Disa vepra qė tė shpiejnė nė xhenet

Shko poshtė

albmuslim Disa vepra qė tė shpiejnė nė xhenet

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:13 pm

1. Leximi i Ajetit Kursi pas ēdo namazi
Transmetohet
nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se i Dėrguari i Allahut
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush e lexon ajetin Kursi
pas ēdo namazi nuk e pengon kėtė njeri pėr t'u futur nė xhenet pėrveē
se vdekja.” [transmeton Nesaiu]


2. Thėnia e Shehadetit pas ēdo abdesi

Transmetohet nga Omer Ibėn Hatabi [radijallahu anhu] se i Dėrguari i
Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ēdonjėri prej jush,
qė merr abdes e mė pas thotė “أشهد أن لا إله إلا الله , وأن محمدا عبده
ورسوله (Esh-hedu En La ilahe il-lallah ve Enne Muhammeden Abduhu Ve
Resuluhu) Dėshmoj se nuk ka tė adhuruar meritor tjetėr pos Allahut dhe
se Muhamedi ėshtė rob dhe i dėrguari i Allahut, do t’i hapen tetė dyert
e xhenetit e do tė futet nga cila derė dėshiron.”
3. Tė kėrkuarit nga Allahu xhenetin

Transmetohet nga Enesi [radijallahu anhu] se i Dėrguari i Allahut
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:“Kush kėrkon nga Allahu
[subhanehu ve teala] tri herė xhenetin, xheneti do tė thotė: “O Zot,
fute kėtė njeri nė xhenet!” Ndėrsa kush kėrkon tri herė mbrojtje prej
zjarrit tė xhehenemit, xhehenemi do tė thotė: “O Zoti im, largoje kėtė
njeri nga zjarri!”
4. Kėrkimi i diturisė

Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se i Dėrguari i Allahut
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ai i cili merr rrugėn pėr tė
kėrkuar dituri, Allahu do t’ia lehtėson rrugėn pėr nė xhenet.”
5. Mėsimi pėrmendėsh dhe tė vepruarit me kuptimin e Emrave tė Allahut

Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se i Dėrguari i Allahut
ka thėnė: “Allahu [subhanehu ve teala] posedon nėntėdhjetenėntė emra.
Ai i cili i mėson pėrmendėsh dhe vepron me kuptimin e kėtyre emrave do
tė hyjė nė xhenet.”
6. Falja e namazit tė natės

Transmetohet nga Abdullah ibėn Selami [radijallahu anhu] se i Dėrguari
i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Pėrhapeni selamin,
shpėrndani ushqim, vizitoni farefisin dhe faluni gjatė natės kur
njerėzit janė nė gjumė do tė futeni nė xhenet me siguri dhe paqe.”
7. Ndėrtimi i xhamiave

Transmetohet nga Othmani [radijallahu anhu] se e ka dėgjuar tė
Dėrguarin e Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] duke thėnė: “Kush e
ndėrton njė xhami pėr hir tė Allahut, Allahu [subhanehu ve teala] do
t’ia ndėrtojė njė shtėpi nė xhenet.”
8. Haxhi i pranuar

Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se i Dėrguari i
Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Umreja deri nė umre
i shlyen mėkatet, ndėrsa nuk ka shpėrblim tjetėr pėr Haxhin e pranuar
vetėm se xheneti.”
9. Largimi i njė pengese nga rruga

Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se i Dėrguari i Allahut
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “E kam parė njė njeri duke u
shėtitur nė luginat e xhenetit, qė shkak pėr hyrjen e tij nė xhennet
ishte njė pemė qė e kishte prerė ngase iu pengonte myslimaneve.”
10. Falja e namazit

Transmetohet nga Ebu Musa el-Eshari [radijallahu anhu] se i Dėrguari i
Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush e falė namazin
e sabahut dhe ikindis do tė hyjė nė xhenet.”

Pėrgatiti:
Abdyl Fuga
16 Maj 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi