Letėr nga vajza e rrėmbyer

Shko poshtė

albmuslim Letėr nga vajza e rrėmbyer

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:24 pm

drejtuar dijetarėve tė muslimanėve

Falėnderimi i takon vetėm Allahut, Zotit tė gjithė botėve, ndėrsa
pėrfundimi i mirė i takon tė devotėshmėve. Salavatėt dhe selamėt
qofshin mbi Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-le] dhe mbi Shokėt e
tij tė ndershėm.
Mė pas:
Drejtuar dijetarėve tė ndershėm…Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu! Ju shkruaj kėtė letėr me gjakun e pastėrtisė sime, qė rrodhi nė tokėn e krenarisė.

Ju shkruaj juve dhe ndėrkohė me dorė fėrkoj barkun, ku ndiej levizjet e
foshnjės, e cila mė shkakton dhėmbje dhe mė ngushton nė shpirtė. Kam
bindjėn se ju duhet ta njihni se kush ėshtė babai i tij. Mėgjithėse,
nuk mė kurorėzoi asnjėri nga dijetarėt musliman. Kurorėzimi u bė nė njė
natė tė errėt, natė kjo shumė e frikėshme. Madje u bė nė tė dhe
ceremonia… u pėruronte rrėmbyesi. “Dhėndėrr” ishte ushtari ndėrsa
dėshmitarė “zebaninjtė” (Melekėt e zjarrit)…
O ju Dijetarė!

Tragjedia ime reale nuk ėshtė vetėm se mu mor nderi. Por, me e madhja
ėshtė se nuk kam askėnd tė hakmerrėt pėr kėtė dhe t’ma pastrojė petkun
e turpit. Nuk gjeta askėnd nga ju tė mė shėrojė se paku mė njė fjalė
ngushėlluese. E dini se ku e kam qėllimin dhe se ē’farė ndiej unė kur e
vėshtroj foshnjėn muslimane nga uji amerikan? Pėr All-llahun, mė thuani
ē’tė bėj mė fėmiun e ardhshėm; ta mbys atė apo ta vorrosi tė gjallė?
Apo ta lė tė gjallė e tė shohė tragjedinė e nėnės sė tij dhe t’i shoh
dajallarėt e tij qė nuk patėn xhelozi, zemėr e as burrėri.

Nuk ju shkruaj pėr tjetėr vetėm se e di qė ju jeni trashėgimtarė tė
Pejgamberėve, e ata nuk trashėguan as dėrhem e as dinarė, por
trashėguan diturinė. Ju jeni nėnshkruesit e Zotit tė gjithė botėve,
jeni udhėheqėsa tė vėrtetė tė ummetit, jeni yjet udhėzues nė mesin e
errėsirės dhe drita e udhėzimit. A nė kėtė mėnyrė po e trashėgoni
Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]?! Ēdo tė bėni me atė qė m’a
humbi nderin?
Shpresa pritet nga All-llahu e pastaj edhe nga
ju. Ku ėshtė ai qė m’a mbronė nderin tim dhe m’a kthen mua fisnikrinė?
Ku jeni ju qė tė m’a riktheni nderin mua dhe shumicės nga bijat e
muslimanėve, dhe tė hakmirreni pėr ne? Pasha All-llahun, sikur edhe
iman mos tė kishte nė zemrat tuaja do duhej tė ishte xhelozia, burrėria
dhe zemėrmadhėsia, cilėsi kėto qė nuk pranojnė poshtėrimin.

Mua mė sė shumti mė ēuditė se ku ėshtė dituria juaj? Ku ėshtė ajo qė
keni ne gjoksa nga Libri i All-llahut dhe Sunneti i Pejgamberit tuaj
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem]? Ku ėshtė historia e Pejgamberit tuaj
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe Xhihadi i tij? Apo ndoshta kėtė
dituri e keni marrė pėr tė hyrė nė dyert e tagutėve, tė poshtėr, tė
cilėt duart e tyre janė tė pėrlyera me gjakun e Islamit, tė cilėt e
therrėn me thikėn dhe supozojnė se kėtė pėr hirė tė islamit?
O dijetarė tė Islamit!

Keni frikė All-llahun dhe keni dro nga dėnimi i Tij! A nuk kuptoni? Mė
thoni ku ėshtė urtėsia dhe pėrfitimi i juaj nga kjo qė bėni? E latė
ndihmen ndaj meje dhe mė dorrėzuat pėr favorin tuaj. Ma shtuat mė shumė
vuajtjen kur thirrėt pėr bashkėjetesė me ata qė ma rrėmbyen nderin. Ju,
sikur tė uroni nė ceremonin e rrėmbimit, nė dhuratėn e virgjėritetit
tim. A nuk leviz nė zemrat tuaja imani? Ah, sikur t’i ngjallnit ajetėt,
qė i keni groposur nė zemrat tuaja. A nuk e lexoni fjalėn e All-llahut:

“Ata qė fshihnin nga libri atė qė shpalli All-llahu dhe pėr tė fitojnė
shumė tė paktė, ata nė barqet e tyre fusin vetėm zjarr. Atyre All-llahu
nuk do t’u flasė nė ditėn e gjykimit dhe as nuk i shfajson ata, por pėr
ta pason dėnim i rėndė e i padurueshėm.”
[El-Bekare, 174]
A nuk mendoni…?!

“Dhe kur All-llahu mori zotimin nga ata qė iu pat dhėnė libri: qė
gjithsesi t’ua publikoni atė njerėzve, e tė mos e fshihni, por ata e
lan pas dore atė pėr pak send tė kėsaj jete; pra, bėnė punė tė keqe.”
[Ali Imran, 184]
A nuk kuptoni…?!
“A e besoni njė pjesė tė librit, e tjetrėn e mohoni…?!” [El-Bekare, 86]

Ajetėve i dhatė kahje tjetėr, ndryshuat ajkėn e tekstėve, e kėtė pėr tė
justifikuar ndejėn tuaj (distancimin nga Xhihadi). Nganjėherė thoni:
…nuk e njohim tash luftėn, nganjėherė: …gjėndja nuk ėshtė e zbardhur
ende… kjo ėshtė thjeshtė njė entuziazėm i djelmoshave tė ummetit… nuk
dojmė tė ndėrhyjmė nė ēashtjet e mbrendėshme tė shtetit… pa tjetėr
duhet leje nga imami… sekularistėt do na ndėrpresin fryetėt…

…sė fundi, unė bėhėm pre, nga unė rrjedh gjaku i nderit dhe therrėt
krenaria ime. Ah, sikur tė kishit heshtur atėherė kur folėt! Plaga
shtohet atėherė kur merr thikė nga ai, prej tė cilit shpreson tė tė
ndihmojė. E ju, pėrveē qė me poshtruat mua dhe shumė nga ēashtjet
islame, i fajėsoni ata qė nuk ishin nė pajtim me gjakftohtėsinė tuaj
nėnēmuese. Shpirti i tė cilėve nuk pranoi tė rehatohet me kėtė botė dhe
me tė mirat e saja. Ata e panė se gjaku i pastėr po rrjedh nė ēdo vend,
e nuk ka kush t’iu ndihmojė e as kush t’iu pėrgjigjėt. Morėn tė mbrojnė
nderin tim me shpirtat e tyre. Gjuha e tyre shprehėt: Tė pėrgjigjėmi oj
motėr, pasha All-llahun nuk zotrojmė asgjė tjetėr pėrveē shpirtave
tonė, dhe kėta shpirta le tė shkojnė vetėm mos t’a zgjasė “mashtruesi”
dorėn mbi ty. Njė pikė gjak nga pastėrtia e njė muslimanje, do tė jetė
argument kundėr nesh para All-llahut. Jo, pasha Zotin, nuk do t’a
kthejmė shpinėn deri sa t’a kemi shpirtin.
Nuk i latė tė
lirė, por madje, i emėrtuat me llagape, i nėnēmuat, i fajėsuat, ashtuqė
tė justifikoni vetėn dhe poshtėrimin qė mė bėtė mua dhe motrave tė mia
muslimane. Tė justifikoni humbjen e emanetit, ledhatimet me tagutėt,
lėnien e Xhihadit… Tek All-llahu qaj hallin tim, pėr atė qė pėrballohem
nga ju.
Shigjeta e armikut, i cili mė rri ēdo ditė mbi krye do tė
pushojė ndonjėhere. Ndėrsa gjurmet shigjetės suaj dhe mos solidaritetit
tuaj do tė mbesin deri sa tė jetė jeta. Shigjetė kjo qė mė shpoi
atėherė kur pėrkrahet pabesimtarėt pėr tė mė rrėmbyer mua, pasi qė u
siguruan mirė se ata qė mund tė mė mbrojnė mua kanė fjetur nė gjumė tė
thellė…
O ju dijetarė, vėrtetė kėtyre plagėve do t’iu vije
njė ditė ku do tė shėrohėn, por gjurmet e saj do tė mbesin mbi trup.
Kurse mua sot, shpirti me coptohet se plaga nuk mė shėrohet asnjėherė.
Ēdo herė qė kjo plagė bėhėt mė mirė, zgjatė dorėn rrėmbyesi dhe e
plagosė pėrseri…
Ahh Islam… ! Ahh nderi im…! Ahh pastėrtia ime…!
Ku janė burrat qė tė mbrojnė nderim tim… dhe t’ma kthejnė krenarinė?!

Betohem nė All-llah dhe pėrseri betohem se nesėr para All-llahut ju do
jeni argument, o dijetarė, atė ditė kur nuk do tė kenė vlerė bukuritė e
kėsaj bote, pėr tė cilat ju ishit tė kėnaqur me ta dhe pėr shkak tė
kėtyre u distancuat nga Xhihadi. Ju nuk morėt hapa pėr tė mė ndihmuar
dhe pas kėsaj i nėnēmuat ata qė deshėn t’mė dalin nė ndihmė me fetvatė
e juaja.
Mėgjithėse me dhėmb nė zemėr, betohėm se rendi
tash ėshtė mbi bijat tuaja tė ndershme… rendi ėshtė mbi ju. Sikur t’mė
kishit mbrojtur nderim tim do t’u dobėsonte armiku grabitqar. Por, me
heshtjen tuaj para meje ia shtuat zellin pėr bijat tuaja.

Pėr hajr ju qoftė krenaria! Pėr hajr ju qoftė burrėria! Pėr hajr ju
qoftė xhelozia, tė cilat morėn fund atė ditė kur i zgjatėt duart tuaja
nė duart e tagutėve, tė cilėt ndėrruan Ligjin e All-llahut. Tashi
thithni gji nga depotė e bollekshme tė tija!
Ju shkrova kėtė
letėr duke shpresuar se tek ju do tė levizė xhelozia ndaj kufijėve tė
All-llahut, tė ngjallėt tek ju Sunneti i Pejgamberit [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] nė Xhihad dhe me ndihmen tuaj tė me rehatoni duke
shijuar sigurinė dhe duke harruar plagėt. Por, me sa duket mendimet e
mia deshtuan tek ju, tė gjitha ėndrrat u tretėn nė shkretirėn e
harresės…
E kush vetės i lehtėson poshtrime
Ashtu i vdekuri nga plagėt nuk ndien dhimbje


Pėr hajr ju qoftė kjo botė, hani, pini dhe argetohuni, e nesėr do tė
takohemi tek Ai, qė nuk i fshihet as e vogla e as e madhėja, tė gjitha
i di.
Ndėrsa unė, tash dua t’ua lėshoj zėrin luajve tė
padorrėzueshėm, udhėheqėsve tė vėrtetė tė umetit, tė cilėt kur e
dėgjojnė thirrjėn janė sikur nė prush derisa loti tė mos rrjedh nga
syri im, derisa tė mė kthehet krenaria. Ata janė vėllezėrit e mi pėr
hirė tė All-llahut dhe ndihmėtarėt e mi. Kurse ju… larg jush… larg jush…

Kurse ne bėjmė dua pėr dijetarėt, tė cilėt kontribuan dhe kontribojnė
dhe pėr ata qė arsyeja i pengoi. Ndėrsa barra iu mbetėt atyre qė
vėrtetė u takon qortimi.
Nga gjuha e vajzės muslimane
Marrur nga gazeta: El-Enba
Nr.458. data: 1 qėrshor 2004, Egypt - Cairo
Pėrktheu:
Ankebut.com
16 Rebiu Eth-Thani 1425 - 4 qėrshor 2004

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi