Vlerat e tokės sė shenjtė – Jeruzalemit

Shko poshtė

albmuslim Vlerat e tokės sė shenjtė – Jeruzalemit

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:37 pm

[center]Xhamia e Kudsit
[/center]


Nė Kur'an dhe Sunnet cekėn shumė nga mirėsitė dhe vlerat e xhamisė sė
shenjtė – Aksasė. Gjithashtu ėshtė shkruar njė literaturė e bujshme, qė
dijetarėt kanė shkruar pėr vlerat e saja. Deri nė shekullin e 12-tė
hixhrij janė shkruar sė paku 49 libra.
Kėto vlera tregojnė qartė
rėndėsinė e kėsaj toke dhe si e tillė ėshtė detyrė pėr tė gjithė
muslimanėt e ēdo vendi qė tė kujdesen pėr tė, ta gjallėrojnė, ta
rimėkėmbin dhe ta shpetojnė nga duart e armiqėve tė saj deri sa tė
ngritet mbi te flamuri islam, inshallah!


Veēanarisht, nė kėto ditė qė i janė versulur
armiqtė duke dashur t'ia asgjėsojnė shenjtėrinė e saj dhe punojnė ditė
e natė qė t'ia zhdukin shenjat e saja duke rrėnuar, shėmbur dhe
kolonizuar. Duke shtrėmeruar realitetin dhe histrorinė.
Nga mirėsitė dhe vlerat e Aksasė:
Ajo ėshtė tokė e Pejgamberėve, alejhim selam.
Aty ishte Israja dhe Miraxhi e Pejgamberit tonė [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].

Aty Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ua fali Pejgaberėve,
alejhim selam, namazin nė natėn e Isras dhe Miraxhit duke qėnė imam.
Ajo ėshtė Kibla e parė e muslimanėve.
Allahu i Fuqishėm i dhuroj asaj begati dhe shenjtėri. Thotė All-llahu i Madhėruar: "Lavdia
dhe Madhėshtia i takon Atij (Allahut) i Cili e mori robin e Tij
(Muhammedin a.s.) pėr udhėtim natėn nga Mesxhidi Haram (Kaba nė Mekė)
nė Mesxhidi Aksa (Xhamia nė Kuds, Jeruzalem), rrethinat e sė cilės Ne i
bekuam me qėllim qė t’i tregojmė atij (Muhammedit a.s.) nga Ajetet
(shenjat, treguesit, mėsimet) Tona. Me tė vėrtetė qė Ai ėshtė
Gjithėdėgjuesi, Gjithėvėzhguesi."
[El-Isra, 1]

Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka bėrė dua pėr kėtė vend:
"O All-llah, begatoje pėr ne shamin tonė!" Shtepina e shenjtė ėshtė
qėndra e qyteteve tė shamit.
Nga mirėsitė e Aksasė
gjithashtu ėshtė se namazi nė kėtė xhami ėshtė mė i vlefshem se 500
namaze nė xhamitė tjera, pos xhamis sė bekuar-Qabes dhe xhamisė sė
Pejgmaberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].
Ajo ėshtė toka
e rinjgalljes dhe tubimit. Transmetohet se Mejmunetu e bija e Sadit,
shėrbetorit tė Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: O
i Dėrguari i All-llahut, na trego diē pėr shtėpinė e shenjtė (aksanė).
Ka thėnė: "Ajo ėshtė toka e ringjalljes dhe tubimit."
Ajo,
tek besimtari, ėshtė mė e dashur se dunjaja dhe ēka nė te. Ka thėnė
Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: " Sa xhami e mirė qė ėshtė
(Aksaja)! Saqė gati njė grusht dhe qė e sheh nė shtepinė e shenjtė
ėshtė me mirė pėr tė se sa e gjithė dunjaja."
Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka kėshilluar pėr tė banuar nė atė
vend. Janė transmetuar hadithe tė shumta se Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] i ka kėshilluar shokėt e vet pėr tė banuar nė Sham.
Shtėpia e shenjtė ėshtė pjesė nga Shami.
Nga kėto hadithe
ėshtė edhe hadithi kur Hudhejfa dhe Muadhi e pytėn Pejgamberin
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] pėr banesė. Ai bėri me isharet kah
Shami. Pastaj prap e pyetėn e Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] pėrseri sinjalizoi kah Shami dhe tha: "Kujdesuni pėr Shamin!
Ai ėshtė vendi mė i zgjedhur i All-llahut azze ve xhel-le. Nė tė
banojnė njerėzit mė tė zgjedhur. All-llahu pėr mua e mori nė ruajtje
Shamin dhe banorėt e tij."
Gjithashtu, nga mirėsitė e saj
ėshtė se banorėt e saj janė pala e tė sė vėrtetės. Transmetohet nga Ebu
Emamete El-Bahilij se ka thėnė: Ka thėnė i Dėrguari i All-llahut
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Vazhdimisht do tė jetė njė palė nga
ummeti im fitues me fenė e tyre pushtues tė armikut, ata nuk i dėmton
kush i kundėrshton. Thanė: Ku janė ata? Tha: Nė Xhaminė e shenjtė dhe
pėrreth saj."
Banorėt e saj do tė jenė gjithherė kėshtu, me
ndihmėn e Zotit! E ajo qė shohim nga armiqtė okupues ėshtė njė
periudhė, e cila do tė kalojė me ndihmen e All-llahut. Kryqtarėt e
patėn okupuar 100 vite dhe prap u zhduk sundimi i tyre.
www.islammemo.cc
Pėrktheu:
Ankebut.com
3 Mars 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi