Kujdes nga pėrputhja me pabesimtarėt nė festat e tyre!

Shko poshtė

albmuslim Kujdes nga pėrputhja me pabesimtarėt nė festat e tyre!

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:56 pm

Argumentet qė e mdalojnė kremtimin e festave tė jobesimtarėve

Kanė ardhur shumė argumente nga sheriati islam, tė cilat tėrheqin
vėrejtjen nė mėnyrė tė pėrgjithshme nga tė pėrngjajturit me
pabesimtarėt. Gjithashtu kėto argumente tėrheqin vėrejtjen nga
shoqėrimi i tyre nė festat e tyre nė mėnyrė tė veēantė.


Prej argumenteve nė tė pėrngjarurit e pėrgjithshėm kemi:
1. "Udhėzona
nė rrugėn e drejtė! Nė rrugėn e atyre ndaj tė cilėve ke bekimin, e jo
nė tė atyre qė je i hidhėruar , dhe qė kanė humbur!"
[El-Fatiha, 6-7]
2. "Dhe prej tyre ka tė tillė qė thonė: "
lejo mua (tė mos shko nė luftė) e mos mė vė nė sprovė!" Ja, ata mu nė
sprovė kanė rėnė (mė parė). Xhehennemi gjithsesi i pėrfshin nga tė
gjitha anėt jobesimtarėt."
[Et-tevbe, 49]
3. "Pastaj, Ne tė vumė ty nė njė rrugė tė drejtė tė fesė, pra ti ndiqe atė e mos ndiq dėshirat e atyre qė nuk dinė." [El-Xhathije, 18]
4. "O
ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė
miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej
tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė."
[El-Maide, 51]
5. "O
ju qė besuat, nėse keni dalė (prej vendlindjes) pėr hirė tė luftės pėr
rrugėn Time, duke kėrkuar kėnaqėsinė Time ndaj jush, mos e zini mik
armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur
dihet se ata mohuan tė vėrtetėn qė u erdhi juve. Ata e dėbojnė tė
dėrguarin dhe ju, sespe i besoni All-llahut, Zotit tuaj, e ju
fshehurazi u ofroni miqėsi, po Unė mė sė miri e di atė qė e keni
fshehur dhe atė qė e keni publikuar. Ai qė punon ashtu nga pala juaj,
ia e ka humbur rrugėn e drejtė."
[El-Mumtehine, 1]
6. "Nuk
gjen popull qė e beson All-llahun dhe ditėn e gjykimit, e ta dojė atė
qė e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, edhe sikur tė jenė
ata (kundėrshtarėt) prindėrit e tyre, ose fėmijėt e tyre, ose
vėllezėrit e tyre, ose farefisi i tyre."
[El-Muxhadele, 22]
7. "Ata
dėshirojnė qė edhe ju tė mos besoni sikurse nuk besuan vetė dhe bėheni
tė njejtė. Mos i zini pėr miq prej tyre deisa ata tė shpėrngulen (si
ju) pėr hirė tė All-llahut, e nėse refuzojnė, atėherė kudo qė t'i
gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihmės."
[En-nisa, 89]
8.
Transmetohet nga Sejid El-Hudriju se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ka thėnė: "Do t'i pasoni traditat e tyre qė ishin para jush,
pėllėmbė pėr pėllėmbė dhe krahė pėr krahė, do t'i pasoni ata nė qoftė
se hynė edhe nė birė tė hardhucės. Thanė: O i Dėrguari i Allahut, a
Jehuditė dhe Krishterėt? Tha: Po kush tjetėr? [Transmeton Buhariu 3269
dhe Mislimi 2669]
9. Thotė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem]: "Kush i pėrngjan njė populli ai ėshtė prej tyre." [Transmeton
Ebu Davudi 4031 dhe Ahmedi 5093]

Ndėrsa prej argumenteve, tė cilat tėrheqin vėrejtjen nga shoqėrimi i tyre nė festa:
1. Allahu [subhanehu ve teala] thotė: "Robėrit e Zotit janė edhe ata qė nuk dėshmojnė rrejshėm." [El-Furkan, 72]
Thotė Ibėn Sirini: Kjo ėshtė e diela e Larit apo e diela e delfinėve (festė prej festave tė Krishterėve).
Ndėrsa Muxhahidi thotė: Ato janė festat e idhujtarėve si dhe tė ngjashme me kėtė. Transmeton Dahaku.
2. "Secilit
popull ne i dhamė ligj (fetar) qė ata tė veprojnė sipas tij, pra le tė
mos polemizojnė (popujt tjerė) me ty pėr kėtė ēėshtje (pėr ēėshtjen e
shtetit islam), e ti thirri te Zoti yt, se pa dyshim ti je nė rrugė tė
drejtė."
[El-Haxh, 67]
3. Transmetohet nga Abdullah
ibėn Amėr se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Kush
ndėrton nė tokėn e idhujtarėve, feston Nejruzin (vitin e ri tė
Persianėve), e iu pėrngjan atyre, nėse vazhdon kėshtu deri nė vdekje,
do tė ringjallet nė Ditėn e Gjykimit me ta." [Transmeton Bejhekiu nė
Sunenin e madh 234\9]
4. Thotė Atav bin Jesari (praj
Tabiinėve) se Omeri [radijallahu anhu] ka thėnė: Keni kujdesė nga
dokrrat (kopallat) e tė huajėve si dhe hyrjen nė kishat e idhujtarėve
gjatė festave tė tyre.

Festat janė prej veēantive tė fesė
Transmetohet
nga Aisheja [radijallahu anha] se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ka thėnė: "O Ebu Bekėr, pėr ēdo popull ka festė, ndėrsa kjo
(festa e Bajramit) ėshtė festa jonė." [transmeton Buhari 952]
Ndėrsa
nė thėnien e Ukbetu bin Amir Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]
ka thėnė: "Dita e Arafatit, dita e therrjes sė Kurbanit si dhe ditėt e
Mines (vend nė Mekke ku bėhet gjuajtja e gurėve me rastin e kryerjes sė
haxhit), janė festa tė muslimanėve poashtu janė festa tė ngrėnies dhe
pirjes." [transmeton Ebu Davudi 2418]
Transmetohet nga Enesi
se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] erdhi nė Medine e ata
(banorėt e Medinės) i kishin dy ditė qė luanin nė to. Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tha: "Ēka janė kėto dy ditė? Thanė ata:
Luanim nė to nė kohėn e injorancės. Atėherė Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] tha: Allahu ua ka zėvendėsuar kėto dy ditė me dy tė
tjera mė tė mira: ditėn e Kurban Bajramit dhe ditėn e Fitėr Bajramit."
[transmeton Ebu Davudi 1134, Nesaiu 1556 dhe Ahmedi 1241]

Shkaku i ndalimit nga tė pėrngjarurit me pabesimtarė
Pra,
tė pėrngjarurit me pabesimtarė qoftė edhe nė ēėshtjet e dunjasė
trashėgon dashuri dhe pėrkrahje ndaj tyre. Ka thėnė Ibėn Tejmijje: Nėse
bashkohen dy njerėz nė njė udhėtim apo qytet tė panjohur dhe kanė
ngjashmėri nė kapelat , rrobet apo nė mjetin e udhėtimit e tė ngjashme
me kėtė, do tė ketė harmoni mes tyre mė shume se mes dikujt tjetėr.

Sheriati islam urdhėron dallimin me pabesimtarėt dhe largimin nga punėt e fesė sė tyre apo dunjasė?
1.
Thotė Ebu Hurejra [radijallahu anhu]: Kur Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] e pėrcillte ndonjė kufomė thoshte: "Shpėrndahuni nga
ajo e mos u zvarritni ashtu siē zvarriten Jehuditė me kufomat e tyre."
[transmeton Ahmedi 8542]
2. Pejgamberi [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem] thotė: "Jehudėt nuk ngjyrosen prandaj kundėrshtoni ata!"
[transmeton Buhariu 3257 dhe Muslimi 2103]
Gjithashtu Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Ngjyrosni flokėt e thinjura
dhe mos iu pėrngjani Jehudėve!" [transmeton Tirmidhiu 1752, Nesaiu 5073
dhe Ahmedi 7492]
3. Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] thotė: "Dallohuni nga idhujtarėt; lėshoni mjekrat dhe
shkurtoni musteqet!" [transmeton Buhariu 5553 dhe Muslimi 259]
Ka
thėnė Mervedhiu: E kam pyetur Ebu Abdullahun (Imam Ahmedin) pėr
rruarjen prapa qafės ai tha: kjo ėshtė vepėr e Mexhusėve e kush i
pėrngjan njė populli ai ėshtė prej tyre.
4. Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: "Kundėrshtoni Jehudėt sepse ata
nuk falen me kėpucėt dhe ēorapėt e tyre!" [transmeton Ebu Davudi 652,
Hakimi 1\260 imam Dhehebiu kėtė hadith e bėnė tė vėrtetė]
5.
Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: "Dallimi mes
agjėrimit tonė dhe agjėrimit tė ithtarėve tė librit (Krishterėt dhe
Jehudėt) ėshtė ngrėnia e syfyrit." [transmeton Muslimi 1096, Ebu Davudi
2343, dhe Hakimi 1\431] "Gjithnjė do tė jetė feja e qėndrueshme
pėrderisa njerėzit e shpejtojnė iftarin ngase Jehudėt dhe Krishterėt e
vonojnė atė"
6. Transmetohet nga Ibėn Abbasi [radijallahu
anhuma] se kur e agjėroi Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]
ditėn e Ashurės si dhe urdhėroi pėr agjėrimin e saj, dikush tha: O i
Dėrguari i Allahut, ajo ėshtė njė ditė tė cilėn e madhėrojnė Jehudėt
dhe Krishterėt, atėherė tha: "Nėse e arrijmė vitin e ardhshėm,
inshallah do tė agjėrojmė ditėn e nėntė." Tha Ibėn Abbasi [radijallahu
anhuma]: Vitin qė erdh, Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]
vdiq." [transmeton Muslimi 1134] Ndėrsa nė Musnedin e Ahmedit qėndron
se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Agjėroni ditėn
e Ashurės (e dhjeta) dhe kundėrshtoni nė tė Jehudėt duke agjėruar njė
ditė para apo pas saj!" [transmeton Ahmedi 2155]
7.
Transmeton Seid bin Mensuri e ky nga Ebi Abdurrahman Es-sanaxhi
[radijallahu anhum] se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka
thėnė: "Vazhdimisht ummeti (populli) im do tė jetė i shtrėnguar
pėrderisa tė mos presin nė mbrėmje pėrleshjen e yjeve ngjashmėri me
Jehudėt, pėrderis atė mos presin rėnditjen (dobėsimin) e yjeve nė
mėngjes, ngjashmėrinė me Krishterėt, dhe tė mos ua besojnė (dorėzojnė)
kufomat familjeve tė tyre."
8. Gjithashtu Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: "Mos pini nė enėn e artė apo tė
argjendit si dhe mos hani nė pjata tė arit dhe tė argjendit, sepse ato
janė pėr ta (pabesimtarėt) nė kėtė botė ndėrsa pėr ju (muslimanėt) nė
botėn tjetėr." [transmeton Buhariu 5426, Muaslimi 2067]
9.
Ndėrsa nė njė hadith tjetėr mirėpo nė tė ka dobėsi, transmeton Abdullah
bin Amėr se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Nuk
ėshtė prej nesh kush i pėrngjan tjetėr kujt. Mos iu pėrngjani Jehudėve
dhe Krishterėve, sepse pėrshėndetja e Jehudėve ėshtė shenja me gishta,
ndėrsa pėrshėndetja e Krishterėve ėshtė shenja me dorė." [transmeton
Tirmidhiu 2695]

Kur lejohen disa forma tė pėrgjarurit me pabesimtarė qė nuk kanė tė bėjnė me fe dhe besim?
Ka
thėnė Ibėn Tejmijje: Nėse muslimani ėshtė nė njė vend, me tė cilin
ėshtė nė luftė apo vend tė jobesimtarėve pa luftė, nuk ėshtė i
urdhėruar qė t'i kundėrshtojė ata nė formėt e jashtme nėse kjo pėr tė
ėshtė dėm. Mirėpo, i preferohet apo i obligohet atij qė t'i shoqėrojė
ata formalisht nėse nė kėtė ka dobi pėr fenė. P.sh: Pėr ti thirrur nė
fenė islame, zbulimi i fshehtėsive pėr ti lajmėruar muslimanėt pėr kėto
apo largimi i dėmit nga muslimanėt si dhe tė tjera prej qėllimeve tė
mira." (Iktidau Siratul- Elmustekim 1\419).
Pėrktheu:
Abedin Haxhiaj

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi