Njohje e shkurtėr me armiqtė tanė tė vėrtetė

Shko poshtė

albmuslim Njohje e shkurtėr me armiqtė tanė tė vėrtetė

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:10 pm

O ju vėllezėr tė dashur!
Kush po na lufton? Kush po na urren? Cili popull don tė na shkatėrron? Kėnd e kemi armik tė vėrtetė?
A nuk janė ata jehudėt dhe miqtė e ndihmuesit e tyre?!
A nuk janė ata, pėr tė cilėt All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "Atyre (jehudive) u ėshtė vėnė njollė e nėnēmimit kudo qė tė gjenden." (Ali Imran, 112)


A nuk janė ata, pėr tė cilėt All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "Ata
qė gjithė sė bashku nuk kanė guxim tė ju luftojnė, vetėm kur gjenden nė
ndonjė vend tė fortifikuar ose kur janė pas ndonjė muri."
(Hashr-14)
A nuk janė ata, pėr tė cilėt thotė Zoti ynė: "Ėshtė e sigurtė se njerėzit mė lakmues pėr tė jetuar, ti ke pėr t'i gjetur ata (jehuditė)." (El-Bekareh, 96)
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
"Luftoni ata, Allahu i dėnon dhe i mposht ata nėpėrmjet jush, e juve ju
ndihmon kundėr tyre, dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė."
(Et-Teubeh, 14)
Nėse janė jehudėt dhe gjithė pabesimtarėt bashkė me ta:
A i frikėsoheni ju unitetit tė tyre?
A nuk u tha All-llahu [subhanehu ve teala]: "Grumbulli juaj nuk do t'ju vlejė asgjė edhe nėse ėshtė i madh, sepse All-llahu ėshtė me besimtarėt." (Enfal, 19)
Ju a i frikėsoheni numrit tė tyre?
A nuk thotė Zoti ynė: "Ata
do tė tubohen, do tė jenė tė pėrmbysur me fytyrat e tyre nė xhehennem,
tė tillėve u pėrket vendi mė i keq, ndaj ata janė mė tė humburit nė
rrugėn e tyre".
(Furkan, 34)
Apo i frikėsoheni pasurisė sė tyre?
A nuk thotė All-llahu [subhanehu ve teala]: "Ata
qė nuk besuan, shpenzojnė pasurinė e tyre pėr tė penguar nga rruga e
All-llahut. Ata do ta shpenzojnė atė, dhe ajo do tė bėhet dėshprim i
tyre, e madje ata do tė mposhten. E ata qė mohuan do tė pėrmblidhen
vetėm nė xhehennem.
" (El-Enfal, 36)
Apo ju i frikėsoheni dinakėrisė dhe politikės sė tyre?
A nuk thotė All-llahu [subhanehu ve teala]: "Ata
kanė zemra qė me to nuk kuptojnė, ata kanė sy qė me ta nuk shikojnė dhe
ata kanė vesh qė me ta nuk dėgjojnė. Ata janė si kafshėt, bile edhe mė
tė humbur, tė tillėt janė ata tė marrėt."
(El-A'raf, 179)
Pastaj, ju a mendoni se jeta e tyre ėshtė ndihmė pa disfatė, ngritje pa poshtėrim dhe mburrje pa dėshtim?!

Ne vet ishim dėshmitarė tė Amerikės mendjemadhe, e cila doli nga
Vietnami, qė gati se nuk duket nė hartėn e botės, me 59 000 tė vrarė.
Dhe jemi dėshmitarė tė herave tė tjera kur ajo doli e nėnēmuar nga
Somalia dhe Libani.
Pastaj, a nuk e keni parė fuqinė e All-llahut kundėr tyre?!

Kemi parė vėrshimin, i cili fundosi tėrė qytetin brenda dy orėve?
Ndodhi kjo nė qytetin New Orljans nė Amerikė, nė maj tė vitit 1995... "Atėherė
Ne me njė shi tė vrullshėm i hapėm dyert e qiellit. Dhe Ne tokėn e
zbėrthyem nė burime uji, kurse uji u bashkua siē ishte caktuar."
(El-Kamer, 11-12)

Kemi parė furtunėn, e cila bėri tė fluturojnė automjetet, fundosi
rrugėt dhe qėndroi kėshtu tri ditė tė tėra nė New york!
Kemi
parė erėn e fortė nė ditėt fatkeqe tė tyre, e cila i ngriste njerėzit
si tė ishin trupa hurmash tė shkulura, i ndukte drunjėt dhe i humbte
gjurmėt e jetės pėr njė moment, por pėr fat nuk kemi parė prej tyre qė
tė marrin mėsim!
Dhe a i keni parė ato vende nga brendia e tyre?!

Kemi parė atje jetė tė ndyrė dhe tė fėlliqur, tė shthurur dhe tė
prishur. Jetė e pasuar nga epshet, jetė e udhėhequr nga dėshirat.

Shiqo pėrqindjet e amerikanėve, tė cilėt ende nuk i kanė mbushur nga 18
vite dhe tė cilėt do ta sundojnė dhe udhėheqin vendin e tyre pas disa
viteve:
- 55% tė kesaj rinie janė fėmijė prostitucioni, dhe
ngritet pėrqindja nė qytetet e mėdhaja nė 80%, dhe zbret nė qytetet mė
tė vogla nė 33%. Don tė thotė qe lagjja me e ndershme nė Amerikė ėshtė
ajo, nė tė cilėn 33% tė saj merren me prostitucion. Kjo ėshtė nėn
moshėn 18 vjeēare, ndėrsa nėse shikojmė mbi moshėn 18 vjeēare, do tė
shohim se pėrqindja e tyre arrijnė nė 90%.
- 350 000 raste
tė shtatzėnive pa martesė ndodhin nė vit te vajzat qė janė nėn moshėn
18 vjeēare, dhe ky ėshtė numėr i vogėl nė krahasim me realitetin.
Pasiqė abortimi i shumtė i tyre nuk llogaritet nė kėtė numėr.

- 24% tė familjeve tė tyre janė pa baba, sepse ose nėna nuk e din se
cili ėshtė babai, pasiqė ka rėnė nė prostitucion me mė shumė se njė
person, ose pėr shkak tė shkurorėzimit.
- 40% tė kėsajė
rinie e pėrdorin drogėn, ndėrsa pėr alkool nuk mund tė flitet, pasiqė
numri ėshtė mė i madh se sa mund tė paramendosh.
-Krimet dhe vrasjet janė shtuar nė qytetin Dalas tė Amerikės nė 70% nė vit (Prej vitit 1998 deri nė vitin 1999).
- Shkak tjetėr i vdekjes sė tyre ėshtė vetvrasja. Amerika ka regjistruar 32 000 raste tė vetvrasjeve nė vit.

-Numri i tė sėmurėve nė bixhoz ėshtė njė nė shtatė. Don tė thotė qė nė
ēdo shtatė persona gjendet njė lojtar i kėsaj sėmundje.
Kjo ėshtė Amerika nga brendia e saj.
A ky ėshtė populli tė cilit i frikėsoheni?!
Vėlla i dashur!
A dyshon nė disfatėn e njė popullit sikur ky?
A dyshon nė dėshtimin e ushtrisė sė formuar nga kopilat dhe abnormalėt?
A dyshon nė poshtėrimin e ushtrisė, e cila mbahet me vaksina dhe droga?
Vėlla i dashur!

"Tė mos mashtrojė bredhja nėpėr qytete e atyre qė nuk besuan. Ajo ėshtė
njė kėnaqėsi e pakėt, e pastaj vendi i tyre ėshtė xhehennemi qė ėshtė
vend mjerimi."
(Ali Imran, 196-197)
"Dhe ata qė mohuan, mos tė mendojnė kurrsesi se shpėtuan, (se na ikėn). Ata nuk mund ta bėjnė tė paaftė Atė (Zotin) qė i ndjek." (El-Enfal, 59)

Shkroi:
Dr. Ragib Es-Serxhani
Pėrktheu:
Omer Bajrami
21 Mars 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi