Ē’farė ka parė shehidi ynė tek ne...?

Shko poshtė

albmuslim Ē’farė ka parė shehidi ynė tek ne...?

Mesazh nga ..:: Tuuba7.com ::.. prej Mon Jun 04, 2007 1:07 pm


Ē’farė ka parė shehidi ynė tek ne...?
Mezi mblodha dhimbjet e mia, nuk mund tė rrija pa kapur lapsin, qė ende
ėshtė ishte i hutuar. Jo qė tė humbem ty, por pėr humbjen e kėtij
umeti. Po. Umeti qė nuk njeh meritat e shehidave tė vet, ėshtė umet i
humbur. Umeti qė nuk din tė ndahet me burrat e vet, ėshtė umet i
lėnduar, vėrtet ėshtė umet i sėmur, apo neglizhent, ose thuaj ėshtė
umet i vdekur, apo nė agonin e vdekjes, apo emėrtoje si tė duash, por
jo umet i triumfit dhe pushtetit.


Kur pushteti mund tė ketė qenė meritė e tradhtarėve dhe frikacakėve?! Kur…?!

Natyrisht, nuk po flas pėr umetin e cilėsuar me mirėsi, mesatari dhe
drejtėsi, sepse ai ėshtė umet nė tė cilin ka jetuar ai burrė. Nuk po
flas pėr atė umet, qė shembėlltyrė i ka muxhahidėt dhe mėsuesin e
shehidave, sepse ėshtė umet nga shkolla e tė cilit ka dalur ai burrė.
Por, po vajtoj umetin qė ngritjen e vet e sheh iluzion, jeton mes
kofshėve dhe krahrorėve, adhurimit tė pasuris dhe djallit. Pretendon
padrejtėsisht se i pėrket trashėgimis profetike, nė kohėn kur e shet
kėtė trashėgimi pjesė-pjesė, pėr njė shumė tė vogėl tė kėsaj bote.

Kurse, pėr veprat qė i ka kryer shehidi ynė, vetėm Allahut i qofshim
falė! Sikur t’a dinte ai se kjo ka qenė e shpresuar nga umeti ynė, nuk
do t'i kishte kaluar ato lodhje, nuk do tė kishte ndjekur rrugėn e
xhihadit.
A meriton ky umet, qė lodhjet e xhihadit,
sakrifica dhe flijimet tė barten pėr atė? Ē’farė shihte ai, All-llahu e
mėshiroftė nė kėtė umet? Ē’farė e bėri tė vazhdojė rrugėn e braktisur
nga njerėzit, tė ndjek udhėtimin duke mos ia vė veshin frikėsimeve tė
shprehura nga mendimtarėt?
Ē’farė shihte ky kep i lartė?
Ē’farė shihte nga lartėsia e vet, nė kėtė umet? Me ē’farė drite, llamba
e tij depėrtonte nė errėsirat e injorancės, tradhėtis dhe shėrbimeve tė
Tagutit, qė janė kundėr umetit tonė? Derisa lėvizi gjithandej, pėr ta
kthyer skicėn e hartės sė umetit tonė, duke mos ia vu veshin mėsimeve
gjeografike, tė botuara nga armiqtė tanė, nė mendjen e mendimtarėve
tradhtarė tė shėrbimit dhe emitimit.
Pėr ta kthyer skicėn e
maleve, kodrave dhe kodrinave tė tokės, qė tė ketė vend pėr ēdo
muxhahid tė sinqert, qė ka dalur nė rrugėn e All-llahut, duke lėnė pas
vetės familjen dhe fėmijėt.
T’i shpjegojė e t'i praktikojė
ajetet e Kur’anit, duke mos ia vu veshin shpjegimeve tė ithtarėve tė sė
kotės, pesimistėve dhe mundit tė tyre tė pashpresė, pėr tė fshehur disa
fleta tė vahjit dhe pėr t'i shfaqur disa tjera.
Ē’farė shihte…?

Tė gjithėve zemra don tė na pėlcet qė tė humbem ty. Ēdonjėrit nga ne i
mungojnė shprehjet pėr tė shprehur mallėngjimet e tij ndaj teje, madje
tė gjithė ne, nė ty shohim premtimin e Muhamedit, salallahu alejhi ve
selem, qė ka lajmėruar pėr xhihadin e pales sė ndihmuar.
Tė gjithė nė ty shohim se ti je xhematė, edhe pse je i vetėm, mirėpo, jo ēdonjėri nga ne din tė bartė trashėgimin tėnde.

Trashėgimia yte ėshtė e rendė, ajo ėshtė si ēdo gjė e shtrejtė, sepse
ėshtė trashigimia e Muhamedit, salallahu alejhi ve selem.
Ē’farė mendoni, sikur ai shehidi jonė tė ketė pare tek ne…?

Nė ditėn kur kėndoj qielli pėr dasmėn e shehidllekut tėnd, luanat
vazhduan tė japin betimin nė fushėn e xhihadit, nuk i kishim parė mė
herėt. Si ke munduar t'i shohėsh ti?!
Atė ditė kur ti zbrite
nga shpinda e kalit tėnd, mbi shpindėn e sė vėrtetės hypėn
trashigimtarėt e Pejgamberėve, dijetarėt, dhe thanė tė vėrtetėn nė
mesin e reve tė braktisjes qė e bėjnė tė tjerėt, si e ke ditur se do
t’a bėjnė kėtė?
Atė ditė kur foshnja yte para se tė rritet e
tė mbrojė sė bashku me ty ekzistencėn e umetit, mitėrat e besimtareve
lindėn njėmijė burra tė tjerė dhe njėmijė shehida tė tjerė. Kur e ke
parė dhe kur e ke ditur se do tė vijnė?
Ndoshta ke qenė
duke lexuar fjalėn e All-llahut: “Prej besimtarėve ka burra qė kanė
pėrmbushur premtimin e tyre dhėnė All-llahut, prej tyre ka qė kanė
ndėrruar jetė, dhe ka prej tyre qė presin, dhe aspak nuk kanė
ndryshuar.”
Ke kuptuar nga ky ajet atė ēka nuk e kuptojnė
lexuesit e mevludeve, lexuesit e Kur’anit pėr tė vdekur, ata qė
ushqehen dhe vishen nga paratė e Kur’anit. Sa Tregti tė keqe qė kanė
bėrė, pasi kanė ndėrruar atė mė tė shtrejtėn, pėr njė gjė mė tė ultė!

Pasha All-llahun, e kam lexuar atė ajet i bindur se rruga e xhihadit
nuk zbrazet nga ndjekėsit, sado qė tė jetė rrugė e braktisur. Se
karavani i zgjedhur i umetit vazhdon rrugėn sado qė kalojnė nė botėn
tjetėr.
Se trashėgimia e Muhamedit, salallahu alejhi ve
selem, ėshtė e ruajtur, e mbrojtur, me ata qė do tė japin shpirtėrat e
tyre nė ēdo vend, dhe nė ēdo kohė. Ndoshta kėtė e ke parė tek ne…!

Atėher, vazhdo nė xhenetet tua, pranė hyrive, shetit nėpėr xhenet, nė
shpendėt e gjelbėrt, pastaj qėndro tek ato kandila nėn arsh! Pusho pėr
disa momente, pastaj kthehu dhe vazhdo shetitjen!
Dije se atė qė ke pare nė kėtė umet ėshtė e vėrtetė, edhepse ata qė e shohin dhe e kuptojnė kėtė janė pak!
Dije se trashigimia e Muhamedit, salallahu alejhi ve selem, mbrohet me shpirtėra dhe ēdo gjė tė shtrejtė!
Ne,
kėtė rrugė do ta ndjekim, mos u mėrzit nėse trupi nuk merr atė qė
meriton kur ndahet me banorėt e tokės. Nderi i takimit me banorėt e
qiellit e kompenzon.
Lamtumirė vėllau im nė Islam, dhe mė fal qė lapsi im kėtu pėrfundoi!
Dr. Vesim Fet-hullah
Pėrktheu:
Shukri Aliu
21 Shkurt 2007

_________________
Geschwindigkeit
avatar
..:: Tuuba7.com ::..
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.
.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.

Male Numri i postimeve : 683
Age : 35
Registration date : 15/05/2007

Shiko profilin e anėtarit http://tuuba7.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi