Nėna e shehidėve...--2--

Shko poshtė

albmuslim Nėna e shehidėve...--2--

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:29 pm

Lufta zhvillohej afėr shtėpis sime, shikoja qiellin si po shėndriste si
zjarri. Pamje qė nuk do t'a harroj asnjėherė. Ranė njė numėr i madh i
shehidėve nė kėtė betejė. Afėr shtėpisė dėgjojsha rėnkimet e tyre qė
nxjerrnin nga dhimjet dhe plagėt. Kėshtu vazhdoi gati katėr orė, prej
orės 23:00 e deri 03:00 apo mė pak. Ky sulm i amėrikanėve deshtoi dhe u
tėrhoqėn nga lagja. Kur dola tek dera e shtėpisė dėgjova tė rėnkonte
njė nga muxhahidėt, i cili ishte i plagosur. Vazhdimisht pėrmente
Allahun dhe nuk e hiqte nga goja fjalėn La ilahe il-lallah, Muhamedun
Resulullah.
Shkova shpejt drejtė tij dhe
e gjeta ende gjallė. E tėrhoqa me tėrė fuqin qė kisha dhe e ēova nė
shtepi. Ishte i plagosur nė gjoks dhe fytyrė. Solla ca ujė pėr t'ia
larė fytyrėn dhe ia lidha plagėt qė tė ndalej gjaku. Mirėpo, ai qante.
Kujtova njėherė se po qanė nga plagėt e rėnda. Sa herė qė mė shikonte
qante. I thashė: "O burrė, mbeshtetju Allahut, nuk je plagosur rėnde
dhe inshallah mė kėtė do tė pastrohesh nga mėkatėt. Mėngjesi ėshtė afėr
dhe inshallah do tė vijnė shokėt pėr tė tė marrė dhe tė mjekuar. Por,
mė lė tė shkoj tė shoh pėr shokėt tuaj, a janė gjallė apo jo!

Ai mori tė qajė edhe mė tepėr sikur nuk donte qė unė tė largoheja. U
binda se ai donte qė unė t'i rrija pranė sepse ai po ndien se po i
afrohej vdekja dhe nuk deshiron tė vdesė i vetmuar. Por, i thashė se
shokėt e tij kanė nėvojė pėr ndihmė, do tė shkoj dhe kthehem shumė
shpejt.
Dola nė rrugė dhe vendosa qė t'i
ndihmoja tė plagosurit. Aty gjeta njė tė plagosur tė dytė, ishte arab.
E tėrhoqa deri nė shtpi dhe mora tė bėjė atė qė ishte e udhės, por u
befasova kur mė foli, duke me quajtur teze dhe nėna e Muhibit. Pra, ai
mė njihte mua dhe sigurisht qė i njihte dy djemt e mi Ahmedin dhe
Muhibin, sepse njerzit me thirrnin Ummu Ahmed (nėna e Ahmedit) dhe ai
sigurisht qė e njeh shtepin tonė.
Ishte i
plagosur poshtė kthizės -Allahu e mėshiroftė- zorrėt i kishin dalur
pėrjashta. Mė tha se donte vetėm pak lloē nga bahēeja, pak kripė dhe
njė fashė. Ia solla ato qė deshi dhe dola pėrseri nė rrugė.

Aty gjeta dy kufoma qė ishin pak largė shtepisė time. E tėrhoqa tė
parin me gjithė forcėn qė kisha dhe e solla nė shtėpi. Dhe mė shkoi
ndėrmend ta ēelja njė varr dhe ta vendosja aty.

Dhe ashtu bėra, ēela njė gropė afėr 70 cm thellė dhe 2 m gjatė
pėrafėrsisht dhe e varrosa. Me erdhi vėshtirė qė dheu tė binte nė
fytyrėn e tij - Allahu e mėshiroftė! Por, e bėra nijet qė t'ia la dheut
amanet qė ta ruajt deri sa tė vijnė familja e tij apo shokėt e tij ta
marrin kufomen e tij e ta varrosin sipas dispizitės islame.

Pasiqė e varrosa tė parin u lodha shumė, sepse ishte e rėnde pėr mua tė
tėreq dy kufoma nė distance tė dhjetra metrave. Por, u mbeshteta
Allahut dhe thashė me vete, dhashtė Zoti qė t'mi ruaj djemt e mi nga
vdekja nga mirėsia e kėsaj qė po bėj.

Dola pėrseri nė rrugė dhe e gjeta njė tjetėr shehid, kishte trup tė
madh, i gjatė. Fillova ta tėrheq nga kėmbet e tija ngadalė sepse isha
lodhur shumė dhe pėr disa minuta e ēova nė bahēe tė shtėpisė. Nė kėtė
moment mė kapi njė lloj dyshimi sė ky shehidi mė duket sė ėshtė pėrson
i njohur. Kėmisha e tij ishte e ēarė pas shpindės se tij kėshtu sikur
qė nga era qė mbante mu dukte se e njihja. Ishte natė e errėt, gati se
nuk shihja shuplakėn e dorės. Shkova nė shtėpi dhe mora njė fener edhe
pse ishte rrezik qė tė ndizej ēdo dritė nė shėpi, sepse avjonet mund tė
bombardonin nė ēdo ēast.
E ndeza fenerin dhe iu afrova afėr fytyrės sė shehidit, qė ishte e mbuluar me gjak.

Mbeta e shtangur nė vend me gojė tė hapur dhe gati m'u paralizua krejt
trupi pėr njė moment kur e pashė se shehidi ishte djali im i mesem,
Muhibi.
...kėtu e nderpreu nėna e shehidave bisedėn dhe u shkreh nė lot dhe thonte:

-"Vallahi o Muhib, ma keni thyer shpindėn, ti me gjithė vėllezėrit e
tu, me latė vetėm dhe shkuat!" Pastaj tha: " Inna lilahi ve inna ilejhi
raxhiunė - tė Allahut jemi dhe tek Ai do tė kthehemi", Allahut i
mbeshtetėm, e ai me mjafton.
Kam vendosur qė mos tė qajė mė pėr ta, por kjo ėshtė hera e tretė qė po qajė pėr ta...
Vazhdoi bisedėn e saj dhe tha:

-"Ia ēova kokėn dhe e vendosa nė gjoksin tim dhe qaja mbi te. Fola me
te mė shumė se gjysmė ore ashtu sikur tė ishte i gjallė. E kujtoja sa
mirė u sillte me mua... e kujtoja kur ishte i vogėl levizte nė prehnin
tim. Ia lėmojsha flokėt e tija tė buta me gishtat e mi ashtu siē bėja
gjithmonė dhe i thosha atij: "O Muhib, unė jam nėna yte... fli o drita
e syve tė mi, fli dhe rehatoju nga kjo dunja, ke shpėtuar o biri im
vallahi. Nuk m'u bė ta hiqja nga prehni im. E varrosa tek ulliri, qė ai
e donte dhe lexonte mėsimet e tija kur ishte i vogėl. Ia ēela gropėn e
thellė sepse vendosa qė vorri i tij tė jetė nė shtėpinė e tij.

Deri nė sabah ndeja aty tek varri i Muhibit duke e ruajtur djalin tim
shehidin duke qarė, ndjejsha sikur se dikush don t'ma merr. Nė sabah,
dėgjova zėrin e muxhahidėve qė po vinin nga rruga, dola tek ta dhe i
njihsha tė gjithė sepse ishin shokėt e Ahmedit dhe Omerit dhe ata mė
njohėn.
I pyeta dhe u thashė: "Mė
tregoni ku i kam djemt Ahmedin dhe Omerin?" I ulėn kokat poshtė dhe mė
thanė: "Oj nanė, ke llogarin tek Allahu se Ahmedi dhe Omeri kanė vdekur
mbremė nė lagjėn Nizal dhe i varrosem tek shtepija e Halil El-Fejadid.

Nuk e di pse nuk qava nė atė moment! Ka mundėsi ngaqė isha kėputur duke
qarė pėr Muhibin apo nga trishtimi i madh qė mė goditi. Vetėm njė gjė u
thashė: "A kanė vdekur duke luftuar apo duke u zmbrapsur?" Mė tha njėri
nga ata: "Pėr Zotin, kanė vdekur duke luftuar dhe kanė japur mundin e
tyre para se tė vdesin." E falėnderova Allahun dhe u thashtė qė tė
vijnė nė shtėpi e t'i marrin tė plagosurit.

Hynė nė shtepi dhe e gjetėn njėrin nga ata tė vdekur kurse i dyti ende
ishte gjallė. Tė gjallin e morėn kurse atė qė vdiq e varrosėn nė bahēe
tė shtėpisė. U habitėn si pata mundėsi t'i ēelja dy varre pėr njė orė.

U tregova atyre se ai varri tek ulliri ėshtė i birit tim Muhibit dhe i
dyti ėshtė i njė shehidit qė nuk e njoh, qė nuk ishte i vorrosur mirė.
Kėrkova nga njėri prej tyre qė ta nxjerrte pėrseri dhe ta thellojė mė
shumė varrin qė mos tė kishte ndonjė pasojė kufoma.

Pastaj kėrkuan nga unė qė tė shkoja me ta jashta feluxhės. Por, nuk
pranova. Mė foli njėri prej tyre, qė nuk ishte irakjan: "Oj nėnė, ti i
ke humbur tė tre djemt, kurse ne gjithashtu jemi bijtė e tu inshallah.
Kurse Ahmedin, Muhibin dhe Omerin llogariti shehidė nė xhennet tek
Allahu.
U larguan para syve tė mi duke
shpejtuar e unė hyra nė shtepi pėr tė falur namazin e duhasė. Pas kėsaj
u zhvilluan edhe tri lufta tė rėnda gjatė tre netėve. Gjatė tyre netėve
i tėrhoqa gjithashtu katėr shehida dhe i varrosa nė bahēe tė shtepisė.
Tashmė nė bahēe u bėnė shtatė varre tė shtatė shehidėve. Bahēėja dhe
shtepija u mbush me aromė tė miskut qė nuk e kisha nuhatur ndonjėherė
mėparė. Kjo disi mė bėnte tė lumtur dhe me jepte durim.

Fjeta katėr netė mbi dhe afėr varrit tė Muhibit duke nuhatur aromėn e
miskut. Fjeta me te si nėna qė e shtėrngon birin e vet kur ai tė ketė
fjetur. Mbeta kėshtu e vetme me shehida deri me datėn 13 janar 2005
deri kur hyri Gjysmėhėna e Kuqe pasi qė ia lejoi okupatori tė hyjė dhe
mė detyruan patjetėr tė dilja me ta nė kampet nė Saklavi.

E mė vonė, mora vesh se Muhibin dhe shokėt e tij i kishin nxjerrur disa
vullnetarė nga Feluxhėja pasiqė pėrfundoi lufta dhe i varrosėn tek
varrezat e reja tė shehidėve.
Ky ishte
tregimi im. E thashė edhe pėr kundra dhimbjeve dhe vėshtirėsive qė
kisha. Kurse tash do tė dėshiroja tė kisha edhe tre djem tė tjerė dhe
tė vdesin nė rrugė tė Allahut.
Edhe pse jam shumė e pėrmalluar pėr ta, nėna e tyre krenohet qė ėshtė nėna e shehidėve.
Nėna e shehidėve e pėrfundoi besedėn e saj me njė varg poezie popullore, qė e shkruam.

Ajo tha: kėtė varg ia kushtoj dijetarėve tė muslimanėve, tė cilėt
vendosin ēallmėt nė kokat e tyre, ua dhuroj atyre kėto dy vargje dhe u
them atyre:
" Vallė, ēdo tė thoni Ditėn kur tė do tė qėdroni nė kėmbė (Ditėn e Gjykimit)
para Atij, i cili hakmerret dhe ėshtė i Ashpėr?"

www.islammemo.cc


Pėrktheu:Ankebut.com

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi