Dashuria dhe urrejtja pėr hir tė Allahut

Shko poshtė

albmuslim Dashuria dhe urrejtja pėr hir tė Allahut

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:53 pm

subhanehu ve teala
Dashuria
pėr hir tė Allahut, subhanehu ve teala, dhe urrejtja pėr hir tė Tij,
subhanehu ve teala, ėshtė shtyllė e rėndėsishme prej shtyllave tė
besimit, andaj besimtari duhet tė kujdeset pėr kėtė dhe t'i pėrkushtojė
rėndėsi, ngase nė hadith tė vėrtetė thuhet se hallka mė e fortė e
besimit ėshtė tė duash pėr hir tė Allahut dhe tė urresh pėr hir tė
Allahut.


Pėr kėtė Allahu, subhanehu ve teala, ka cekur shumė ajete nė Kuran:
"Besimtarėt tė mos i miqėsojnė mosbesimtarėt, e t'i lėnė anash
besimtarėt. E kush bėn atė, ai nga feja e Allahut nuk ka asgjė, pėrveē
pėr qėllim ruajtja prej tė keqės sė tyre. Allahu ju tėrheq vėrejtjen me
dėnim prej Tij pse vetėm tek Allahu ėshtė e ardhmja"
Sureja Ali Imran: 28

Disa komentues tė Kur'anit thonė: "Besimtarėt janė ndaluar t'i
miqėsojnė qafirat, qofshin ata farefis, miq qė nga koha para Islamit
apo shkaqe tjera tė miqėsimit dhe bashkėjetesės. Allahu, subhanehu ve
teala, thotė: "nė vend qė tė marrin besimtarėt". Ky ajet aludon nė atė
se muslimanėve iu mjafton miqėsimi i besimtarėve, duke mos iu dhėne
pėrparėsi para besimtarėve dhe kush e bėn kėtė ėshtė larg mbrojtjes dhe
miqėsisė sė Allahut.
Kjo ėshtė e vepėr e
logjikshme, ngase miqėsimi i besimtarit dhe miqėsimi i armikut janė dy
komponente tė kundėrta, nuk bashkohen vetėm se nė rast mbrojtjeje prej
tyre nga frika. Allahu lejoi miqėsimin e tyre nė rast se nuk mund tė
mbijetojė vetėm se me shtirje ose janė tė robėruar, nuk mund tė
shprehin armiqėsi ndaj tyre, atėherė lejohet bashkėjetesa formalisht,
duke qenė zemra e mbushur me armiqėsi dhe urrejtje, shpreson tė
largohet (anulohet) pengesa dhe tė shpreh armiqėsinė dhe urrejtjen,
ashtu siē Allahu, subhanehu ve teala, thotė:"Me pėrjashtim tė atij qė dhunohet (pėr tė mohuar) e zemra e tij ėshtė e bindur plotėsisht me besim" Sureja En-Nahėl: 106.

Ibėn Abasi, radijallahu anhu, thotė: "Nuk ėshtė shtirja me vepėr, por
me gjuhė". Gjithashtu thotė: "Allahu i ndaloi besimtarėt tė sillen mirė
dhe butė me jobesimtarėt dhe t'i marrin pėr mbrojtės dhe miq, krahas
besimtarėve vetėm nėse jobesimtarėt janė ngadhėnjyes, atėherė shprehim
ndaj tyre butėsi duke i kundėrshtuar nė fe. Argument pėr kėtė ėshtė
fjala e Allahut nė suren Ali Imran ku thotė: "Mund tė ju mbėshteteni vetėm nė qoftė se vetėm nė qoftė se ndjeni rrezik prej tyre" (Ali Imran). Kėtė e transmeton Ibėn Xherri dhe Ibėn Ebi Hatimi.
Allahu, subhanehu ve teala, thotė: "O
ju qė besuat, mos i zini pėr miq tė ngushtė tė tjerėt jashtė mesit
tuaj, ata nuk pushojnė sė vepruari nė dėm tuajin, u dėshirojnė ēka u
mundon juve. Urrejta kundėr jush duket nga gojėt e tyre, por ajo qė
fshehin nė tyre, ėshtė edhe mė e madhe. Ne pra, u kemi sqaruar faktet
nėse ju i kuptoni"
Sureja Ali Imran: 11
Kurtubiu thotė: "Mos i merrni qafirat kėshilltarė po edhe nėse janė tė afėrmit dhe farefisi juaj!".
Allahu, subhanehu ve teala, thotė: "O
ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė rishterėt. Ata janė miq
tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre.
Vėrtetė Allahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė. E ata qė
nė zemrat e tyre kanė sėmundje, i sheh se ngarendin te ta (pėr miqėsi)
duke thėnė: 'Po frikėsohemi se mos po na sillet ndonjė e keqe'. Po
Allahu do tė sjellė fitoren, ose diē tjetėr nga ana e Tij, e atėherė do
tė pendohen pėr atė qė e mbanin fshehtė nė shpirtin e tyre. Ata qė
besuan ju thonė: 'A kėta ishin qė u betuan nė Zotin me betimin mė tė
fortė tė tyre se ishin me ju?'. I shkatėrruan veprat e veta dhe aguan
tė dėshpėruar. O ju qė besuat! Kush largohet prej nga feja e vet (i bėn
dėm vetes) s'ka dyshim se Allahu do tė sjellė njė popull qė Ai e do atė
(popull) dhe ata e duan Atė (Zotin), (njė popull) qė ėshtė modest e i
butė ndaj besimtarėve, por i ashpėr dhe i forte ndaj mohuesve, qė
lufton nė rrugėn e Allahut dhe qė nuk i frikėsohet kėrcėnimit tė asnjė
kėrcėnuesi. Kjo (cilėsi e atij populli) ėshtė dhuratė e Allahut qė i
jep atij qė do. Allahu ėshtė dhurues i madh, i dijshėm. Mik (i afėrt)
juaji ėshtė vetėm Allahu, ėshtė i dėrguari i Tij dhe ata qė besuan e qė
falin namazin dhe jalin zeqatin duke bėrė ruku (duke qenė respektues).
E kush ka pėr mik Allahun, tė dėrgurin e Tij dhe ata qė besuan, s'ka
dyshim se ana (pala-krahu) e Allahut ėshtė ngadhėnjyese"
Sureja El-Maide: 51-56.

Hudhejfeja, radiallahu anhu, thoshte: "Kini frikė mos tė shndėrroheni
nė jehudė, ēifutė apo tė krishterė duke mos e ditur", duke aluduar nė
ajetin e mėparshėm. Muxhahidi duke komentuar fjalėn e Allahut "E ata qė
nė zemrat e tyre kanė sėmundje, i sheh se vrapojnė te ta (pėr miqėsi)",
thotė: "Ata janė munafikėt (hipokritėt) tė cilėt i kėnaqin jehudėt
(ēifutėt), i marrin pėr miq dhe ua ushqejnė fėmijėt e tyre".

Aliu, radijallahu anhu, pėr fjalėn e Allahut "…(njė popull) qė ėshtė
modest e i butė ndaj besimtarėve, por i ashpėr dhe i fortė ndaj
mohuesve" thotė: "Janė tė butė ndaj muslimanėve e krenarė dhe tė
vrazhdė ndaj qafirave, tė vrazhdė pėr ata tė cilėt i kundėrshtojnė nė
fe" Nė kėtė kuptim ransmetohet nga shumė prej tė parėve tanė tė mirė.
Allahu, subhanehu ve teala, thotė: "O
ju qė besuat! mos i merrni pėr miq ata tė cilėve u ėshtė dhėnė libri
para jush edhe as jobesimtarėt qė tallen dhe luajnė me fenė tuaj. Keni
frikė Allahun po qė se jeni besimtar"
Sureja El-Maide: 57
Po ashtu thotė: "I
sheh shumė prej tyre qė i miqėsojnė ata qė mohuan. E keqe ėshtė ajo qė
i pėrgatitėn vetes sė tyre ngase Allahu ėshtė i hidhėruar kundėr tyre
dhe ata janė nė azab nė vuajtje tė dėnimit). Sikur tė ishin ata qė
vėrtetė e besojnė Allahun, Pejgamberin dhe atė qė i briti atij, nuk do
t'i zinin pėr miq ata (idhujtarėt), por shumica prej janė fasika
(mėkatarė)"
Sureja El-Maide: 80, 81.
"O
Pejgamber, lufto jobesimtarėt dhehipokritėt dhe sillu rreptė ndaj tyre
- vendi i tyre ėshtė Xhehennemi qė ėshtė pėrfundimi mė i keq"
Sureja Et-Tevbe: 73

Allahu, subhanehu ve teala, urdhėron muslimanėt t'i luftojnė qafirat
dhe hipokritėt tė cilėt pretendojnė se janė muslimanė. Gjithashtu
urdhėroi qė tė jemi tė vrazhdė ndaj tyre qoftė me fjalė apo me vepra.

Ibėn Abasi, radijallahu anhu, nė lidhje me kėtė ajet thotė: "Luftoni
qafirat me shpatė, kurse munafikėt (hipokritėt) me gjuhė dhe
vrazhdėsi". Gjithashtu thotė: "Mos i mėshironi!".

Ibėn Mesudi, radijallahu anhu, nė lidhje me kėtė ajet thotė: "Luftoni
ata me dorė, nėse nuk mundeni, atėherė me gjuhė, e nėse edhe kėtė nuk
mundeni, atėherė me zemėr". Le t'i takojė me fytyrė tė mrrolėt, vrasjet
nga urrejtja dhe mllefi.
"Nuk
gjen popull qė e beson Allahun dhe Ditėn e Gjykimit, e ta dojė atė qė e
kundėrshton Allahun dhe tė dėrguarin e Tij, edhe sikur tė jenė ata
(kundėrshtarėt) prindėrit e tyre, ose fėmijėt e tyre, ose vėllezėrit e
tyre, ose farefisi i tyre. Ata janė qė nė zemrat e tyre (Ai) ka
skalitur besimin dhe ka forcuar me shpirt nga ana e Tij dhe ata do t'i
shpjerė nė Xhennete, nėpėr tė cilin rrjedhin lumenj. Aty janė
pėrgjithmonė. Allahu ua ka pėlqyer punėn e tyre dhe ata janė tė kėnaqur
me shpėrblimin e Tij. Tė tillėt janė pale (grup) e Allahut ta dini pra,
se ithtarėt e Allahut janė ata tė shpėtuarit"
Sureja El-Muxhadele: 22

Allahu, subhanehu ve teala, mohoi Imanin nga ai gjendja e tė cilit
ėshtė e kėtillė edhe nėse ėshtė dashuria dhe miqėsimi pėr babain,
vėllain apo djalin e tij. Vallė, si qėndron puna me ata qė janė mė tė
largėt?!
Sulejman Ali Shejh
Pėrktheu nga gjuha arabe:
Abdullah Fetahu
22 Janar 2006

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi