Obligimi i ndihmės Ehli Sunetit nė Irak

Shko poshtė

albmuslim Obligimi i ndihmės Ehli Sunetit nė Irak

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:34 pm


Falėnderimi i takon vetėm Allahut, paqja dhe mėshira e All-llahut qoftė
mbi Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] mbi familjen e tij dhe
mbi shokėt e tij dhe mbi gjithė ata, tė cilėt e pasojnė rrugėn e tij
deri nė Ditėn e Gjykimit.
Tashmė ėshtė pėrhapur dhe ėshtė
bėrė e ditur pėr ēdoke ajo se ēfarė veprojnė Rafiditė (Shiitė) me Ehli
Sunetin nė Irak. I sulmojnė e i mbysin befas, i mbysin dhe nuk shikojnė
farefisni apo marrėveshje, e as nuk shikojnė fėmijė e as gra e pleq tė
moshuar.


Leshojnė mbi ta breshėri zjarri qė ti
zhdukin, hyjnė ne shtėpiat e tyre dhe i djegin ata mbrenda shtepis.
Ndodhė qė t'a torturojnė njeriun para se t'a mbysin, apo t'ia shpojnė
kokėn me shponjėse rryme apo e godasin nė trup deri qė tė vdes, e ia
copėtojnė mishin dhe eshtrat copa-copa apo e fusin njeriun nė
frigodhomė deriqė tė vdes i ngrirė. Torturojnė ēdoke qė quhet "Omer"
nga urrejtja qė kanė ndaj emirit tė besimtarėve Omer Ibėn Hatabit. Kanė
mbytur njė vajzė qė i kishte 5 vjet vetėm se emri saj ishte Aishe.

I kanė okupuar xhamit e Ehli Sunnetit, bile i kanė shkatėrruar disa
xhami mbi xhemat (namazlit) duke qėne ata nė namaz, u kanė shkatėrruar
vendbanimet e tyre dhe i kanė djegur disa tė tjera me njerėzit qė ishin
mbrenda.
Bashkėpunojnė me tė krishterėt qė ata tė hyjnė ne
vendbanimet e Ehli Sunetit dhe t'ua marrin ēdo lloj vegle, e cila mund
t'u ndihmojė atyre pėr vetmrojte si thika tė ushqimit, etj, qė pastaj
t'i sulmojnė e ti mbysin. Qėllimi i tyre ėshtė qė t'i dėbojnė gjithė
Ehli Sunetin nga Iraku e mos tė mbetėt nga ata asnjė njeri, edhe pse
janė muslimanė e janė nga njė vatan, e baballarėt e tyre e gjyshat e
fiset e tyre janė nė Irak prej kohės se Omerit [radijallahu anhu] e
kush ishte pas tij e deri nė kohėn e abasive.
Gjithashtu
nuk harrohet urrejtja e armiqėsia e tyre nė tė kaluarėn. Kėta janė
pasėardhėsit e Ibėn Alkamis, e tė Nasirudin Tausit dhe tė ngjajshėm me
ta, qė i nxitėn Tatarėt qė ta mbysin Halifen Abasij, dhe mė pas qė tė
hyjnė nė Bagdad dhe t'i mbysin banorėt e atij vendi, qė numri i tė
mbyturve arriu nė 1 milion e gjaku i tyre ia ndryshoi ngjyrėn lumit. I
dogjėn Mus-hafėt (Kur'anat) dhe libra tė tjera dhe i hodhėn nė lum. Kjo
ėshtė argument se ata e urrejnė ēdo besimtar qė dėshmon shahdetin dhe
Falė namazin e japin zekatin, agjėrojnė e shkojnė nė Haxh e luftojnė
nė rrugė tė All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. Jo se kanė
mėkat tjeter por nga urrejtja qė ata lusin All-llahun qė tė jetė i
Kėnaqur me Ebu Bekrin, Omerin, Othmanin, Muavij Ibėn Sufjanin,
Xhabirin, Enesin, Ibėn Omerin, Ebi Saidin dhe Sahabėt e tjerė, Allahu
qoftė i kėnaqur me ta.
Pas gjithė kėsaj disa njerėz mendojnė
se Rafiditė janė Muslimanė nga parimi se ata shqiptojnė Shahadetin,
Falėn, agjėrojnė e shkojnė ne Haxh...
Mirėpo, ne themi se Rafiditė janė Mushrikė pabesimtarė pėr kėto shkaqe:

1. Ata bėjnė Sahabet e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]
qafira, tek ata ėshtė se tė gjithė sahabet kanė bėrė kufer dhe kanė dal
nga Islami pas vdekjes se Pjegamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem],
sepse nuk e kanė besatuar Aliun [radijallahu anhu] dhe kanė fshehur
porosinė, siē pretendojnė. Tek ata nuk veēojnė nga Sahabet pėrveē njė
numėr tė vogėl. Sipas tyre nuk pranohen ligjet dhe adhurimet, tė cilat
i kanė transmetuar kėta sahabe, sepse transmetuesit e kėtyre ligjeve
dhe adhurimeve ishin qafira , e dihet se kėta sahabe kanė ishin ata qė
luftuan kufrin.
2 Shpifja e tyre pėr nėnat e besimtarėve, e
nė veēanti tė Aishes dhe Hafses, Allahu qoftė i kėnaqur me to. Ata
shpifėn se Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se ka qenė lavire,
edhe pse zbritėn ajetėt qė ta pastrojnė atė nga kjo.
3. Tė
konsideruarit e Ehli Sunetit e ēdokohe dhe vendi pabesimtarė. Ashtu siē
tregojnė librat e tyre dhe kasetat e tyre, gjykojnė se ata janė banorė
tė zjarrit pėrgjithmonė. Ky ėshtė besimi i tyre. Kėtė e argumenton edhe
veprimi i tyre me Ehli Sunetin nė Irak, dhe bashkimi i tyre me tė
krishterėt nė mbytjen e Ehli Sunetit dhe dėbimin e tyre.
4.
Shpifja (Akuza) e tyre nė Kur'anin Famėlartė. Kur nuk gjejnė argumente
qė t'i pėrkrahė mendimet e tyre nė ekstremitetin nė Aliun [radijallahu
anhu] dhe djemve dhe gruas sė tij, Allahu qoftė i kėnaqur me ta,
atėherė akuzojnė sahabet se e kanė fshehur Kur'anin dhe e kanė fshirė
aty ku flet pėr vlerat e Aliut dhe familjės sė tij.
Lideri i
tyre Nuri Tabrisi ka shkruar njė libėr me titull: 'Thėnia e prerė mbi
mangėsinė e kuranit." Ku ka sjellur transmetime tė rrejshme sa ka
dashur. Ky lider ėshtė i shenjtė tek ata dhe ėshtė njė nga dijetarėt me
tė mdhenj i tyre, siē supozojnė.
5. Refuzimi i Haditheve tė
Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], nuk i pranojnė librat e
Ehli sunetit, siē janė: Buhariu, Muslim e libra tė tjerė, te cilat i
pranon ummeti, i refuzojnė pėrkundėr asaj qė transmetuesit e tyre janė
nga transmetuesit mė tė saktė. Kjo pėr arsye se nė to ka lavdėrim tė
Sahabeve dhe transmetuesit janė nga Ehli Suneti. Edhe pse dijetaret,
Allahu i mėshiroftė, i kanė kontrolluar senedet (zinxhirėt) dhe kanė
treguar se prej kujt pranohet dhe refuzohet.
6. Ekstremiteti
i tyre nė Alin, Husejnin, Hasanin e Fatimen, Allahu qofte i kėnaqur me
ta. I cilėsojnė me cilėsi tė tepruara duke i lavdėruar derisa i
adhuruan krahas adhurimit me Allahun, dhe u drejtuan atyre pos Allahut
me adhurim tė sinqertė. I lusin ata nė fatkeqėsi e rrezik. I cilėsuan
ata me atribute qe nuk u takojnė e as qė mendja e shendosh nuk e
pranon, pėr shkak tė mendjes sė dobėt qė kanė dhe pasimi i gėnjeshtrave
nga dijetaret e humbur.
7. Bidatet (Risit) e shumta, tė
cilat tregojnė mendjelehtėsinė e tyre. Ndėr ma tė njohurat nga bidatet
e tyre ėshtė pikėllimi i ēdo viti nė ditėn e ashurės, ku nė kėtė ditė
godasin gjokset dhe trupat e tyre me thika derisa tė gjakosėn,
vajtojnė dhe qajnė. Dhe festa tė ndryshme siē ėshtė festa e El-gadirit,
e cila nuk ka bazė as nga 12 imamėt, siē pretendojnė dhe bidate tė
tjera tė pabaza dhe gėnjeshtra tė tjera.
Ne, nga kėto vepra
ēka i cekem distancohemi dhe kėrkojmė falje nga Allahu. I ndėshkojmė
veprimet e tyre qė bėjnė me muslimanėt nė Irak dhe nė vendet tjera. Ne
e dijmė armiqėsinė e Rafidive nė ēdo kohė dhe vend ndaj Ehli Sunetit,
dhe ua tėrheqim vėrejtėn tė gjithė muslimanėve qė tė kenė kujdes nga
mashtrimet e tyre nė thirrjen e tyre dhe bidateve tė tyre. Sepse ata
flasin me gjuhėt e tyre atė qė nuk e kanė nė zemrat e tyre. Ata janė
armiq dhe kundėrshtarė, tė cilėt bėjnė kurthe kundėr muslimanėve.
Duhet pasur kujdes nga ata dhe nga kurthet dhe hilet e tyre, dhe duhet
bojkotuar, dėbuar e larguar, qė tė shpėtojnė muslimanet nga demi i
tyre. Allahu na ruajt nga kurthi dhe demi i tyre. Ndėrsa atyre mos u
dhashtė sukses nė veprimet e tyre.
Paqja dhe mėshira e
All-llahut qoftė mbi Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi
familjen e dhe shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata, tė cilėt e pasojnė
rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Shejh Abdullah Xhibrin
Pėrktheu:
Bexhet Dernjani
2 Shkurt 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi