A dėshiron?

Shko poshtė

albmuslim A dėshiron?

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:10 pm1. A dėshiron tė i jesh afėr All-llahut?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
"Njeriu mė afėr Zotit tė vet ėshtė atėherė kur ėshtė nė sexhde, andaj
luteni Allahun.”
2. A dėshiron ta arrish kėnaqėsinė All-llahut?


I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ka thėnė: “Me tė vėrtetė All-llahu kėnaqet mė njė njeri qė pas
ngrėnies sė ushqimit falėnderon All-llahun, dhe pas pirjes sė ndonjė
lėngut falėnderon Allahun.”
3. A dėshiron qė lutjet tuaja tė pranohen?
I Dėrguari i All-llahut ka thėnė: “Lutja e cila bėhet mes Ezanit dhe Ikametit nuk kthehet boshe.”
4. A dėshiron qė tė shpėrblehesh sikur tė kishe agjėruar gjithė vitin?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
“Agjėrimi i tri ditėve nė ēdo muaj ėshtė e nyejt si tė agjėrosh tėrė
vitin.”
5. A dėshiron vepra tė mira sa kodėrat?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush
merr pjesė nė xhenaze deri sa t’i falėt xhenazja ka shpėrblim sa njė
“KIRAT”. Ndėrsa ai i cili edhe e pėrcjell xhenazen deri sa tė varroset
ka shpėrblim sa dy “KIRATA”. Sahabet [radijallahu anhum] e pyetėn se
ē’ėshtė KIRAT. U pėrgjigj i Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem]: "Kirati ėshtė sa njė kodėr e lartė dhe e madhe.”
6. A dėshiron tė jesh shoqėrues i tė Dėrguarit tė All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Unė
dhe ai qė kujdesėt pėr jetimin nė xhenet jemi si kėta dy, - duke
sinjalizuar pėr dy gishtat.
7. A dėshiron shpėrblimin e muxhahidit, apo falėsit dhe agjėruesit qė nuk pushojnė?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
“Kujdestari i tė vejave dhe tė varfėrve, ėshtė sikurse muxhahidi nė
rrugėn e All-llahut, apo si falėsi dhe agjėruesi qė asnjėherė nuk
pushojnė.”
8. A dėshiron qė tė kesh dobi nga veprat e tuaja edhe pas vdekjes?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Nėse
vdes biri i Ademit i ndėrpriten tė gjitha veprat pėrpos tre veprave:
Lėmosha e cila vazhdon dobia e saj, dituria e dobishme dhe fėmiu i
devotshėm, i cili bėnė dua pėr atė.”
9. A dėshiron tė tė lehtėsohet njė breng e botės tjetėr?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ai
qė ia lehtėson njė besimtarit njė brengė tė kėsaj bote, All-llahu do
t’ia lehtėsojė njė nga brengat e botės tjetėr.”
10. A dėshiron qė tė tė mbulohen turpet?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ai,
qė ia mbulon turpet e njė muslimani, All-llahu do t’ia mbulojė turpin
edhe nė kėtė botė edhe nė botėn tjetėr.”
11. A dėshiron tė jesh bashkėshortja mė e mirė?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
“Bashkėshortja mė e mirė ėshtė ajo, e cila kur e shikon tė gėzon, kur e
urdhėron tė dėgjon dhe respekton, e kur largohesh dhe mungon nga ajo, e
ruan pasurinė tėnde dhe vetveten e saj.”
12. A dėshiron tė jesh mė i pėrsosuri nė Besim (Iman)?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
“Besimtari me iman tė plotė ėshtė ai qė sillet nė mėnyrė mė tė
moralshėm dhe ai qė sillet mirė me familjen e tij.”
13. A dėshiron tė mos jesh i pafat?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “I
pafat ėshtė ai, qė bėhet rob i dinarit, i dėrhemit, i kadifes, dhe i
rrobave. I cilit kur i dhurohet diēka kėnaqet e kur nuk i dhurohet,
hidhėrohet.”
14. A dėshiron qė All-llahu ta lehtėsojė gjendjen?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Ai,
qė tė varfrit ia lehtėson gjendjen, Allahu do t'ia lehtėsojė (atij
gjendjen) nė kėtė botė dhe botėn tjetėr.”
15. A dėshiron qė tė tė ndihmojė All-llahu?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
“All-llahu gjithherė do t’i ndihmojė robit tė Tij, derisa robi i Tij e
ndihmon vėllaun e vet.”
16. A dėshiron qė All-llahu mos tė jetė i zemėruar me ty?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Me
respektimin e prindėrve arrihet kėnaqėsia e All-llahut, dhe zemėrimi i
All-llahut arrin me zemėrimin e prindėrve.”
17. A dėshiron furnizim tė bollshėm dhe jetė tė gjatė?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush
dėshiron t’i japė All-llahu rrisk (furnizim) tė bollshėm dhe jetė tė
gjatė e tė begatshme, le tė kujdeset dhe le ta vizitojė farefisin e
tij.”
18. A dėshiron tė posedosh njė thesar tė xhenetit?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “La
haule ve la kuvete il-la bil-lah (shqip: Nuk ka mundėsi e as fuqi
tjetėr pos All-llahut) ėshtė thesar prej thesareve tė xhenetit.”
19. A dėshiron shpėrblim sikur tė kishe fal namaz tėrė natėn?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Kush
e falė namazin e Jacisė me xhemat ka shpėrblim sikur tė ishte falur
gjysmėn e natės, kurse kush e falė namazin e sabahut me xhemat ka
shpėrblimin sikurse tė kishte falė namaz tėrė natėn.”
20. A dėshiron ta lexosh njė tė tretėn e kuranit pėr 1 minutė?

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
“Surja “Ihlas” (Kul huvallahu Ehad) ėshtė njė e treta e Kuranit.” Pėrgatiti:
Abdyl Fuga
18 Prill 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi