Njė gazetė amerikane: Lufta kundėr "terrorizmit" d

Shko poshtė

albmuslim Njė gazetė amerikane: Lufta kundėr "terrorizmit" d

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:32 pm


Njė gazetė amerikane: Lufta kundėr "terrorizmit" do tė bėhėt mė e shtrenjtė sesa lufta e Vietnamit.


Xhorxh W. Bush

Njė gazetė amerikane shpallė se fatura pėr luftėn kundėr "terrorizmit"
do tė bėhėt mė e shtrenjtė sesa ajo e luftės sė Vietnamit.
Islammemo:
Njė gazetė amerikane publikon nje analizė se shpenzimet e luftės nė
Irak duke ia shtuar dhe ato tė luftės sė Afganistanit dhe tė gjitha
operacionėve amerikane qė janė marrur pėr ta luftuar "terrorizmin" dhe
nėse vazhdon kėshtu deri nė vitin e ardhshėm, pritėt qė t'ia tejkalojė
shpenzimeve qė janė bėrė nė luftėn e Vietnamit.


Gazeta "Los Angeles Times" se lufta e
Vietnamit, e cila pėrfundoi nė vitin 1975 konsiderohet lufta mė e gjatė
qė ka bėrė ndonjėherė Amerika. Gjatė kėsaj pėriudhe janė ndėrruar katėr
udhėheqėsa, janė vrarė 58 mijė amerikanė dhe i ka kushtuar Amerikės mė
se 660 miljardė dollarė.
Kurse 600 miljardė dollarė arrinė
shifra e shpenzimėve qė janė bėrė nė luftėn e dytė botėrore, e cila
pėrfundoi me brutalitetin amerikan ndaj Japonisė kur hodhi dy bomba
bėrthamore nė Hiroshim dhe Nagasaki nė vitin 1945.
Gazeta
gjithashtu shtoi: Edhe pse lufta e Irakut po zhvillohet nė njė mejdan
mė tė vogės se ato tė mėparshmėt dhe sė nuk e kaloi mandatin e
udhėheqėsisė sė njė kryetari – Xhorxh Bushit, mirėpo shpenzimet filluan
tė arrijnė shifrat e shpenzuara nė luftrat historike tė zhvilluara mė
herėt. Me e keqja nga ato tė mėparshmėt ėshtė se kėto shpenzime
llogaritėn edhe mė shumė pasiqė ėnde nuk ėshtė realizuar asnjė qėllim.

Kėshtuqė, nėse do tė vazhdojė nė kėtė gjendje kjo ndėrhyrja e Amerikės,
shpenzimet e luftės sė Irakut duke ia shtuar edhe ato tė Afganistanit
dhe opėracioneve tė tjera qė merr Amerika pėr luftėn kundėr
"terrorizmit", pritėt qė t'ia tejkalojė vitin e ardhshėm shifrėn e
shpenzimeve tė bėra nė luftėn e Vietnamit.
Gjithashtu shtoi
se shifra e shpenzimeve qė po bėhėn nė luftėn e Irakut ėshtė mė e lartė
se ajo qė Bushi ka paraqitur nė politikėn e kėsaj lufte gjatė kongresit
para opinjonit tė hapur. Mė shumė se kjo ėshtė mjerimi dhe brengat e
humbjeve katastrofale qė shihen tek emocionet e banorėve. Kėshtuqė,
humbja e pozitės dhe autoritetit amerikan ėshtė mė i dėmshem se sa ai
monetar.
Ministri i financave ka treguar pėr publikun se
Bushi ka kėrkuar qė pėr luftėn nė Irak kėrkon 21.500 ushtarė dhe ky
operacion kėrkon 5.6 miljardė dollarė pėr shpenzime ushtarake dhe njė
miljardė dollarė pėr rinderitmin e qytetit dhe pėr nevoja tė tjera.

Gjithashtu, kjo gazetė gjatė intervistės qė ka bėrė me banorėt jep
konkluzė se ata shprehin keqardhjen dhe deshprimin e tyre pėr rėnien e
balancit tė financave dhe shprehin hidhėrimin e tyre qė Bushi dhe
Pentagoni kanė refuzuar ta shqyrtojnė mėnjėherė faktin se lufta po
shkakton nė rėnien e balancit tė financave tė Amerikės.

Shėnon gjithashtu se prej fillimit tė formimit tė kėtij fondi pėr luftė
kundėr "terrorizmit", qė u bė njė javė pas sulmit tė 11 shtatorit,
Amerika ka shpenzuar 400 miljardė dollarė gjatė vitit 2006, qė
pėrfundoi me 30 dhjetor, tė dhėna kėto nga vetė udhėheqėsia amerikanė
dhe qė po i publikon kjo gazetė.
Nė fund gazeta shėnon se
Kongresi Amerikan deri mė tash ka dhėnė 70 miljardė dollarė pėr vitin
2007. Mirėpo, pritet qė Bushi tė kėrkojė 100 miljardė dollarė si
shpenzime shtesė pėr luftėn nė Irak.
www.islammemo.cc
18 Janar 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi