbi Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi familjėn e
tij dhe mbi shokėt e tij."
Komisioni i Pėrhershėm
pėr Studime Islame dhe Fetva
Kryetar: Abdul Aziz bin Abdullah bin Baz
Zėvėndeskryetar: Abdurrezak Afifi
Anėtar: Abdullah bin Gadjan 11

Pėrktheu:
Ankebut.com
10 Prill 2007
------------------------------------
Fusnota:
1.Ed-Durer Es-sennijeh fi Exhvibeti En-Nexhdijeh 1/129
2.Ed-Durer Es-Sennijeh 2/548
3.Mexhmu'u Er-Resail vel-Mesail, 5/547
4.Akidetul-Muvahidin, f. 451
5.Ed-Durer Es-Sennijeh, f. 522,523, vol. 1.
6.Akidetul-Muvahidin, f. 392
7.Ed-Durer Es-Sennijeh, f. 87-88, vol. 10.
8.Akidetul-Muvahidin, f. 11.
9.Tejsirul-Azizil-Hamid, f. 154-155.
10.Ed-Durer Es-Sennijeh, f. 246, vol. 2.
11.Komisioni i Pėrhershėm pėr Studime Islame dhe Fetva, f. 45-46, vol. 2.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi