Nėna e shehidėve...--1--

Shko poshtė

albmuslim Nėna e shehidėve...--1--

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:25 pm


Qaja fshehurazi, assesi tė mos mė shohin, qė tė mos ligėshtohen. Sepse
isha e sigurtė se do tė luftonin nė kėtė betejė. Ma thoni ju, nėna po e
paramendon se djemt e saj tė gjithė do ti vritėn, vallė, sa ka mundesi
tė mbahet? Por, unė lutja Allahun...Nėna e shehidėve

dhe netėt e rėnda tė Feluxhės
E diel, 7 sheval 1427, 29 tetor 2006

Islammemo: Sė fundi, njė grup gazetarėsh tė Islammemo-s ia arritėn ta
takojnė haxhije "Z. M.", apo siē e quanin "Nėna e shehidėve", qė
ngjarjen e saj dhe atė qė ajo bėri nė betejėn e dytė tė Feluxhės
dėshiron ta dijė i vogli para tė madhit.


Pas njė kėrkimi tė vazhdueshėm, afėr dy muajsh, nuk kemi lėnė plak apo
kryeprijes pa e pyetur pėr Nėnėn e shehidėve. Gjithnjė merrnim
pėrgjigje se ajo ėshtė fshehur apo ka vdekur apo ka shkuar tek e bija e
saj nė njė fshat afėr Feluxhės.
Nėna e
shehidėve, 62 vjeēare, nėna e tre djemve: Ahmedit, Muhibit dhe Omerit,
qė tė gjithė ranė shehidė nė betejen e dytė tė Feluxhės.

Tash, ajo jeton e vetme, nė njė shtėpi tė vogėl nė Feluxhe. Edhe pse e
shtyrė nė moshė, ajo bukėn e gojės e fiton me djersėn e ballit, duke
ndrequr fshesa, tė cilat do t'ua shesė banorėve te lagjės, nė kompensim
tė njė ēmimi shumė tė vogėl, qė me te tė sigurojė ushqimin e ditės.
Sepse ajo i refuzon tė gjitha ndihmat qė i kanė ofruar asaj tregtarėt
dhe bamirėsit nga Feluxhėja.
Nė Feluxhe
ajo tashmė ėshtė bėrė e njohur se asaj i pranohet duaja. Pėr kėtė, pėr
ēdo ditė shkojnė tek Nėna e shehidėve njerėz tė shumtė, pėr tė kėrkuar
nga ajo lutje. Posaēėrisht, gratė qė dojnė tė lindin, apo ata qė dojnė
tė udhėtojnė, apo tė sėmurit, madje dhe luftėtarėt. Shkojnė tek ajo
para ēdo sulmi apo operacioni e kėrkojnė nga ajo qė tė bėjė dua pėr ta,
qė Allahu t'u japė sukses dhe t'i ruaj ata.

Kemi hyrė nė shtepinė e saj tė vogėl dhe e gjetme atė duke ndrequr
fshesa nė bahēen e shtepisė, qė ishte e rrethuar me gjethe jeshil tė
pallmave dhe pesė pula qė i mbante nė njė hapsirė tė shtepisė sė saj tė
vogėl.
Hyrėm nė shtpi...
-Es-selamu alejkum oj loke!
-Ve alejkumus-selamu ve rahmetullahi ve berekatuhu! Urdhėroni bijtė e mi, hyni mbrenda!

Hyrėm mbrenda dhe u ulem nė njė shtroje leshi dhe ajo la ē'pat nė duar
dhe erdhi tek ne, pasi qė pa kamerėn dhe njė fletore tė vogėl qė e
kishim me vete.
-Urdhėroni bijt e mi, ē'farė mund t'ju ndihmoj?

-Oj loke, ne jemi tė "Islammemo"-s, deshirojmė nga ti tė na flasėsh pak
pėr ngjarjėn tėnde nė Feluxhe, gjatė betejės sė saj tė dytė, nėse nuk
ka ndonjė pengesė!
Kėtu, Nėna e shehidave shfaqi njė habitje dhe tha: "Islammemo"?! Ku bie kjo? Nuk kam dėgjuar pėr kėtė nė televizor!

-Oj nėnė, kjo ėshtė njė faqe nė internet, qė preokupohet pėr ēėshtjet e
muslimanėve nė Irak dhe vendeve tjerė tė muslimanėve.

Buzqeshi Nėna e shehidėve dhe tha: "O bijt e mi, nuk po marr vesh se
pėr ēka po flisni. Por megjithatė, urdhėroni pyetni e unė inshallah do
t'u pėrgjigjem.
-Duam qė t'na flasėsh pėr
Nėnėn e shehidėve nė betejėn e dytė tė Feluxhės. Nė kėtė ēast, gazetari
i ekipit tė Islammemo luan butonin e kamerės padashje, jo qė tė
inēizojė Nėnėn e shehidėve.
Mirėpo, ajo
tha: Pėr Zotin o biri im, unė nuk i dua kėto inēizime, sepse janė
haram. Unė vėrtetė jam nėna e juaj, grua e mbuluar. Por, edhe pse jam e
shtyrė nė moshė, megjithatė unė mbetėm njė grua, dhe nuk me lejohet mua
diēka qė Allahu e ka ndaluar pėr gra. E sa i pėrket tregimit tim, them
se ka dhjetra gra tė ngjajshme si unė nė kėtė qytet. Pėrveē se unė u
sprovova diē mė tepėr, ku nė kėtė betej lashė tė tre djemt e mi, qė i
llogaris tek Allahu shehidė.
Dhe fillon Nėna e shehidėve tė na rrefejė tregimin e saj:

-Unė jam njė plakė feluxhnjane, qė jam e bindur se Allahu ėshtė Hakk-I
vėrtetė, e me ka sprovuar Allahu dhe ende vazhdon tė mė sprovojė. Kam
shpresė prej Tij qė t'ma mundėsoj t'i kaloj kėto sprova sepse vallahi
jam lodhur shumė.
Me vdiq burri para
dhjet vitėve, ishte njeri i mirė - Allahu e mėshiroftė! Allahu mė
furnizoi me tre djem e njė vajzė. Ata janė: Ahmedi, Muhibi, Omeri dhe
Huludja. Mė i madhi ishte Ahmedi, qė i kishte 35 vite, pastaj Huludja,
pastaj Muhibi dhe mė i vogli i tyre Omeri.

Jam pėrkujdesur shumė unė dhe babai i tyre qė t'i edukojmė mirė, t'i
ruajm ata e tė mbikqyrim. Babai i tyre - Allahu e bėftė banues tė
xhennetit! - i mėsonte, i udhėzonte derisa u bėnė tė gjithė me
fakultete. U pėrkushtuan xhamis qė tė vegjėl e deri nė vdekje dhe u
bashkuan muxhahidėve nė Feluxhe pas okupimit.

Kjo sa i pėrket familjes sime. Kurse pėr Feluxhėn dhe fillimin e saj,
ėshtė ngjarje e gjatė. Por do t'i bie shkurt sepse unė sot agjėroj dhe
kam shumė punė nė shtepi dhe ka njerėz qė kanė bėrė pagesėn pėr t'u
ndrequr atyre fshesat.
Njė javė para
betejes sė dytė tė feluxhės isha duke ndejur e duke pirė ēaj kah orėt e
pasditės me Ahmedin, Muhibin dhe Omerin, djemt e mi -Allahu i
mėshiroftė-, nė shtepinė tonė tė vjetėr nė lagjėn e shehidėve. Gjatė
gjith ndejes u mundonin qė tė mė bindnin tė shkoja nė shtepinė e motrės
sė tyre, qė ishte nė njė fshat jashtė Feluxhės, sepse kishin frikė se
mos po me ndodhė gjė gjatė betejes. Amerikanėt, Shi'at dhe Kurdėt u
mblidhėshin si karkalecat rreth katėr dyerve tė Feluxhės.

Megjithėse benin shumė qė t'me bindnin - Allahu i mėshiroftė, por, unė
gjithnjė refuzoja qė tė dal. Posaēėrish, Omeri, mė i vogli i fėmijėve
me thonte: "O nėna ime, dil nga Feluxhėja e na le neve tė luftojmė
rehat, t'i kemi zemrat e qeta nga ana jote. Dil se do ta shohėsh kur ta
bi makinen e tė fus mbrenda e tė qes me zor", bėnte shaka me mua. Siē
ishte vet i buzėqeshur e donin tė gjithė shokėt e tij. Gjithashtu me
thoshte: "Oj nėnė, kjo trimėria jote, u takon burrave, nuk ėshtė pėr
gra."
Megjithė kėmbėnguljen e tė treve,
unė e refuzova kėrkesėn e tyre dhe u thashė atyre: "Do tė rri kėtu e
t'u gatuaj gjellė juve dhe shokėve tė tuaj e t'u mjekoj plagėt. Nuk dal
dot nga Feluxhėja deri sa tė jeni edhe ju kėtu." Vallahi, nuk me bente
zemra ta lė Feluxhėn.
Kur e panė
vendosshmerin time, mė lanė tė bėj ashtu siē desha, -Allahu i
mėshiroftė! Ishte qėndrimi i fundit i imi dhe i atyre qė tė rrijmė nė
Feluxhe deri nė fund tė betejes, ose fitorėn ose shehidllekun. Por,
Elhamdulilah djemt e mi morėn shehidllekun.

Ahmedi, Muhibi dhe Omeri ishin nė garda tė ndryshme. Bisedonin mes vete
se si tė bėjnė njė plan qė tė kontaktojnė gjatė betejes. E dėgjoja kėtė
bisedė tė tyre me deshirė tė zjarrtė dhe njėkohėsisht m'u parafytyronte
figura e tyre kur ishin tė vegjel. Kur babai i tyre ishte gjallė, si i
bartte dhe luante me ta dhe si u rriten... kur shkuan nė shkolla... kur
filluan te rritėn e nė fytyrė t'u del mjekra e musteqet... Saqė me
kujtohej secili prej tyre kur hodhėn hapat e para nė jetė... e kujtoja
ditėn e gėzimit tim kur filluan tė ecin... e kur filluan t'u dalin
dhėmbėt, dhe kur futsha gishtat nė gojė qė t'ma kafshonin e unė
qeshėsha... dhe kur shkuan pėr herė tė parė nė shkollė me disa ēanta tė
vogėla...
Qaja fshehurazi, assesi tė mos
mė shohin, qė tė mos ligėshtohen. Sepse isha e sigurtė se do tė
luftonin nė kėtė betejė. Ma thoni ju, nėna po e paramendon se djemt e
saj tė gjithė do t'i vritėn, vallė, sa ka mundesi tė mbahet? Por, unė
lutja Allahun qė edhe mua t'ma merrte shpirtin e mos ta shijoj vuajtjet
dhe mjerimin pėr ta.
Dhe kėtu qau nėna e
shehidėve me lot tė zjarrtė por pa zė dhe ē'ėshtė e vėrteta se edhe ne
te gjithė qamė me tė. Papritmas, u ēua duke thėnė: "Me falni sa ta shoh
ēorbėn se e kam lėnė nė zjarr e po me digjet!"

Por, ajo nuk shkoi nė kuzhinė. Ne e degjonim tė qajturėn e saj nga
dhoma e pritjes. E qajtur jo si e grave tjera qė kanė halle. Por, me
lutje e dua qė pėshpėriste kjo plakė.

Tha: "O Zoti i mbretėrve dhe reisave, qė njerzit shkojnė tek ata dhe
ata nuk i kthejnė pa iu pėrgjigjur kėrkesave tė tyre, madje edhe nėse
janė tė gjykuar me ekzekutim. Po Ti je Mbreti i mbretėrve, qė tash
qėndroj para derės Tėnde dhe kėrkoj nga Ti qė t'ma marrėsh shpirtin
sepse jam pėrmalluar shumė pėr djemt dhe burrin tim dhe nuk me ka
mbetur nė kėtė dunja askush. O Zoti im, mos me kthe tė gjorė, vejushė
qė i kanė vdekur dhe djemt e saj. O Zot, ti ke shumė fuqi, mos me kthe
pa shprese!"
Pas disa minutave u kthye
tek ne nėna e shehidėve. Sytė i kishte tė skuqur nga lotėt dhe kur
erdhi ecte duke u mbajtur pėr njė shkop, qė nuk e kishte mė parė kur e
pamė. U dukte se trupi i saj i dobėt ishte molisur pas atyre lotėve.

Tha me butėsi: "Gazin qe e kemi nė kuzhin na mbarohet pėr njė ditė.
Sigurisht qė shitėsit na bėjnė hile dhe madje na shesin shumė shtrejtė,
-Allahu i faltė!
Ajo nuk e dinte e gjora se ne e dėgjuam duke qarė dhe fjalėt qė i tha duke bėrė dua.
Pastaj, vazhdoj beseden e saj me ne:

-Me datėn 7 nėntor 2004, u ashpėrsuan bombardimet. Donin qė ta digjnin
krejtė Feluxhėn kah pjesa e veriut, e gjithashtu gjuanin bomba tė
shėndritshme. Ishte ora 11 e natės, isha vetėm nė shtėpi dhe po filloj
tė lexoj diē nga Kur'ani qė dija pėrmendesh. I thashė tė gjitha suret e
shkurtėra qė i dija, pastaj fillova t'i bėj lutje Allahut qė sė pari tė
na ndihmojė e gjithashtu t'mi ruajė bijtė e mi. Atė natė nuk fjeta deri
nė sabah. Isha e shtrirė nė tapet, kur parasyve po me paraqitet Omeri
qė me erdhi tek koka dhe po me thotė: "He moj nanė, pse nuk ke fjetė
deri tash?! Ne jemi tė gjithė mirė. Tash sa isha edhe tek Ahmedi dhe
Muhibi dhe ata janė shumė mirė. Ata duan ushqim dhe ēaj qė mjafton pėr
14 muxhahid;. He, si thua ti, nuk don sevap?!

Vallahi, u gėzova pamasė dhe shpejtova pėr nė kuzhin dhe u pėrgadita
atyre ushqim, qė mjaftonte pėr 30-tė veta dhe ēaj dhe buk tė nxehtė, qė
e gatova shpejt e shpejt.
Iku duke u
nxituar dhe dola qė t'i ndihmoj pėr ta bartuar ushqimin deri tek
vetura. Aty mė tha: "Nėno, sot edhe dreka ėshtė pėr ty, vėllau im
Muhibi solidarizoi pėr muxhahidėt arab qė t'u sjellė drekėn."
Fala namazin e sabahut dhe luta Zotin qė t'i ruaj tė gjithė.

Nė kėtė kohė, nuk pushonin tė shtėnat nė Feluxhe nga avjonet amerikane
dhe tanket, qė nga secila e shtėnė e tij, m'u dridhte shtėpia mbi kokėn
time saqė kisha frikė se po bie. Por, gjithsesi isha e mbeshtetur nė
Allahun, bėja lutje, lexoja Kur'an. Ua pėrgadita drekėn atyre, erdh
Muhibi dhe ma puthi dorėn siē e kishte zakon. Mori ushqimin dhe u
largua. Mbeta duke e pėrcjellur me sy deri qė mė humbi nga shikimi.
Ishte i gjatė, i bėshėm nė trup -Allahu e mėshiroftė!

Njė ditė mė pas, kam pjekur mė shumė se 200 paēe buke deri sa mu lodhėn
duart dhe kam gatuar dy kusi me oriz dhe ēorbė. Kur ja, po mė vijnė tė
tre djemt, i putha dhe u mora erė sikur atėherė tė vegjėl dhe nuk kisha
tė ngopur duke i shikuar sikur se po e dija se nuk do t'i shoh mė pas
sotit. Vallahi, nuk kam pėr ta harruan pėrqafimin e tyre deri sa tė
rroj. Mos me qortoni, se prej qė u vdiq i ati i tyre, unė nuk kisha
askėnd nė kėtė botė pos tyre. Pėr Zotin, secilin e dija nga era e mirė
qė mbante.
Pas njė ore, dolėn tė gjithė. Mė puthėn nė kokė dhe duar dhe mė thanė: "Nėnė, pash Zotin bėn dua pėr ne!"
U thashė: " Po pse po me betoheni nė Zotin, unė bėj dua pėr juve ditė e natė."
Mė thanė:"Mirė, por jo vetėm pėr ne. Bė dua pėr krejtė Feluxhėn!"
Dolėn dhe nuk i pashė mė kurrė.

Nė Feluxhe vazhdoi lufta me netė tė tėra, ishte tmerr. Nuk dėgjoja
tjetėr pos zėra tė lartė "Allahu Ekber...Allahu Ekber...", lutje qė
bėnin nėpėr xhamija, tė shtėnat e muxhahidėve dhe bombardimet e
okupuesve.
Pėr ēdo ditė dilja tek dera
dhe rrija me orė e orė tė tėra duke shikuar rrugėn me shpresė se po mė
vijnė djemt e mi. Secilin njeri qė shihja duke erdhur drejtė meje iu
vėrsulėsha dhe i pyesja: "Tė keqėn nėna, a mos e ke parė gjėkundi
Ahmedin apo Muhibin apo Omerin, djemt e mi?"
... dhe kėtu i shpėtuan lotėt pėrseri nėnės sė muxhahidėve.

Disa mė thonin se ai nuk i njihte ata. Disa tė tjerė se nuk i kishte
parė. E njėri mė tha:" Oj nėnė, Ahmedi dhe Omeri janė nė lagjėn
Republika kurse Muhibi ėshtė nė lagjėn En-nizal dhe tė gjithė i ke
shėndosh e mirė."
Ishte me vonese dhe
shpejtonte, iu vėrsula pas por mu morėn kėmbet dhe u pėrmbysa mbi tokė.
Nga hundėt me rrodhi pak gjak, por u ēova dhe po bėjė ēmos qė t'mė
tregonte diē mė tepėr. U ndal dhe po mė thotė:" Oj nėna ime, tė thashė
se ata janė mirė shumė elhamdulilah dhe nuk kanė asnjė gjė. Por, mos mė
vono se kam njė punė me urgjencė. Nėse i shoh pėrseri, u pėrcjelli
selam nga ti." Ma dha njė mindil dhe mė tha: "Fshije gjakun nėnė dhe
shko tash!"
Mbeta nė kėtė gjėndje deri me
datėn 12 dhjetor. Mirėpo, para kėsaj date vendosa qė tė trimėrohem dhe
t'i mbeshtetėm Allahut dhe tė veproj diēka pėr muxhahidėt.

Fillova pėrseri tė gatuaj ushqim e tė shperndaj ujė pėr ta. Gjithashtu
mora tė bėjė fasha nga perdėt e shtepisė, nga mbulojet dhe
mbeshtjellėsat e jastekėve, pėr t'i mjekuar muxhahidėt e plagosur nė
betejė. Mjekova mė shumė se 20 muxhahida dhe Elhamdulilah, secilin qė
mjekoja u kthente pėrseri pėr tė luftuar.

Para se tu flasė pėr datėn 12 dhjetor, me datėn 9 dhjetor, qė kėto data
mė kanė mbetur nė kujtesė shumė mirė se kėto ishin ditėt e ndarjes me
bijtė e mi, Jehudėt nė kėtė ditė zbrazėn nė Feluxhe njė masė tė madhe
tė lėndės kimike e sidomos nė qėndėr tė qytetit. Nga kjo, ranė shumė
shehidė, saqė kjo lėndė dogji pemė e kafshė, qė kjo gjė ndihmoi
okupatorin tė arrijė nė mes tė qytetit. Pastaj, vendosėn mina mes
rreshtave tė muxhahidėve nga njė dorė e panjohur, deri mė tash nuk kemi
dije, pėrveē se sigurisht nga punėtorėt e okupatorit.

Vazhdoi luftė e ashpėr mes muxhahidėve dhe okupatorit. Dėgjoja se po
bijnė me dhjetra shehidė. Unė, gjithnjė i bėja dua Allahut qė t'me
rehatojė edhe njė herė t'i shoh djemt e mi.

Kėshtu deri me 12 dhjetor 2004, ishte e diel, ora 23:00, u bė njė luftė
shumė e fuqishme mes muxhahidėve dhe amerikanėve, qė vinin nga jashta
Feluxhės dhe morėn tė pushtonin lagjėn Shuheda.

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 34
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi