Cilėsitė e Grupit tė Shpėtuar --1--

Shko poshtė

albmuslim Cilėsitė e Grupit tė Shpėtuar --1--

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 2:02 pm

(Ehli sunetit dhe xhematit)

Falėnderimi i qoftė Allahut [subhanehu ve teala], tė Diturit e tė
fshehtave, Falėsit tė mėkatėve, Atij i cili largon brėngat hallet dhe
udhėzon zemrat.
Dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr me tė drejtė
pėrpos Allahut, dhe dėshmoj se Muhamedi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]
ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.


Allahu, e lartė qoftė madhėria e Tij dhe tė
shenjtė qofshin emrat e Tij, e dėrgoi Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] pas njė intervali kohor prej pejgamberėve para tij. Ia zbriti
Librin (Kur’anin) dhe ia dhuroi urtėsinė qė thirri me tė nė Allahun
[subhanehu ve teala]. Mėsuan njerėzit nga Kur’ani e Sunneti andaj nuk
ia mori Allahu [subhanehu ve teala] shpirtin tė dėrguarit tė Tij
pėrderisa e plotėsoi dhe interpretoi shpalljen umetit tė tij dhe i
udhėzoi nė menhexhin e drejtė e tė saktė. “Dhe se kjo ėshtė
rruga (feja) Ime e drejtė (qė e caktova pėr ju), pra pėrmbajuni kėsaj,
e mos ndiqni rrugė tjera e t’ju ndajnė nga rruga e Tij. Kėto janė
porositė e Tij pėr ju, ashtu qė tė ruheni”.
[El- En’amė, 153]

Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Iu kam lėnė nė
rrugėn e drejtė e tė bardhė, nata e saj ėshtė si dita e saj nuk lajthit
nga ajo pėrveē i shkatėrruari (i humburi) .”
Allahu [subhanehu ve teala] sqaroi bazat e Imanit dhe specifikat e besimtarėve. Thotė: “Nuk
ėshtė tėrė e mira (e kufizuar) tė ktheni fytyrat tuaja kah lindja ose
perėndimi, por mirėsi e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė i beson Allahut,
Ditės sė Gjykimit engjėjve, librit, pejgamberėve dhe pasurinė qė e do
ua jep tė afėrmėve, bonjakėve, tė varfėrėve, udhėtarėve, lypėsve dhe
pėr lirimin e robėrve, dhe ai qė fal namazin, e jep zeqatin dhe ata qė
kur premtojnė e zbatojnė, dhe tė durueshmit nė skamje, nė sėmundje dhe
nė flakėn e luftės. Tė tillėt janė ata tė sinqertit dhe tė tillėt janė
ata tė devotshmit.”
[el-Bekare, 177]
Poashtu,
Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] sqaroi themelet dhe bazat e
fesė nė hadithin e Xhibrilit kur e pyeti pėr Islamin, Imanin dhe
Ihsanin. Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] la sunete, vendosi
ligje e dispozita dhe njėkohėsisht sqaroi hallallin dhe haramin. Sqaroi
poashtu ēėshtjet e akides nė mėnyrėn mė tė pėrsosur e tė qartė dhe e
realizoi ibadetin pėr Allahun e tij. Mjafton pėr tė Dėrguarin tonė
nderė dhe rrepspekt lavdėrimi i Allahut [subhanehu ve te’ala] ndaj tij:
“Vėrtetė ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit.” [el- Kalem, 4]

Sahabėt (radijallahu anhum) tė edukuarit e Pejgamberit [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem], bartėsit e sheriatit, muxhahidėt nė rrugėn e
Allahut, i zgjodhi Allahu pėr shoqėrimin e Pejgamberit tė Tij
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. Allahu [subhanehu ve teala] sahabėt i
pėrshkrujti me Iman tė plotė e nxiti nė punė tė mira me veprimin e
tyre.
Thotė Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “Po
ata qė besuan, migruan dhe luftuan pėr rrugėn e Allahut, dhe ata qė
strehuan dhe ndihmuan, janė besimtarė tė vėrtetė. Atyre u takon falje
(e mėkatėve) dhe furnizim nė mėnyrė tė ndershme.”
[El Enfalė, 74]
Thotė Allahu [subhanehu ve teala]: ”Allahu
ėshtė i kėnaqur me tė hershmit e parė prej muhaxhirėve (migruesėve) dhe
prej ensarėve (vendasėve –ndihmėterėve) dhe prej atyre qė i pasuan ata
me punė tė mira, e edhe ata janė tė kėnaqur ndaj Tij. Atyre u ka
pėrgatitur xhennete, nė tė cilėt rrjedhin lumenj, ku do tė jenė pėrjetė
tė pa sosur. E ky ėshtė fitim i madh.”
[et-Tevbe, 100]

Gjithashtu i lavdėroi Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nė
fjalėn e tij: “Shekulli mė i dobishėm ėshtė shekulli im, pastaj ata pas
tyre, pastaj ata pas tyre.” [Mutefekun alejhi]
Tė parėt tanė
(Selafusalih) realizuan veprimtarinė e tyre jetėsore pėr Islamin,
vepruan me tė nė jetėn e tyre shoqėrore dhe individuale e poashtu e
realizuan plotėsisht dhe me dinjitet. Tė tillėt janė shembull me veprat
e tyre dhe mėsimet islame pėr ata tė cilėt vijnė pas tyre. Historia e
veprimteria e tyre ishte dritė pėr togėt e gjeneratat e ardheshme nė
dituri dhe punė. Andaj kush trason rrugėn e tyre do tė udhėzohet dhe do
tė triumfon me xhenetet e begatshme, e kush i kundėrshton ata do tė
humbė dhe to tė jetė prej tė lajthiturve.
Pasiqė ishin tė
parėt tanė (radijallahu anhum) njerėzit mė tė pėrsosur nė dije, vepėr
dhe pasim tė Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nxiti
Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nė pasimin e asaj qė ishte
Ai nė tė dhe sahabėt e tij, e poashtu urdhėroi me kapjen nė atė qė
ishin nga udhėzimi e urtėsia. Njoftoi dhe bėri me dije se grupi i
shpėtuar nė pėrqarjen e umetit ėshtė ai i cili pason Pejgamberin
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe shokėt e tij radijallahu anhum.

Thotė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: “Janė ndarė jehudėt
nė shtatėdhjet e njė grup, janė ndarė tė krishterėt nė shtatėdhjet e dy
grupe, dhe do tė ndahet umeti im nė shtatėdhjet e tri grupe, tė gjitha
do tė jenė nė zjarr pėrveē njė, i ėshtė thėnė: Kush janė ata o i
Dėrguar i Allahut? Tha: Ata tė cilėt janė nė atė tė cilėn jam unė tash
dhe shokėt e mi.” (D. m. th. Janė tė kapur pėr Kur’nin dhe sunetin).

Pra, ndodhi kjo qė njoftoi Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]
nga pėrēarja e ndarja, mirėpo ne jemi tė ngarkuar e urdhėruar me kapjen
pėr Kuran dhe Sunet dhe distancimin nga pėrēarja e ndarja. Jemi tė
urdhėruar e porositur tė jemi prej grupit tė shpėtuar, i cili e dinte
hakun dhe vepronte me tė.
Thotė Allahu [subhanehu ve teala]: “O ju qė besuat! ta keni nė kujdes Allahun dhe tė jeni me ata tė drejtit.” [Et-Tevbe, 119]

Ē’do grup nga grupet islame supozon dhe pretendon se ėshtė nė tė
vėrtetėn dhe grupi tjetėr nė tė kotėn, mirėpo pretendimet e supozimet
nuk kanė peshė tek Allahu [subhanehu ve teala] nėse nuk kanė me vete
argumente nga dituria e dobishme dhe puna e mirė. Allahu [subhanehu ve
teala] nė librin e Tij i sqaroi cilėsitė e kėtij grupi, shpalosi dhe
qartėsoi ēėshtjen e tij.
Allahu [subhanehu ve teala] thotė “Atij tė cilit Allahu nuk i jep dritė, ai nuk ka pėr tė pasur dritė” [en- Nurė, 40]

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi