Shiitėt fajsojnė Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]

Shko poshtė

albmuslim Shiitėt fajsojnė Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:30 pm

Sistani: Pejgamberi ka gabuar qė i ka afruar Ebu Bekrin dhe Omerin.
[center]Ali Sistani
[/center]


Islammemo: Njė dėshmi e re qė del pėr franksionin Rafidi (Shi'i). Ashtu
siē u shpreh Sheh Husejn Nexhfi, njė nga tė pasuarit e Rafidijėve apo
siē ėshtė i njohur me "Ali Sistani" se Pejgamberi ka gabuar qė i ka
afruar tek vetja Ebu Bekrin dhe Omerin.

Sipas gazetarit tė Islamememo-s njohtohemi se
Sitani kėtė e ka bėrė tė qartė dje nė njė ligjėratė tė tijėn, qė e ka
mbajtur nė Husejni Fatimije Ez-Zehra nė qytetin e Nexhfit, nė jug tė
Bagdadit, me rastin e festimit tė Gadirit, njė festė kjo e njohur tek
Rafiditė.
Gjatė ligjėratės Sistani u shpreh
duke shpifur se prej gjėrave qė duhet tė distancohemi nga historia e
Pejgamberit ėshtė edhe ajo qė Pejgamberi i ka afruar tek vetja Ebu
Bekrin dhe Omerin si dhe qė u martua me "sorrėn" (Aishen radijallahu
anha). Pėr kėtė nuk mund tė gjejmė sqarim pėrveē se ai gaboi nė kėto
ēeshtje. Se gaboi edhe me tė verbėrin, Ibni Ummu Kulthum.

Sistani, 33 vjeēar, njė prej mėsimdhėnėsve nė njė nga shkollat shiite,
gjishtu sqaron se pagabueshmeria e Pejgamberit ėshtė me vend. Por,
gabimet qė i bėri ishin nga ana e Allahut, qė tė ketė pas tij dy
fraksione: Fraksioni i Ehli Bejtit dhe fraksioni i armiqėve tė Ehli
Bejtit, Ehlu Sunneti. Se Pejgamberi gjithashtu gaboi me ata qė deshėn
tė plehrojnė hurmat, e pastaj tha: "Ju i dini mė mirė ēėshtjet e punėve
tė juaja."
Sistani gjithashtu supozon duke shpifur dhe gėnjyer se nė ajetin "وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ – Dhe konsulltohu me ta"
ėshtė pėr qėllim kėtu Imam Aliu. Apo sikur don tė thotė: O Muhamed,
konsulltohu me Aliun nė ēėshtjet e muslimanėve! Kjo shihet qartė se
Allahu deshi qė Aliu tė jetė dora e djathė e Pejgaberit, e jo dikush
tjetėr.
14 Janar 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi