Realiteti i kremtimit tė ditėlindjes sė Pejgamberit

Shko poshtė

albmuslim Realiteti i kremtimit tė ditėlindjes sė Pejgamberit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:03 pm

(salallahu alejhi ve selem)

Polemika nė mes kremtimit tė ditėlindjes sė Pejgamberit (salallahu
alejhi ve selem) nuk ėshtė polemikė apo diskutim mes atyre qė e dojnė e
madhėrojnė dhe mes atyre qė nuk e pėrfillin personalitetin e tij.
Mirėpo, ēėshtja ėshtė e kundėrta e kėsaj. Fatimitė dhe Ismailitė janė
tė parėt, tė cilėt e kanė shpikur kremtimin e lindjes sė Pejgamberit
(salallalahu alejhi ve selem). Poashtu realiteti muhamedan nė mendimin
sufit ndryshon krejtėsisht nė atė qė besojmė drejtė Pejgamberit
(salallahu alejhi ve selem).Ēfarė dėshirojnė thirrėsat nė kremtimin e ditėlindjes sė Pejgamberit
(salallahu alejhi ve selem)

Pretendojnė thirrėsat nė ditėlindjen e Pejgamberit (salallahu alejhi ve
selem) se ai ėshtė shenjė i dashurisė dhe madhėrisė ndaj Pejgaberit
(salallahu alejhi ve selam), se ditėlindja e tij ėshtė ditė e
begatshme, nė kėtė ditė ka ndriēuar dielli i udhėzimit dhe e ka kapluar
drita kėtė kosmos, e Pejgamberi (salallahu alejhi ve selam) e ka
agjėruar kėtė ditė e kur ėshtė pyetur pėr kėtė ka thenė: Nė kėtė ditė
jam lindur dhe nė kėtė ditė ngriten veprat e mira tek Allahu e mė e
dashur pėr mua ėshtė qė tė mė ngritet veprat e unė jam agjėrueshėm.

Poashtu thirrėsat nė kėtė kremtim e paraqesin dhe supozojnė se kjo
ēėshtje ėshtė dallim nė mes armiqėve dhe tė dashurėve tė Pejgamberit
(salallahu alejhi ve selem) dhe poashtu dallim mes atyre qė e dojnė e
madhėrojnė dhe mes atyre qė nuk e dojnė e rrespektojnė dhe nuk ia japin
vendin e merituar atij (salallahu alejhi ve selam).
Nuk ka
dyshim se paraqitja e ēėshtjes nė kėtė mėnyrė ėshtė mveshja mė e madhe
nga shejtani, mashtrimi mė i madh ndaj gjithė njarėzve dhe gjithė
muslimanėve. Mirėpo, ēėshtja ndryshon nga kjo nė tėrėsi andaj, ata qė e
shohin se kremtimi i ditėlindjes sė Pejgamberit (salallahu alejhi ve
selem) ėshtė bidat (risi nė fe) janė njarėzit mė tė dashur dhe mė
rrespektues ndaj Pejgamberit (salallahu alejhi ve selem) dhe sunetit tė
tij, ata janė njerėzit mė tė kapur pėr sunetin e tij dhe pasimin e
gjurmėve tė tij. Pasuesė tė lėvizjeve dhe dėshirave tė tij dhe poashtu
mė tė diturit pėr sunetin e tij udhėzimin dhe fenė, me tė cilėn ėshtė
dėrguar. Janė njerėzit mė tė njohur pėr hadithet e tij, janė njerėzit
mė tė ditur se ēfarė ėshtė vėrtetuar prej tij dhe ēfarė kanė shpikur
gėnjeshtarėt ndaj tij (salallahu alejhi ve selem). Janė dashamirėt e
sunetit tė tij, mbrojtėsat nė ēdo kohė ndaj fesė, umetit dhe sunetit tė
tij, bile refuzimi i tyre ndaj ditėlindjes sė tij mbinė apo del nga
dashuria e madhe dhe rrespektimi i madh ndaj Pejgamberit (salalllahu
alejhi ve selem).
Kėta pauses nuk dėshirojnė tė
kundėrshrojnė urdhėrin e tij, t'i shpikin diēka atij e as tė bėjnė
korrigjim nė sheriatin e tij pėrarsye se ata e dine se ēdo shtesė nė
sunetin e Pejgamberit (salalllahu alejhi ve selem) apo korrigjim i tij
jep tė kupton se ai nuk e ka plotėsuar dhe interpretuar fenė nga Allahu
(subhanehu ve tela) ashtu siē i ėshtė zbrtiur atij. Jep tė kuptohet
poashtu se ai ėshtė turpėruar qė t'i informon njerėzit pėr pozitėn e
tij.
Pra, kjo nuk i takon asnjė pejgamberi tė Allahut
(subhanehu ve tela) e as Pejgamberit tonė Muhammedit (salalllahu alejhi
ve selem), e poashtu kjo ėshtė edhe mangėsi nė fe. Pėrarsye se vendosja
e Pejgamberit nė pozitėn e tij ėshtė ēėshtje fetare, pėr tė cilėn ka
urdhėruar Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem), bile edhe vet e ka
vepruar kėtė duke sqaruar se ēfarė i obligohet umetit tė tij qė tė
vepėrojnė drejt tij.
Thotė (salallahu alejhi ve selem): "Nuk
ka besuar askush prej jush pėrderisa tė jem mė i dashur tek ai se sa
fėmiu e prindi i tij dhe njerėzit nė pėrgjithėsi." (transmeton Buhariu
dhe Muslimi)
Omer bin Hattabi [radijallahu anhu] thotė:
"Pasha Allahun o i Dėrguar i Allahut ti je mė i dashur tek unė se ēdo
gjė pėrveē vetės sime, tha: Jo, o Omer pėrderisa tė jem mė i dashur tek
ti se vetja yte. Tha Omeri: ti je mė i dashur se sa vetja ime.
Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem) tha: Tash o Omer." [transmeton
Buhariu]
Nga kjo kuptohet se Pejgamberi (salallahu alejhi ve
selem) nuk turpėrohet prej sqarimit tė sė drejtės (hakut) dhe nuk
lejohet fshehja e tij, e nuk ka dyshim se haku apo e drejta mė e madhe
ėshtė qė t'ia sqarojė njerėzve obligimet e tyre ndaj tij dhe hakun e
tij ndaj tyre, e nėse ėshtė nga kjo e drejtė apo obligim qė ta
kremtojnė ditėlindjen e tij (e tė kėndojnė mevlud) do ta kish sqaruar
dhe informuar umetin e tij pėr te.
Ndėrsa sa i pėrket qenies
sė tij qė ka agjėruar ditėn e hėnė ėshtė shkak se ai ka lindur nė kėtė
ditė, e tė dashurit e Pejgmberit (salallahu alejhi ve selem) nė
realitet e agjėrojnė ditėn e hėnė dhe tė enjte tė ēdo jave nė shenjė
pasimi tė tij (salallahu alejhi ve selem), pėr arsye se ai ka agjėruar
kėto dy ditė tė javės.
Mirėpo, sa u pėrket atyre mveshėsve
qė e bėjnė ditėn e dymbėdhjetė tė muajit Rebiul Evvel (muaji Maj) festė
apo ditėn e enjte, tė mėrkurėn, apo xhumanė, kėtė nuk e ka thėnė e as
vepruar Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem) dhe poashtu nuk ėshtė
vėrtetuar e transmetuar se ai e ka agjėruar ditėn e dymbėdhjetė tė
kėtij muaji (dita e lindjes sė tij) e as nuk ka urdhėruar pėr agjėrim
nė kėtė dite.
Sa i pėrket mbėshtetjes sė tyre gjoja nė
ringjalljen e pėrkujtimit tė ditėlindjes sė Pejgamberit (salallahu
alejhi ve selem) dhe atė duke e bėrė festė ditėn e dymbėdhjetė tė
muajit Rebiul Evvel (Maj) e duke kėnduar nė te mevlud e duke pretenduar
se Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem) e ka agjėruar kėtė ditė ėshtė
mveshja e pare nga shejtani dhe gėnjeshtra mė e madhe e falsifikimi mė
i madh pėr gjithė muslimanėt.
Rezymeja e gjithė kėsaj ėshtė
se ata tė cilėt akuzohen se janė armiqė tė Pejgamberit (salallahu
alejhi ve selem), mohues e refuzues sė vlerės sė tij siē pretendojnė
dhe supozojnė, ata nė realitet janė njerėzit mė pauses dhe mė
rrespektues tė Pejgamberit (salallahu alejhi ve selem) dhe sunetit tė
tij.
Janė ata tė cilėt e kanė mesuar fenė dhe sunetin e tij
mė sė miri. Mirėpo, sa u pėrket atyre qė thėrrasin nė kremtimin e
ditėlindjes sė tij, kjo thirrja e tyre ėshtė lufta e pare drejtė
Pejgamberit (salallahu alejhi ve selem), gėnjeshtra e pare ndaj tij dhe
shokėve tė tij dhe mospėrfillja e tė sė drejtės sė tij. Poashtu, kjo
thirrje ėshtė akuzė ndaj Pejgamebrit (salallahu alejhi ve selem) se ai
nuk e ka sqaruar fenė e Allahut ashtu si duhet, ka lėnė pa e pėrmendur
atė qė ėshtė e mirė tė pėrmendet pėr umetin e tij, ka neglizhuar nė atė
qė ėshtė dashur tė pėrfillet nga ceremonitė e dashurisė dhe madhėrisė
ndaj tij, e kjo pra ėshtė e keqja dhe shpikja mė e madhe qė i bėhet
Pejgamberit Muhamed (salallahu alejhi ve selem).
Thirrėsat
nė kėtė ditėlindje janė kundėrshtarėt e parė tė urdhėrit tė tij
(salallahu alejhi ve selem) shpikėsa ndaj tij, korrigjues nė sheriatin
e tij. Kurse, ndalusitė e kėtij kremtimi apo mevludi me rastin e
ditėlindjes sė Pejgamberit (salallahu alejhi ve selem) janė pasuesit
dhe rrespektuesit tė tij dhe sunetit tė tij (salallahu alejhi ve
selem), frikues nga shpikja diē tė re nė sunetin e tij pėrarsye se vet
Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem) ka ndaluar nga kjo duke thenė:
"Kush shpik diē nė ēėshtjen tone ēka nuk ėshtė prej nesh ajo (risi,
vepėr e shpikur) ėshtė e papranuar." [transmeton Buhariu dhe Muslimi]

Gjithashtu thotė: "Kush vepron njė vepėr qė nuk ėshtė nė tė urdhėri ynė
ėshtė e papranuar" [transmeton Buhariu dhe Muslimi].
Ē'ka gjindet nė mevlud? Ē'farė veprohet nė te?

Pėrgjigja ėshtė se: Ata tė cilėt kremtojnė ditėlindjen e Pejgamberit
(salallahu alejhi ve selem) janė ata qė bėjnė bidate, shpikėsa ndaj
Pejgamberit (salallahu alejhi ve selem), korrigjues ndaj tij dhe
injorantė ndaj mendimeve tė dijetarėve tė Selefit.
Kremtimi
i ditėlindjes sė Pejgamberit (salallahu alejhi ve selem) tek
bidatēhinjtė bėhet nė mėnyrė tė posaēme e me ceremoni e vargje tė
posaēme. Kėto vargje apo poezi ndėr tė tjerash pėrmbajnė edhe rival
(shirk) tė dukshėm, gėnjeshtėr tė qartė. Nė kėtė mevlud qė kėndohet, ka
ndalesa tė veēanta qė gjatė leximit e kalimit nėpėr to tė pranishmit
ngrihen nė kėmbė duke pretenduar se vjen Pejgamberi (salallahu alejhi
ve selem), i shtrinė duart pėr ta pėrshėndetur (me selam), e disa prej
tyre i fikin dritat, poashtu vendosin njė gotė pėr Pejgamebrin
(salallahu alejhi ve selem) qė tė pijė prej saj dhe duke e pritur pėr
ardhje gjatė kėsaj nate!
Poashtu, veēojnė vend tė posaēėm qė
tė ulet Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem) nė tė – sipas supozimit
tė tyre- nė mes tė mexhlisit apo nė anėn e tė madhit tė tyre, i cili
pretendon e thėrret se ėshtė nga familja e Pejgamberit (salallahu
alejhi ve selem).
Pastaj lexojnė vargje e dhikėr tė vaēantė
duke lėvizur kokėn e trupin djathtas e majtas e nė disa prej kėtyre
tubimeve pėrzihen burra e gra sė bashku, e ndodhė qė gruaja tė hudhet
nė mesin e njerėzve e nė kėtė mėnyrė pėrzihen sė bashku pėrderisa shume
popuj qė janė srovuar me kėtė bidat tė urrejtur kur dėshirojnė ta
pėrshkruajnė ndonjė parregullėsi thojnė (mevlud) qė kanė pėr qėllim se
kjo parregullėsi i pėrngjet mevludit, qė ėshtė festė e kremtimit pėr
shiitė e shumė e shumė bidatēi tė tjerė.
Abdurrahman bin Abdulhalik
Pėrktheu:
Lulzim Murseli

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi