Disa rregulla dhe sjellje te Ehli Sunnetit dhe Xhematit 1

Shko poshtė

albmuslim Disa rregulla dhe sjellje te Ehli Sunnetit dhe Xhematit 1

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:59 pm

Pėr t’a njohur realisht vlerėn e drejtėsisė dhe
pėr t’a ndjekur rrugėn e te drejtėve, duhet patjetėr tė pajisemi me
edukatė tė veēantė dhe duhet pasur parasyshė disa rregulla tė posaēme,
rregulla kėto tė cilave u pėrmbahet Ehli Sunneti dhe Xhemati dhe i
kushton rendėsi tė madhe. Prandaj, ata qė ndjekin rrugėn e
Ehli-Sunnetit dhe Xhematit nė besim-akide dhe sheriat duhet patjetėr
t’i pasojnė ata nė moral dhe edukatė, nė mėnyrė qė tė realizohet saktė
pėrkatėsia e tyre e plotė dhe e sinqertė si Ehli-Sunnet dhe Xhematė.


Kritika ndaj njerėzve si dhe gjykimi ndaj
tyre ėshtė njė ēėshtje serioze, pėr tė cilėn patjetėr nevojitet
precizitet dhe saktėsi, nė mėnyrė qė mos tė marrin guxim ”guximtarėt” e
tė lėndojnė tė drejtin e tė shpifin mbi tė besueshmin.
Pėr
rėndėsin e kėsaj, Ibėn Nasir Ed-Dimeshki ka thėnė: ”Pėr t’i trajtuar
nejrėzit dhe pėr t’i kritikuar ata, duhet pėrmbajtur disa gjėrave,
ashtuqė tė jetė mė afėr pranimit sesa refuzimit.
Prej kėtyre gjėrave mund tė cekim:

1. Folėsi tė ketė njohuri rreth niveleve tė njerzėve dhe tė njohė
sasinė e devijmit apo drejtėsisė sė tyre, tė njohė nivelet e tyre nė
fjalė dhe vepra.
2. Folėsi tė jetė prej njerėzve tė
devotshėm dhe tė sinqertė, duke iu larguar fanatizmit tė tepėrt dhe
dėshirave nė njerėn anė, si dhe tolerancės se tepėrt nė anėn tjeter. I
zhveshur nga ndonjė qėllim personal diskriminus dhe i drejtė nė vetėn e
tij.
3. T’i njohė mirė dhe t’i saktėsoi shkaqet, me tė cilat mund tė akuzohen njerėzit e dyshimtė.
Kryesisht,
nėse personi, i cili flet dhe punon me njerėzit, nuk i posedon kėto
cilėsi nuk i pranohet fjala e tij, dhe ky njeri llogaritet prej
pėrgojuesve dhe atyre qė lėshojnė fjalė tė ndaluara.
NĖ VIJIM JU PARAQESIM RREGULAT MĖ KRYESORE:

E para:
Qėllimi i pastėrt dhe konkretizimi i tij gjatė dialogut me palėn kundėrshtare

Nga besimtari kėrkohet qė tė jetė i sinqert nė ēdo fjalė dhe vepėr.
Ndodhė qė pėrsonit t’i ngatėrrohen nganjėherė qėllimet kur flet pėr
kundėrshtarėt. Dikush ka pėr qėllim daljen nė skenė, ose ka pėr qėllim
tė hakmirret, ose ka pėr qėllim ngadhnjimin e tij apo ngadhnjimin e
ndonjė grupi tė caktuar, tė cilit ai i pėrket.
Nė lidhje me
kėtė, Shejhul islam Ibėn Tejmije u ka tėrhequr vėrejtjen atyre, tė
cilėve i kundėrshtojnė bidatxhinjtė (ata qė shpikin nė fe gjėra tė
reja) qė t’u mos u ngatėrrohen qėllimet e kunėrshtimit, apo
tekstualisht me fjalėt e tija: ”…Kur flasim pėr kundėrvimin e
bidatxhinjėve Rafiditė (Shi’i) apo edhe tė tjerėve, duhet pasur
parasyshė pėrsoni, qė shprehet ashpėr pėr tė nėnēmuar bidatin apo
mėkatin, duhet t’a rrėnjosė mirė qėllimin e tij qė kėtė nuk e bėn pėr
tjetėr vetėm se tė tregojė rrezikun e dėmit dhe pasojės qė pėrmaban ai
bidat apo mėkat. Dhe kėtė e bėn pėr t’iu tėrhequr vėrejtjėn robėve tė
All-llahut [subhanehu ve te’ala].
Mund qė njė person tė
distancohet nga njė person tjetėr si dėnim apo mospėlqim ndaj tij, me
qėllim qė t’a pengojė atė dhe ata qė janė si ai nga vepra e shėmtuar.
Kėtė e bėn pėr shkak tė mėshirės dhe mirėsisė ndaj tij e jo si shėnjė
tė hakmarrjes.
Ibėn Kajjim El-Xhevzijeh [Allahu e
mėshiroftė] i ka kushtuar rėndėsi kėsaj ēėshtje duke vurė njė rregull
pėr atė qė dėshiron tė pastrohet nga pasimi i dėshirave dhe thotė: “Ēdo
pjesėtar i ndonjė fraksioni dhe thėnie e zbukuron drejtimin apo thėnien
e tij me shprehjet mė tė mira qė posedon. Ndėrsa iu kundėrvyhet atyre,
qė nuk pajtohen me mendimet e tij me shprehjet mė tė liga qė posedon.
Ndėrsa, atij qė Allahu i ka dhėnė syēelėsi, e zbulon realitetin dhe e
dallon tė vėrtetėn nga e kota, por largė shprehjeve tė liga.
(kėtu ėshtė cekur njė poezi, qė nuk e kemi pėrkthyer!)

Nėse dėshiron tė dish esencėn e kuptimit tė thėnieve se a janė ato tė
vėrteta apo jo, zhveshi shprehjet nga petku i retorikės dhe pastroje
zemrėn tėnde nga urrejtja dhe lakimi. Pastaj, ipja qėndrimit tėnd
hakun, duke shiquar me sy tė drejtėsisė. Ai qė shiqon me syrin e
armiqėsisė i sheh tė mirat tė kėqija, ndėrsa ai qė shiqon me syrin e
dashurisė sheh tė kundėrten. Nuk shpėton nga kjo pėrveē ai, qė
All-llahu ia dėshiron tė mirėn dhe ėshtė i kėnaqur qė prej gojės sė tij
tė rrjedhė vetėm e vėrteta.
Ėshtė thėnė:
Shikuan me syrin e armiqėsisė
Po tė shikonin me syrin e drejtėsisė
Do tė kuptonin tė mirė atė qė e trajtuan tė keqe


Allahu e mėshiroftė Ibėn Kajjimin El-Xhevzijeh, i cili e njohu
sėmundjen dhe e shėroi atė, e cilėsoi ilaēin dhe bėri receptin e tij.

Kjo ėshtė rruga e Ehlu-Sunnetit dhe Xhematit, pjestarėve tė drejtėsisė.
Andaj, nga ne kėrkohet qė t’a largojmė fanatizmin, lakimin dhe epshėt.

Nė lidhje me kėtė, dijetari islam Ibėn Tejmije, duke sqaruar rrezikun e
pasimit tė dėshirave thotė: “Pasimi i dėshirave njeriun e verbėron dhe
e shurdhėron, nuk mund tė ketė qėllim tė pastėr e as qė nuk sjell dot
atė qė ka dashur All-llahu dhe i Dėrguari i Tij [salallahu alejhi ve
sel-lem], e as nuk ėshtė i kėnaqur me vendimin e Allahut dhe tė
Dėrguarit tė Tij [salallahu alejhi ve sel-lem], si dhe nuk hidhėrohet
pėr hirė tė Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij [salallahu alejhi ve
sel-lem]. Porse kėnaqet nėsė e arrinė atė qė i pėrshtatet dėshirave tė
tija dhe hidhėrohet nėse nuk e arrinė atė qė nuk i pėrshtatet epshit tė
tij. Ai gjithashtu posedon edhe dyshime nė fe. Mendon se ajo e cila e
kėnaqė atė dhe e hidhėron ėshtė Sunnet.
Edhe nėse ajo qė
thotė ai tė jetė e vėrtetė, nėse nuk e ka pasur pėr hirė tė Allahut, e
as pėr t’a ngritur fjalėn e Tij, mirėpo, ka pas pėr qėllim mbrojtjen e
vetės apo grupit tė cilit ai i takon apo kėtė e bėri pėr sy tė botės
(syfaqėsi), qė ta lavdėrojnė tė tjerėt apo pėr ndonjė qėllim tjetėr tė
kėsaj bote, nuk i llogaritet kjo vepėr pėr All-llah e as qė nuk ka
kontribuar pėr rrugėn e Allahut [subhanehu ve teala].”

Shiqo, Allahu tė mėshiroftė se si i ngatėrrohen qėllimet pasuesit tė
dėshirave dhe i fshehėn ato. Mendon i gjori se ai me kėtė po e ndihmon
fenė e Allahut dhe sunetin e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem],
por nė realitet ai mbronė vetėn, grupin, apo dėshirat e tija. Edhe nėse
personi i tillė ėshtė nė hak (tė vėrtetėn), e kundėrshtari tė jetė nė
tė kotė, mirėpo pėr shkak tė nijetit jo tė sinqertė, kjo vepėr nuk i
llogaritet pėr Allahun poashtu as pėrpjekja e tij. Andaj tė kemi kujdes
nė kėtė, se ēėshtja ėshtė precize dhe nevojitet tė jemi syhapur ashtu
siē thotė Ibėn Kajimi El-Xhevzijeh: “Nuk mund tė shpėtoi prej kėsaj
pėrveē ai qė Allahu e nderon dhe ėshtė i kėnaqur qė prej gojės sė tij
tė rrjedhė vetėm e vėrteta”.
Gjithashtu, Shejh Abdurrahman
el-Mualimiu (Allahu e mėshiroftė), flet pėr vetėn e tij dhe mėnyrėn e
ndėrhyrjes se dėshirave tek ai dhe thotė:“Nė pėrgjithėsi rrugėt e
depėrtimit tė dėshirave janė tė shumta, saqė nuk mund tė pėrkufizohen
nė numėr. Kam provuar nė vetėn time se si tė meditoj nė zgjidhjen e
ndonjė ēėshtje duke supozuar se nuk ndikohem nga dėshira dhe lakimi. Mė
vie ndonjė ide pėr atė ēėshtje dhe e miratoj atė ide nė njė mėnyrė qė
pajtohem fort. Mė vonė mė vie diē e kundėrt me idenė e parė pėr tė
njejtėn ēėshtje, tė cilėn e zgjodha mė herėt dhe e miratova zgjidhjen
bindshėm. E gjejė vetėn tė hidhėruar nė idenė e dytė dhe mė mundon
epshi im qė tė gjejė pėrgjigjje pėr idenė e dytė dhe t’i mbylli sytė nė
mbajtjen e dy ideve. Kjo ka ndodhur kėshtu sepse unė kur e miratova
idenė e parė me bindje tė kėnaqshme, fillova tė anoj kah vėrtetėsia e
saj dhe refuzimi i sė dytės. E tėrė kjo ndodhė me vetėn time ende pa e
ditur dikush prej njerėzve vendimin tim tė parė. E ē’farė do tė ndodhė
sikur unė t’a publikoja mendimin tim e mė pas tė mė lind ideja
kundėrshtuese? Apo ē’farė poqė se dikush do tė mė kundėrshtonte
vendimin tim? E ē’farė poqė se kundėrshtari do tė ishte prej atyre qė i
urrej?“
Pa dyshim se fjala e kėtij dijetari tregon njė fuqi
interesante dhe syēeltėsi imanore nė njohjen e tė metave tė shpirtit
dhe mbizotrimit tė epshėve mbi tė. Kjo ėshtė njė gjė qė nuk udhėzohet
nė tė pėrveē ai, qė All-llahu i dha suksese dhe e ka begatuar me
largpamėsi dhe dritė. Pastaj thekson Shejhul Islami Ibėn Tejmije njė
shėmbull pėr ata, tė cilėt pasojnė dėshirat dhe bėhen fanatikė ndaj njė
grupi, si Havarixhėt, tė cilėt i llogarisin qytetet e muslimanėve dhe
vendet, nė te cilat paraqiten fjalėt e tyre vende tė konvertimit tė
muslimanėve dhe i trajtojnė ato si vendet mė tė kėqija se vendet
jobesimtare.
Shiqo Allahu tė mėshiroftė, se ē’farė shkakton
pasimi i epshit ose fanatizmi prej padrejtėsisė dhe kalimit tė kufijve.
Pėr kėtė i sheh disa muslimanė, pėr fat tė keq, e ndėrton miqėsinė apo
armiqėsinė e tij pėr shkak tė pėrkatėsisė sė tij nė donjė grup tė
caktuar apo xhemat tė caktuar apo ndaj atyre qė ecin sipas rrugės sė
tij. I miqėson bashkmendimtarėt dhe distancohet nga muslimanėt, tė
cilėt e kundėrshtojnė atė nė ato ēėshtje, tė cilat nuk tė nxjerrin prej
islamit.

E dyta:
Zbardhimi dhe vėrtetimi i gjėrave para nxjerrjes sė gjykimeve apo marrėjes sė vendimėve

Nxitimi nė nxjerrjen e gjykimėve ndaj tė tjerėve ose marrja e ndonjė
qėndrimi ndaj tyre, apo kritika ndaj tė tjerėve, sjellė njeriun ne
rrėshqitje dhe gabime. Patjetėr duhet tė vėrtetohemi pėr njė gjė tė
tillė.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi